www.infoglobe.cz » Velká Británie, Leeds Castle - jeden z nejnavštěvovanějších zámků v Anglii

Velká Británie, Leeds Castle - jeden z nejnavštěvovanějších zámků v Anglii

Publikováno: 22.6.2014
Během našeho několikaměsíčního pobytu v Anglii jsme navštívili mnoho krásných míst, ale málokteré z nich se nám vrylo do paměti tak, jako právě Leeds Castle.

Jen na skok od městečka Maidstone, ležícího v hrabství Kent, se nachází krásná vesnice Sutton Valence, která se na stejné období stala našim domovem. Obklopovala ji nekonečná pole, větší či menší farmy, krásné louky, no a v neposlední řadě množství chodníčků, které nás přímo lákaly na romantické procházky. Jeden z nich vedl i na nedaleký vodní hrad známý jako Leeds Castle, který patří k nejnavštěvovanějším historickým památkám v rámci celé Anglie.

Leeds Castle

Středověký vodní hrad Leeds Castle
Starobylý vodní hrad známý jako Leeds Castle každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků ze všech koutů světa. Pochází z roku 1119 a najdete jej východně od vesničky Leeds (pozor na častý omyl, nejedná se o stejnojmenné město, to je od hradu vzdáleno stovky kilometrů). Postaven byl uprostřed jezera, které vytvořila řeka Len na místě, kde už dvě stě let předtím stála pevnost. Jak už to s hrady chodí, i tento vystřídal množství majitelů, kteří ho více či méně přizpůsobovali svým nárokům. I díky tomu dnes mohou návštěvníci obdivovat nejen majestátní vnější vzhled tohoto překrásného hradu, ale také jedinečný historický interiér.

Leeds Castle  Leeds Castle

Prohlídka bez průvodce
Leeds Castle – knihovna   Po zakoupení vstupenky jsme dostali informační letáček, který nás v různých jazycích (slovenština mezi nimi bohužel chyběla) informoval o důležitých faktech z jeho historie a popisoval vše zajímavé, co jsme mohli obdivovat v jeho hradních komnatách. Na průvodce či kastelána, tak jak je známe z našich hradů a zámků, tady vůbec nejsou zvyklí. Možná to zklame lidi, co baží po faktech z historie, ale pro nás bylo velmi příjemné, že jsme se mohli s informačním letákem v ruce volně pohybovat po všech zpřístupněných částech hradu a tempo prohlídky tak přizpůsobit přesně našim zájmům. Vstupné na hrad se nám zdálo ze začátku trošku příliš vysoké. Avšak jen do chvíle, než jsme zjistili, že existuje možnost zakoupit si vstupenku, která je jen o pár liber dražší než denní lístek, ale platí na delší časové období. V průběhu tohoto období, které trvá i několik měsíců, jsme však mohli hrad navštívit libovolně mnoho krát. A protože jsme bydleli příjemnou procházkou jen hodinku odtud, samozřejmě, že jsme to i využili. Na úžasné pikniky a romantické procházky v jeho parku vzpomínáme dodnes.

Leeds Castle – interiér   Leeds Castle – zahrady

Otevírací hodiny a ceny vstupného ZDE.         Fotogalerie Leeds Castle ZDE.

Hradní areál a jeho zákoutí
Kromě samotného hradu nás okouzlila i pestrobarevná zahrada a obrovský park plný překrásných stromů, keřů a všelijakých květin, který působil na romantika jako pohlazení po duši. Mnozí Angličané, ale také zahraniční studenti či sezónní pracovníci sem chodí v houfech na příjemné pikniky, na které jsme si velmi rychle zvykli i my.

