www.infoglobe.cz » Víte, že? Brno - Kostnice u sv. Jakuba

Víte, že? Brno - Kostnice u sv. Jakuba

Publikováno: 29.7.2012
Moravská metropole má již více jak měsíc o jedno lákadlo navíc a rozhodně ne ledajaké. Tak trochu pozapomenutý odkaz historie v podobě desítek tisíc lidských ostatků byl doslova sestaven do podoby působivé expozice, která svým rozsahem nemá ve střední Evropě obdoby.

A skutečně, dle počtu kostí, resp. lidských skeletonů, je brněnská kostnice na druhém místě v Evropě po rozsáhlých a tajuplných katakombách města Paříže. V brněnském kostele sv. Jakuba  je údajně uloženo přes 50 tisíc kosterních pozůstatků, které zde byly ukládány především z období středověkých morových a cholerových ran, dále z doby třicetileté války a švédského obléhání atd.
Při srovnání s pařížskými katakombami, kde údajně spočívá na 6 milionů mrtvých na ploše zhruba stejně velké jako centrum samotného města, pod kterým se nacházejí stovky kilometrů chodeb, ze kterých je však pouhý zlomek zpřístupněn veřejnosti, je brněnské osárium přeci jen skromnější. Nabízí se ale srovnání s kostnicí v Sedlci, též známé jako kutnohorské. Naše doposud nejznámější kostnice pojímá ostatky zhruba 40 tisíc mrtvých. Její interiér i atmosféra jsou však zásadně jiné než v Brně, což si za chvíli vysvětlíme. 
Historie kostnice je také docela zajímavá, jelikož k jejímu znovuobjevení došlo relativně nedávno, až v roce 2001, během rekonstrukce náměstí a průzkumu podzemních prostor. Od 17. století se osárium rozrůstalo, pod sv. Jakubem vznikla nejprve tříkomorová krypta, kde byly ostatky pečlivě skládány v jednotlivých vrstvách tak, aby nedošlo k zbytečnému poškození. Morové rány a epidemie si však vyžádaly další rozšíření. Zajímavý je i systém ukládání těl. Z kapacitních důvodů místního hřbitova byl zaveden řád, dle kterého byl nebožtík po 10 až 12 letech v hrobě exhumován a uložen právě do kostnice.

Původně krypta sloužila jako pohřebiště až do konce 18. století, kdy byl již značně přeplněný svatojakubský hřbitov přesunut na okraj města. Kostnice byla uzavřena a prakticky zapomenuta. Vstup do ní byl pouze přes masivní poklop z náměstí a nic nepřipomínalo potenciální turistickou atrakci, i když toto spojení na kostnici zrovna nepasuje.
Nyní se konečně dostáváme k tomu, co vás na prohlídce čeká. Během asi dvacetiminutové prohlídky, která je organizována každou půlhodinu po skupinkách, navštívíte sice nijak rozsáhlé, zato po architektonické stránce nadmíru působící chodby a krypty, kde jsou až s geometrickou přesností poskládány ostatky těl, z nichž vidíme převážně kloubní hlavice a především pak lebky, jejichž prázdné oční důlky spolu s výstižným nasvícením interiéru a tesknými tóny violoncella na pozadí podtrhujíc atmosférickou působivost tohoto místa.
I přes značné stáří celého podzemního komplexu se architektům podařilo vytvořit něco, co působí na jednu stranu depresivně a zcela moderně zároveň. Interiér některých místností byl „přizdoben“ i instalací litinových soch a dekorací, které atmosféru neruší, naopak jí vhodně doplňují, ale to nechám na vašem vkusu a názoru. Během prohlídky je k dispozici i průvodkyně, která však pouze uvede návštěvníky do podzemí a dále nechá prostor případným dotazům.
Vstup do kostnice se nachází vedle průčelí kostela sv. Jakuba na stejnojmenném náměstí, zhruba 100 metrů od hlavního brněnského náměstí Svobody, a naleznete ho podle masivního pískovcového monolitu. Od nádraží ČD je to pohodlnou procházkou přes centrum města zhruba 15 minut. V blízkém okolí se nachází nespočet restaurací, barů a kaváren. Malá výtka však padá na propagaci tohoto unikátního místa, jelikož nikde po cestě nezahlédnete propagační plakát či informační turistickou šipku, ale i tak se jistě doberete tomuto nadmíru působivému místu, které rozhodně stojí za to navštívit! Odnést si můžete i suvených v podobě přesného odlitku lebky, téměř nerozeznatelný od originálu...                

Text a foto: Jan ChaloupkaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kutná Hora – město stříbra - VIDEO
Publikováno: 25.5.2010
Procházka Kutnou Horou se promění ve sprint, budete-li chtít vidět všechny její památky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí snad ani víkend.

Brno: moravská jednička, česká dvojka - VIDEO
Publikováno: 17.5.2011
Druhé největší město České republiky a zároveň největší moravská metropole - to je ve zkratce Brno. Brno je od pradávna také synonymem rivality s Prahou a Pražáky, jejich mentalitou, ale též mluvou.

ČR, Brno – hlavní město Moravy I
Publikováno: 2.3.2016
Po delším čase se vydáváme do druhého největšího města České republiky, do Brna. Toto historické „hlavní město“ Moravy leží na soutoku řek Svratka a Svitava a v průběhu časů se stalo významným centrem kultury, justice a vzdělanosti.

Víte, že? Kutnohorská kostnice
Publikováno: 26.6.2011
Dnes navštívíme jedno z nejpozoruhodnějších míst, které lze v naší zemi najít - kutnohorskou kostnici. Místo, kde se mrtvý odkaz dávných časů setkává s živými z celého světa.

ČR: Brno - Tajuplné brněnské podzemí
Publikováno: 22.6.2012
Město Brno skrývá pod svými chodníky a domy místa, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují. Jaká to jsou?

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika - VIDEO
Publikováno: 24.7.2012
Velmi vřelého přivítání se nám dostalo na radnici v neméně přívětivém městě Klatovech. Místostarosta a předseda občanského sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust chvilku nechal úřední povinnosti stranou a protáhl nás budovou radnice, chladným mystickým podzemím, ale hlavně bohatou historií města.

Nové Zámky: Katakomby stále žijí
Publikováno: 30.3.2012
Podzemní chodby pod františkánským klášterem a náměstím byly dlouho utajovány před veřejností. Katakomby žijí více než 400 let, přežily Hitlera i komunisty.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Brno
Fotografie z historického centra a okolí hradu Špilberk v Brně. Foto: J. Štantejský


Souvisejicí videa

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika
Podzemí klatovského jezuitského kostela zasvěceného Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignác...

ČR: Brno - hlavní moravská metropole
Brno je po Praze druhé největší město Česka. Sídlí tam např. Ústavní soud nebo&nbs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
15 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X