www.infoglobe.cz » Velká Británie: Edinburgh – hlavní město Skotska

Velká Británie: Edinburgh – hlavní město Skotska

Publikováno: 31.7.2016
Dnes zavítáme do jedné ze čtyř zemí tvořících Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Bude jí Skotsko, které se rozprostírá v severní části ostrova. Ze severu a západu jej ohraničuje Atlantský oceán a z východu Severní moře.

Konkrétně navštívíme jeho hlavní město Edinburgh, nacházející se v jihovýchodní části země. S počtem obyvatel se řadí mezi druhé největší město Skotska (hned po Glasgow) a díky své nesmírně bohaté historii, architektuře a v neposlední řadě i kultuře je zapsáno do světového dědictví UNESCO a pyšní se i přívlastkem „Athény severu“. Po Londýně je považováno za druhé nejdůležitější finanční centrum země.

Edinburgh

Edinburgh   Edinburgh

Jelikož s Edinburghem má Bratislava i Praha přímé letecké spojení, dostat se sem není žádný problém. Město je sídlem mnoha uměleckých a vzdělávacích institucí, jako je například Národní galerie, Skotská královská akademie, univerzity či národní muzea. Hned po příchodu na vás z každé strany bude „útočit“ nádherná středověká a gregoriánská architektura, která městu dodává osobitý kolorit a nepopsatelnou malebnost.

Edinburgh

Právě tato atraktivita přitahuje do města miliony turistů. Dobrou zprávou je, že památky Starého a Nového města jsou blízko sebe, a tím pádem je můžete obdivovat v rámci procházek. Edinburgh je známý svým ponurým, chladným a hlavně větrným počasím, ovlivněným především působením slavného Golfského proudu, doporučujeme vám se tedy teple obléct. To však není žádné negativum, spíše naopak, počasí dodává městu tu pravou tajemnou atmosféru.

Edinburgh   Edinburgh

Město založili Římané, kteří zde vybudovali vojenský tábor. Později se stalo sídlem skotských králů a v současnosti zde sídlí skotský parlament. O dějinách bychom mohli vyprávět ještě dlouho, ale my raději zamíříme za památkami.

Edinburský hrad

Edinburgh    Edinburgh – Skoti

Nejimpozantnější částí města je Staré Město (Old Town), jehož dominantu tvoří Edinburský hrad, nacházející se na 135 metrů vysokém skalním podloží. Hrad je symbolem hlavního města a odehrály se zde takové historické události jako válka o skotskou nezávislost nebo jakobínské povstání. Nejstarší částí hradu je románská kaple sv. Markéty, ovšem zajímavá je i královská věž, vstupní brána a také kousek od hradu stojící rozhledna. Jsou zde uloženy skotské korunovační klenoty a také zde sídlí Skotské vojenské muzeum.

Edinburgh

místní specialita   Edinburgh

Další atrakcí města je ulice Královská míle (Royal Mile), která vede od hradu kolem tří nádherných kostelů. Z nich je snad nejvelkolepější katedrála St Giles. Ulice vás zavede až k opatství Holyrood (Holyroodhouse), kde budete moci obdivovat ruiny královského paláce.

Edinburgh

Z dalších památek za zmínku stojí původní budova parlamentu (Courts of Scotland), Stará (Canongate Tolbooth) a Nová radnice (City Chambers), kostel Tolbooth Kirk s nejvyšší věží ve městě, historický trh (Grassmarket), ulice Princess Street s viktoriánsko-gotickým památníkem skotského básníka – Scott Monument nebo Národní galerie s díly od Rembrandta, Rubense, Reynoldse a van Dycka.

The Elephant House    Frankenstein pub

Pokud byste chtěli vidět méně tradiční památky, doporučujeme návštěvu místní zoo, která je postavena do kopce, abyste se na konci prohlídky zvířecího světa mohli pokochat panoramatickým výhledem na historické centrum. Krásný výhled na město zažijete i z Arthurova sedla (Arthur's Seat), které je nejvyšším vrcholem Edinburghu, nebo také ze vzdálenějšího Blackford Hill. Zajímavá pro vás bude i procházka po Královské botanické zahradě či návštěva kaple Rosslyn Chapel, která je známá z knihy a filmu Da Vinciho kód. Když už jsme u filmu, tak místní stylová kavárna The Elephant House se stala místem, kde J. K. Rowlingová začala psát slavnou knižní ságu o Harry Potterovi. Proto se nedivte, pokud narazíte na tajemný hřbitov, kde je pohřben lord Voldemort, či Šikmou uličku. Bizarní a často vyskytující se je i postavička psa Bobbyho nebo několikrát denně strašící Frankenstein.

Edinburgh

Na závěr vám doporučujeme navštívit i místní pohostinství, kde kromě skvělého jídla ve stylu fast food až po michelinský zážitek na vás čeká snad ta nejlepší whisky, jakou jste kdy měli (samozřejmě pouze pro dospělé). Navštívit můžete Scotch Whiskey Heritage Centre na Royal Mile, kde je v nabídce 200 druhů tohoto královského nápoje. Z místních specialit vzpomeneme chippys neboli rybu s hranolky a omáčkou, jitrnice, jitrnicovou kaši s bramborami, smaženou tlačenku nebo tyčinky Mars. A samozřejmě nesmíte vynechat ani suvenýry s typickými kilty a rodovými erby slavných panovníků.

