www.infoglobe.cz » Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku

Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.

Dolina Kežmarskej Bielej vody

Brzy ráno se proslulou električkou dopravíme do Tatranské Lomnice, odkud vyrazíme buď pěšky (na Tatranské Matliare), nebo autobusem na zastávku Biela Voda. Přímo od zastávky a přilehlého parkoviště vyjdeme po žlutě značeném, celoročně přístupném turistickém chodníku do malebné Doliny Kežmarskej Bielej vody. S přibývající nadmořskou výškou přejdeme z kalamitou postiženého lesa do porostů kleče. Zatímco mírně stoupáme dobrou cestou podél břehů zurčící Kežmarskej Bielej vody, před námi se objevují chladné stěny štítů. V balvanech na dně koryta toku spatříme četné obří hrnce – erozní tvary vyhloubené materiálem, unášeným ohromnou energií horské bystřiny. Zhruba za dvě až tři hodiny (v zimě čtyři až pět!) dojdeme ke známé „Brnčálce“, chatě posazené v závěru doliny.

Pohled na Veľkou Svišťovku přes Dolinu Kežmarskej Bielej vody směrem od Jahňacího štítu

„Brnčálka“

Název Brnčálova chata, neboli „Brnčálka“, v mapách vydaných po roce 1991 ani s největší zarputilostí nenajdeme. Jedná se totiž o starší, i když zcela vžité pojmenování Chaty pri Zelenom plese, která leží na břehu až smaragdově zeleného ledovcového jezera. V útulné chatě se můžeme osvěžit například výborným „nosičským“ čajem nebo si dopřát vydatné buchty na pare.

Chata pri Zelenom plese neboli „Brnčálka“ pod Jastrabiou vežou

Troška adrenalinu

Od Chaty pri Zelenom plese se vydáme (jen v období 15. 6. – 31. 10.!) po červené značce, tzv. Tatranské magistrále, okolo Čierneho plesa směrem k východu. Chodník se ovšem brzy stočí k jihu. Zavede nás do strmého skalnatého kuloáru, který je částečně opatřen oblíbeným tatranským nářadím – pomocnými řetězy. Po jejich překonání se napojíme na nepříjemnou štěrkovou serpentýnu jdoucí až do Sedla pod Svišťovkou (2023 m n. m.). Odtud je to již jen kousek po neznačené pěšině k vrcholu.

Chata pri Zelenom plese pod Jahňacím štítem focená ze serpentýny vedoucí na Sedlo pod Svišťovkou

Odměna za vrchol

Odměnou za dosažení vrcholu Veľké Svišťovky je úchvatný panoramatický výhled nejen do Doliny Kežmarskej Bielej vody, ale také do Podtatranské kotliny, na hřeben Belianských Tater rozdělený Kopským sedlem (1750 m n. m.) a mnohé štíty Vysokých Tater. Čeká nás už jen sestup dolů. Po Tatranské magistrále sejdeme na Skalnaté pleso, které je díky bílé kupoli astronomické observatoře a stanici lanovky u hráze jezera nepřehlédnutelné. Pronikneme-li masami turistů, můžeme se dolů dostat celkem rychle, a to kabinkovou lanovkou (což ale také něco stojí), nebo sejít pěšky přímo po zelené značce do Tatranské Lomnice. Delší, ale o to zajímavější možností je cesta po magistrále až na Hrebienok, odkud lze dolů, do Starého Smokovce, sjet pozemní lanovkou nebo sejít po zelené značce.

Kežmarský štít z vrcholu Veľké Svišťovky při zimním horolezeckém výstupu

Několik poznámek k túře

Na starších mapách je trasa od „Brnčálky“ na Sedlo pod Svišťovkou značena jako jednosměrná! Vzhledem k náročnosti úseku zajištěného řetězy se jednalo o celkem smysluplné opatření. Výstup po řetězech je totiž snazší než sestup. Při obousměrném provozu pak dochází (zejména v hlavní sezóně) k nepříjemným kolizím s davy turistů přicházejícími shora. Mnohdy jsou to nezkušení návštěvníci hor, kteří poté, co sem od lanovky na Skalnatém plese přijdou, na řetězech často bezmocně „vlají“. Při nízké úrovni fyzické zdatnosti, špatném obutí a snad i strachu z výšek je pak složité dostat se přes tyto nešťastníky nahoru. Zkušenějším proto doporučuji zatížené řetězy obejít po skále zprava, výstup je navíc místy snadnější než v suti pod řetězy. Nejjistější ovšem je projít trasu mimo hlavní sezónu. Nezapomeňte také, že túra přes Veľkou Svišťovku je časově i fyzicky náročnější. Jelikož je výlet celodenní, zvažte, jestli na to opravdu máte, nepodceňte kvalitní výbavu a vyrazte do hor časně ráno!

