www.infoglobe.cz » Víte, že? Dobytí severního pólu II.

Víte, že? Dobytí severního pólu II.

Publikováno: 18.3.2012
Polární turistika je dnes již samozřejmou součástí nabídky i běžných cestovních kanceláří. Co zažijí ti, kteří za čtrnáctidenní dobrodružnou plavbu k severnímu pólu investují více než půl milionu korun? Na to snad odpoví dnešní článek.

Komerční plavby do arktických oblastí k nejsevernějšímu bodu planety se staly v posledních letech vyhledávanou atrakcí a již několik týdnů po zveřejnění termínu bývá tento netradiční zájezd vyprodán a to i přes horentní sumu, kterou je nucen novodobý dobrodruh za takovouto zábavu vynaložit. Proč hovoříme v jednotném čísle? Protože tento výlet je možný realizovat pouze třikrát v roce a to na přelomu července a srpna, kdy je led okolo pólu nejtenčí a i klimatické podmínky přestupních destinací skýtají zajímavější možnosti vyžití, i když v domovském přístavu Murmansk není moc věcí k objevování. V cestovní smlouvě je však uvedeno, že v případě extrémních podmínek a silné vrstvy ledu někdy není možné vysněného 90. stupně dosáhnout. Takže můžete jen doufat, že ten nekonečný led okolo vás je skutečně vrchol onoho pomyslného glóbu, se kterým jste si jako školáci hráli. Pakliže jste skutečnými odvážlivci s dobrou kondicí, existuje ještě jedna možnost, jak severního magnetického pólu dosáhnout a to takřka vlastními silami: na skialpinistických lyžích

A skutečně, týdenní lyžařské expedice sice vyžadují mírně sportovnějšího ducha, ale i tak nemusíte mít obavy z případného umrznutí v ledových končinách severu. Celá akce je jištěna z vrtulníku, který nejenže nese veškeré vybavení a nepotřebnou zátěž, ale funguje i jako transportér, který lyžaře v případě komplikací odveze zpět do výchozí základny na Špicberkách Longyearbyenu. Výchozím bodem suchozemských výprav je pak polární základna Barneo na 89 ° s. š., odkud se vrtulníkem přelétá do místa startu pochodu, vzdáleného cca 18 - 20 km od samotného pólu, odkud se v následujících dnech přesunete na lyžích  pěšky do vytouženého cíle. Následuje oslava dobytí pólu, pěší cesta okolo světa, tedy protnutí všech poledníků a častokráte i možnost zavolat svým blízkým pomocí satelitního telefonu. Existují však i další rozličné varianty jak pólu dosáhnout a záleží jen na vás, jaký stupeň komfortu a dobrodružství si zvolíte. Investice je vždy zhruba stejná a začíná na 450 tisících (Kč). Jedním z pořadatelů je i český polárník Miroslav Jakeš, onen první Čech na pólu, který pravidelně pořádá menší lyžařské výpravy, a to hned v několika výkonnostních kategoriích (více na www.miroslav-jakes.cz). Po malé odbočce se ale  opět vrátíme na palubu rudých ledoborců. V minulém díle jsme si řekli pár informací o ledoborci Jamal, kterého však na dnešních výpravách pomalu vystřídal větší a modernější atomový stroj 50 Years of Victory. Loď poprvé vyplula až v roce 2007 a svým komfortem Jamal lehce převyšuje, ač je vnitřní vybavení velmi podobné. Od atomového ledoborce asi nelze čekat přehnaný luxus, natož útulnost, ale i tak je cestovatelům k dispozici fitness centrum, bazén, knihovna, restaurace, masážní salon a hudební salonek a relativně prostorné kajuty schopné pojmout na 130 pasažérů.  

14 denní dovolená začíná transferem mezi Prahou a Helsinkami, kde druhým dnem pokračuje leteckým přesunem do přístavu Murmansk. Třetí den se již vyplouvá do šedých vod Barentsova moře. Probíhají přednášky, seznamování s lodí a v neposlední řade pozorování, jak se z malých ker okolo lodi stává postupem času souvislý ledový příkrov, kterým ale ledoborec projíždí jako nůž máslem. Taková to plavba trvá zhruba 48 hodin. Přesně po týdnu od odletu z domoviny pak stojíme jen několik desítek metrů od severního pólu. Loď spouští můstek a davy nadšených turistů se valí ven. Oslavuje se, fotí se a někteří odvážlivci se ve speciálním neoprenu noří do vyjeté brázdy za lodí. Barbecue párty, diskotéka a telefonování domů. Nic převratného, jsme přeci na pólu, a to je potřeba oslavit... za ty prachy!  

8. až 10. den výpravy se cestovatelé podívají na souostroví Františka Josefa, tvořeného asi 190 ostrůvky bez trvalého osídlení, zato s nadmírou zvířectva, čítající početné skupiny ledních medvědů, mrožů či polárních lišek, nemluvě o nesčetných zástupcích arktického ptactva. 11. až 13. den se již vše chýlí ke konci, stísněné prostory lodi již začínají trochu nudit a stejně tak neustále se opakující ledová scenérie a nepříliš přívětivé počasí. Jsme ale na severu, a tak nezbývá nic jiného, než si vše naplno užít, i kdyby to měl být ping pong či volejbal v útrobách ledoborce… Tak nějak vypadá stále populárnější arktická dovolená. Zájezdů na pól bude dozajista přibývat a stejně tak variant jeho dosažení. Zůstává pak otázkou, jaký druh dopravy si vyberete a zda-li časem tento druh turismu nezkomplikují eko-organizace. Pro ty co nemají půl milionu, doporučuji expedici do severních koutů naší republiky, tam o adrenalin a zážitky také nouze není!

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: archiv quarkexpeditions.com

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Dobytí severního pólu I.
Publikováno: 11.3.2012
Severní pól, místo, které již od 16. století fascinovalo řadu dobrodruhů i vědců. V dnešním díle se vydáme po stopách oněch slavných výprav z počátku dvacátého století, abychom se v závěru sami nalodili na ruský ledoborec a vydali se vstříc arktickým končinám.

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X