Edinburgh

Edinburgh je historické město a zároveň i rodiště spisovatele Arthura Conana Doyla, který stvořil postavu Sherlocka Holmese. Tak podobně jako tento fiktivní detektiv, i vy se vydejte hledat kouzelná místa tohoto města za doprovodu dud a se statečným srdcem.

Edinburgh

GPS: 55°56'55.4"N 3°12'05.7"W

Text: Oskár Mažgút

Foto: Peter Barna

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Skotsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásné hlavní město) I.
Publikováno: 3.8.2013
Při návštěvě Skotska rozhodně nelze minout jeho hlavní město – Edinburgh. Tato přímořská metropole si rozhodně zaslouží vícedenní pobyt. I tak ale předem počítejte s tím, že spoustu zajímavých míst nestihnete.

Velká Británie, Lewes – tradiční anglosaské městečko
Publikováno: 20.11.2019
Po přírodních i architektonických krásách Walesu se přesuneme na jih Anglie. Přesněji do historického kraje Sussex, kde bude naší první zastávkou městečko Lewes.

Skotsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásné hlavní město) II.
Publikováno: 10.8.2013
Co dále by Vám nemělo z Edinburghu ujít? Například Královská Jachta Britannia, která za více než 40 let putování urazila přes neuvěřitelný jeden milion námořních mil, což se rovná 40-ti cestám kolem světa. Vyřazena z provozu byla až v roce 1997 a je nyní přístupná pro veřejnost.

Skotsko, Glasgow: město na řece Clyde I.
Publikováno: 19.9.2014
Referendum ve Skotsku je v posledních měsících častým tématem ve světových médiích. I kdyby Skotové z více než tři sta let dlouhé unie s Anglií nevystoupili, je téměř jisté, že Londýn by skotské vazby s Anglií opět o něco uvolnil. Je také otázkou, jak by si Skotsko jako samostatný stát vedlo a jaké by bylo jeho mezinárodní postavení.

Skotsko, Glasgow: město na řece Clyde II.
Publikováno: 26.9.2014
Po stručném seznámení se s Glasgowem v minulém díle, se dnes vydáme dále do jeho ulic a prozkoumáme jeho nejslavnější památky a místa.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí I.
Publikováno: 10.3.2014
Již v létě 2011 jsem se byl ve Skotsku na několik dní podívat. Tentokrát to ale bylo jiné. A možná i trochu šílené. Tou dobou jsem byl čerstvě plnoletý student, pouze s letenkou domů, zhruba třemi sty librami v kapse a noclehem na první noc.

Skotsko: Země vřesu, jezer a ovcí II.
Publikováno: 17.3.2014
Po půl hodině jízdy vystupuji v Aberdour, rybářském městečku na pobřeží zálivu Forth. Zatím ještě vůbec netuším, kam bych měl jít, a tak se vydávám po šipkách Fife Coastal Path, asi i proto, že vede podél železnice (a tím zároveň i podél pobřeží).

Skotsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu I.
Publikováno: 5.8.2013
Orknejské ostrovy leží na mohutných útesech severně od skotského pobřeží. Čítají přes 70 ostrůvků, z nichž asi jen 20 je trvale obydlených.

Skotsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu II.
Publikováno: 12.8.2013
Nedaleko vesnice se nachází Yesnaby, jedny z nejobdivovanějších útesů, které jsme si nemohli nechat ujít. Při pohledu shora na tříštící se vlny se člověku tajil dech. Po prohlídce okolí jsme pokračovali směrem k tajuplným stojícím kamenům.


Souvisejicí fotogalerie

Anglie: Bristol – nenápadné město
Bristol je nenápadné město na západě Anglie, které přináší spoustu příjemných překvapení. Jde o p...

Velká Británie, Edinburgh – skotské království
Tajemné přímořské město na jihovýchodě Skotska, kde se zrodily filmové legendy Sherlock Holmes ne...

Anglie: Leeds Castle – sraz krásných veteránů
V přilehlém parku jednoho z nejkrásnějších anglických vodních hradů se pravidelně konají různé sp...

Anglie, Leeds Castle – středověký vodní hrad
Dnes se můžete spolu s námi prostřednictvím fotogalerie přenést do jednoho z nejkrásnějších vodní...

Velká Británie: Dover – hrad a bílé útesy
Když se řekne Lamanšský průliv, mnohým se automaticky vybaví názvy dvou měst – francouzského Cala...

Velká Británie: Muzeum Battle of Britain
Významnou a navštěvovanou atrakcí blízko Lamanšského pobřeží je Muzeum Battle of Britain v obci H...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2020
Oravský hrad láká filmaře již od počátku 20. století. Do světové kinematografie se skvost Oravy zapsal už v roce 1922, kdy padl do oka tvůrcům první černobílé verze filmové klasiky Dracula – Upír Nosferatu.

18.2.2020
Českobudějovické výstaviště hostí od 20. do 22. února desítky českých a moravských pivovarů i minipivovarů. 30. ročník pivního festivalu ale nabídne i piva lahvová, například ze Švýcarska.
17.2.2020
Během 22. a 23. února se na zámku Schloss Hof můžete těšit na veselý masopustní program plný zábavy, her i napětí. Nejmenší návštěvníky nepochybně okouzlí malování na obličej, kreativní dílničky či pečení.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 2. 2020
svátek:Patrik
dnes:
středa 19.2.
4 °C
zítra:
čtvrtek 20.2.
5 °C