Skalnaté pleso při sestupu z Veľké Svišťovky

Text/foto: Blanka Pechačová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Vysoké Tatry: všechny tváře přírody - VIDEO
Publikováno: 16.12.2009
Krása i bolest, takový je nynější obraz nejvyšších slovenských hor. Vichřice, která se prohnala nad Tatrami vryla do známé horské krajiny na desetiletí nesmazatelný vzkaz.

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

SR, Tatranská Lesná a zajímavosti v okolí
Publikováno: 27.3.2014
Po dvou týdnech se opět vracíme do Tater. Tentokrát navštívíme maličkou osadu Tatranská Lesná, která se nachází přibližně uprostřed mezi Starým Smokovcem a Tatranskou Lomnicí. Z jedné strany ji ohraničuje Cesta svobody a z druhé ústí Studené doliny.

SR, Štrba – výlet k Jezírkům lásky
Publikováno: 10.4.2014
Dnes se spolu vydáme na romantickou procházku do místní části Štrbské Pleso v obci Štrba. Konkrétně na místo, které bylo vyhledávané rybáři, ale v současnosti je místem setkávání párů či rodin uprostřed krásné tatranské přírody.

SR: Tatranský národní park – strážce štítů
Publikováno: 8.5.2014
Slovensko je bohatá země nejen na historické, ale i na přírodní krásy. Lesy pokrývají přes 40 procent jeho území a žije v nich množství chráněných a výjimečných druhů rostlin a živočichů, pro které byly vytvořeny různo-charakterová chráněná území. Dnes se vydáme na procházku jedním z nich.

SR: Belianské Tatry – přes Široké sedlo
Publikováno: 23.7.2017
Návštěvníkům podtatranského regionu jsou známá střediska cestovního ruchu a proslulé turistické lokality nacházející se zejména v překrásném prostředí Vysokých Tater. Své neobyčejné kouzlo má však i další pohoří, těsně sousedící s východním okrajem Vysokých Tater – Belianské Tatry. Známým a atraktivním cílem mnoha horalů v tomto pohoří je i oblast Širokého sedla.

SR: Vysoké Tatry – výstup na turisty oblíbené Rysy
Publikováno: 16.9.2018
Snad žádný z vrchů Vysokých Tater se netěší takové popularitě a návštěvnosti jako právě Rysy. Pro příznivce vysokohorské turistiky jsou atraktivním a vděčným cílovým bodem túr. Výstup na tento oblíbený tatranský vrch si představíme v následujícím článku.

SR: Vysoké Tatry – výstup na vrch Svinica
Publikováno: 9.12.2018
Hřebeny a vrchy Vysokých Tater okouzlí každého turistu se zálibou podnikat krásné a náročné celodenní treky nádhernou vysokohorskou přírodou. Jednou z turisticky atraktivních a hojně navštěvovaných lokalit tohoto pohoří je i Svinica – výrazná věžovitá hora vyčnívající na hlavním hřebeni Vysokých Tater.