Leeds Castle – hradní park    Leeds Castle – hradní park

Leeds Castle – hradní park

To však ani zdaleka není vše, co dokáže Leeds Castle nabídnout. Kromě množství ptactva, které zde volně žije v parku, se zde dají obdivovat i voliéry, ve kterých našli domov nejen exotičtí ptáci, ale také různé ohrožené druhy. Zejména rodiny s dětmi dokázaly v těchto částech hradního areálu strávit celé hodiny. Dalším unikátem, který lákal nejen děti ale i dospělé, je poměrně velké bludiště ze živého plotu, ze kterého nebylo vůbec lehké se vymotat. Nejprve jsme se museli dostat na menší kopeček uprostřed, ze kterého se nám naskytl zajímavý pohled na dění kolem. Rodiče odsud mají ve zvyku navigovat své zbloudilé ratolesti, neboť cestičky v bludišti zde vidí jako na dlani. Ven z bludiště jsme se dostali přes uměle vybudovanou jeskyni, kterou zdobila zajímavá mozaika bílých a černých labutí, jakož i svítící fontánka ve formě obludy.

Leeds Castle – hradní park    Voliéry pro ptáky - Leeds Castle
bludiště ze živého plotu – Leeds Castle
Hrad nabízí i mnoho dalších atrakcí. Například pohled do okolí z koše horkovzdušného balónu, který je pevně ukotven k zemi, lanovou dráhu pro šikovné odvážlivce, nebo golfové hřiště. V průběhu roku se zde pravidelně konají i různé společenské, kulturní či sportovní akce.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Brighton – 360stupňová vyhlídková věž
Publikováno: 5.2.2020
Nábřeží anglického Brightonu nabízí mnoho atraktivit. Dnes navštívíme futuristickou vyhlídkovou věž British Airways i360, která se nachází naproti neméně známé památce West Pier.

Velká Británie, Brighton – policejní muzeum
Publikováno: 22.1.2020
Dnes se podíváme do Brightonu, přesněji k místní radnici, která se nachází na Bartolomějském náměstí nedaleko pobřeží. Neoklasicistní stavba ze 30. letech 20. století slouží nejen jako městský úřad, ale konají se zde také svatby a můžete tu navštívit jedno nevšední muzeum.

Velká Británie, Oxford – vzdělanost na každém kroku
Publikováno: 15.1.2020
Anglické město Oxford jsme navštívili už minulý týden. Viděli jsme pár památek a zajímavých míst, ale Oxfordskou univerzitu jsme vynechali.

Velká Británie, Windsor – klenot hrabství Berkshire
Publikováno: 11.12.2019
Minulý týden jsme se procházeli studentským městečkem Eton a dnes se vydáme do města Windsor. Snad nejvyhledávanější pamětihodností města, která je zároveň jeho dominantou, je stejnojmenný hrad Windsor.

Velká Británie, Windsor – návštěva studentského městečka Eton
Publikováno: 4.12.2019
Vydejte se spolu s námi na návštěvu úchvatného městečka Windsor, které leží necelých 30 kilometrů západně od Londýna. Toto historické sídlo je už od dávných dob domovem anglické královské rodiny, jeho životodárnou tepnou je řeka Temže a bezprostředním sousedem je neméně slavné městečko Eton.

Velká Británie, Lewes – tradiční anglosaské městečko
Publikováno: 20.11.2019
Po přírodních i architektonických krásách Walesu se přesuneme na jih Anglie. Přesněji do historického kraje Sussex, kde bude naší první zastávkou městečko Lewes.

Velká Británie, York – hlavní město severní Anglie
Publikováno: 25.8.2017
Prastaré město York je metropolí severní Anglie. Chlubí se skvěle zachovalými hradbami, které jsou pět kilometrů dlouhé, což je činí nejdelšími zachovalými hradbami ve Velké Británii. Můžete se po nich dokonce projít, takovou procházku jen tak někde nezažijete. Byly postaveny zejména během 14. století a vedou po místech, kde dříve stály římské budovy. Zachovány jsou i čtyři původní brány.

Velká Británie: Londýn – Britské muzeum
Publikováno: 28.11.2014
Ze Spojených států, které jsme navštívili minulý týden, se přes Atlantik vrátíme do Evropy, do Velké Británie.

Velká Británie, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikováno: 11.7.2014
Po návštěvě oslnivého Trafalgar Square pokračujeme dál po známých památkách Londýna.

Velká Británie, Londýn - Trafalgar Square
Publikováno: 4.7.2014
Minulý týden jsme zavítali do jedné z nejznámějších londýnských čtvrtí, kdysi čtvrti červených luceren, Soho. Dnes se však přesuneme dále.

Velká Británie, Londýn – Soho
Publikováno: 27.6.2014
Po našich toulkách Janovem se tentokráte vydáme na severozápad do Velké Británie a to konkrétně do jejího hlavního města, Londýna.

Velká Británie: Překrásný vodní hrad – Bodiam Castle
Publikováno: 1.6.2014
Několik měsíců, které jsem ještě jako studentka vysoké školy prožila v Anglii, jsem využila nejen na sbírání životních zkušeností a důležitých řádků do životopisu, ale také na cestování a poznávání zajímavých míst. Jedním z nich byl i překrásný vodní hrad, známý jako Bodiam Castle.

Londýn
Publikováno: 8.3.2010
Hlavní, velké, důležité, obchodní, historické a kulturní město. I tak můžeme charakterizovat velkolepý Londýn, jenž se v roce 2012 už potřetí stal sídlem letních olympijských her.

Velká Británie: Zámek Hever Castle
Publikováno: 2.1.2012
Mezi nejnavštěvovanější zámky ve Velké Británii patří tradičně zámek Hever Castle. Díky své slavné historii, ale nepochybně i proto, že leží téměř po cestě do Londýna.

Velká Británie: Folkestone – vstupní brána na ostrov
Publikováno: 26.12.2011
Městečko Folkestone bylo v minulosti jen málo významnou rybářskou osadou na pobřeží Lamanšského průlivu (někdy nazývaného Doverská úžina). Změna přišla až začátkem 19. století, kdy tam postavili železniční stanici a přístav, přes který vlaky po trajektech směřovaly na evropskou pevninu (do francouzského přístavu Boulogne).

Salisbury
Publikováno: 3.12.2009
Půvabné anglické městečko Salisbury, jež leží na okraji Salisburských plání, najdeme v hrabství Wiltshire. Každoročně přiláká velké množství návštěvníků na místní chloubu - gotickou katedrálu.

Camden Town
Publikováno: 6.11.2009
Součástí londýnské čtvrti Camden je místo nazývané Camden Town. Osobně bych tuto část Londýna nazval jako město ve městě. Jakmile totiž do Camden Town vkročíte, hned vám je jasné, že je něčím odlišné, své, liberální a žije vlastní kulturou…


Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie: Přírodní památka Sedm sester
Přeneste se spolu s námi k pobřeží Lamanšského průlivu, kde navštívíme přírodní pozoruhodnost roz...

Velká Británie, Oxford – synonymum vzdělanosti
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do hrabství Oxfordshire, kde navštívíme jed...

Anglie: Bristol – nenápadné město
Bristol je nenápadné město na západě Anglie, které přináší spoustu příjemných překvapení. Jde o p...

Velká Británie: Dover – hrad a bílé útesy
Když se řekne Lamanšský průliv, mnohým se automaticky vybaví názvy dvou měst – francouzského Cala...

Velká Británie: Muzeum Battle of Britain
Významnou a navštěvovanou atrakcí blízko Lamanšského pobřeží je Muzeum Battle of Britain v obci H...

Velká Británie: Londýn – léto 2011
Každý, kdo navštívil britskou metropoli, si nepochybně odvezl mnoho zážitků. Mně se podařilo nahl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 14. 7. 2020
svátek:Karolína
dnes:
úterý 14.7.
23 °C
zítra:
středa 15.7.
24 °C