SR: Vysoké Tatry – do Hladkého sedla přes Kôprovou dolinu
Publikováno: 16.12.2018
Ve Vysokých Tatrách můžeme kromě rušných turistických lokalit navštívit i méně známé oblasti s nižší frekvencí návštěvníků. Pro ty, kteří raději upřednostňují klid a touží si vychutnat tichou krásu vysokohorské přírody Tater, můžeme doporučit túru přes Kôprovou dolinu až na hlavní hřeben pohoří – do Hladkého sedla.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikováno: 21.3.2013
V dnešní část,i v rámci série článků o tatranských chatách, se vydáme za poznáním historie nejstarší a nejmenší chaty ve Vysokých Tatrách – Rainerovy chaty. Zkráceně se nazývá také "Rainerka". Řekneme si o jejím zakladateli, osudu v průběhu let a nevynecháme ani současnost.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa I.
Publikováno: 7.2.2013
Ve východní části Vysokých Tater, na konci doliny Zeleného plesa, se nachází turisty oblíbená Chata u Zeleného plesa, lidově nazývaná také "Brnčalka". Chata leží u smaragdově průzračného plesa a je obklopena mohutnými tatranskými štíty. Osud chaty se začal psát již na sklonku 19. století. Vydejte se spolu s námi na túru k poznání této chaty uprostřed hor.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa II.
Publikováno: 14.2.2013
Milí naši čtenáři, dnes se opět vrátíme na Chatu u Zeleného plesa. V předchozím článku jsme si popovídali o její předchůdkyni - Egidově chatě, o její výstavbě, přestavbě a jiných útrapách. Dnes se zaměříme na zajímavý osud samotné chaty, která až do současnosti zůstala jakousi strážkyní Zeleného plesa.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství III.
Publikováno: 2.6.2011
Vysoké Tatry svou krásnou přírodou a svěžím horským vzduchem každý rok přilákají množství turistů. Bez ohledu na nedávnou silnou vichřici, která opět polámala mnoho stromů, mají Tatry stále své neopakovatelné kouzlo. Navštěvují je rovněž lidé s různými zdravotními problémy. Základní léčebnou metodou je klimatoterapie (pobyt pacientů na čerstvém vzduchu), většinou doplňovaná rehabilitací.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství II.
Publikováno: 26.5.2011
Lomnický štít byl dlouho považován za nejvyšší vrchol nejmenších velehor světa – Vysokých Tater. Dnes už ale víme, že nejvyšší je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Lomnický štít (2634 m n. m.) však patří k nejkrásnějším tatranským štítům a díky lanovce, která vás tam pohodlně vyveze, je oblíbeným cílem výletů i pro méně zdatné turisty, rodiny s dětmi nebo osoby s omezenou schopností pohybu.

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikováno: 28.3.2013
Dnes se vydáme na návštěvu Malé Studené doliny, kterou z výšky 2015 m n. m. hlídá Téryho chata. Obklopená majestátními štíty Tater a Pěti Spišskými plesy na vás čeká už více než století, aby vám nabídla dotek historie, občerstvení současnosti a nevšední krásu.

SR, Vysoké Tatry – Zamkovského chata
Publikováno: 28.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme do ústí Malé Studené doliny, na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), kterou postavil Štefan Zamkovský v roce 1943.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnická chata
Publikováno: 4.4.2013
V horní části Velké Studené doliny, za Zbojnickým hřbetem, se nachází osudem mnohokrát zkoušená Zbojnická chata. Návštěva chaty se neodmyslitelně pojí s turistikou, horolezectvím, skialpinismem, nebo přechodem blízkých sedel.

SR, Vysoké Tatry – Bilíkova chata
Publikováno: 7.3.2013
Dnes vás opět zveme do Vysokých Tater, tentokrát na Bilíkovu chatu, kterou s oblibou navštěvují rodiny s dětmi či méně zdatní turisté. Je to díky poměrně jednoduché dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníku, který k ní vede.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství IV.
Publikováno: 9.6.2011
V poslední části našeho vyprávění o nezapomenutelném prodlouženém víkendu ve Vysokých Tatrách se zaměříme na jeden z mnoha adrenalinových sportů, který má i u nás stále více příznivců. Powerkiting je sportovní aktivita, při níž se využívá síla větru a jezdec je s pomocí tažného draka (kiteu) posouván směrem dopředu, ať už na bugině, mountainboardu, snowboardu, lyžích nebo bruslích.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikováno: 21.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme na Skalnatou chatu (1751 m n. m.), která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater - Lomnickým štítem a nad osadou Tatranská Lomnica.

SR, Západní Tatry – Žiarska chata
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskem
Publikováno: 11.4.2013
Vysoké Tatry ve svých překrásných zákoutích ukrývají mnoho chat. Dnes se společně vydáme na tu nejmladší vysokohorskou chatu, která již celá desetiletí z výšky dohlíží na Štrbské pleso i okolní majestátní štíty.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Zveme vás na procházku Novým a Starým Smokovcem, které katastrálně spadají pod největší město Slo...

SR: Vysoké Tatry - zimní šat
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...

SK: Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bylo pro česko-slovenské vzduchoplavce zdolání Vysokých Tater. Po tříleté příp...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...


Souvisejicí videa

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X