www.infoglobe.cz » ZOO Bratislava – exotická divočina uprostřed velkoměsta

ZOO Bratislava – exotická divočina uprostřed velkoměsta

Publikováno: 5.7.2012
I v hlavním městě Slovenska, nedaleko jedné z nejrušnějších křižovatek – Patronky, se rozprostírá obrovská plocha zeleně, která se stala domovem pro mnohé, častokrát exotické či ohrožené druhy zvířat – ZOO Bratislava.

Její historie sahá až do roku 1948, kdy se rozjela první jednání a oficiální úvahy o jejím vzniku. Základní otázka, kterou bylo třeba vyřešit, se týkala jejího umístění. V úvahu přicházely lokality v okolí Železné studánky nebo areál u PKO, ale nakonec se jako nejvhodnější alternativa na vybudování ZOO ukázala plocha v Mlýnské dolině. Se samotnou výstavbou se začalo v roce 1959 a na slavnostní otevření nebylo třeba dlouho čekat. První návštěvníci prošli branou bratislavské ZOO už o rok později, přesně 9. května 1960. První chovatelské úspěchy se dostavily již brzy. Patřily sem například umělé odchovy paviánů či antilop. Zoologická zahrada se neustále rozrůstala. Postupně se doplňovaly mnohé další vzácné druhy zvířat.

ZOO BratislavaTvrdé rány pro ZOO

Kvůli neustálé výstavbě a rozšiřování nebo dobudovávání infrastruktury v Bratislavě postihla i bratislavskou zoologickou zahradu tvrdá rána osudu. Mezi lety 1981 až 1985 došlo k úplné likvidaci neuvěřitelných dvou třetin zoologické zahrady, přičemž zanikla i ta část, která byla pro její návštěvníky, vzhledem ke zvířatům, která v ní mohli vidět, nejzajímavější. Začalo velké přemísťování zvířat a už tu byla další tvrdá rána v podobě rozhodnutí o výstavbě dálnice, která se začala budovat v roce 2003. Ta sice silně ovlivnila běžný život v ZOO, ale naštěstí nezastavila její dobře nastartovaný rozvoj. Na krátké období (během budování silničního tunelu Sitina) byla zoologická zahrada pro veřejnost dokonce uzavřena. Netrvalo to však dlouho a nový vchod a přilehlé parkoviště začali využívat zvědaví návštěvníci. Přibyly také protihlukové bariéry, které nenásilně oddělují zvířata od hlučné silnice. A musím uznat, že opravdu velmi kvalitně.

ZOO Bratislava

ZOO dnes

Dnes se ZOO Bratislava rozkládá na úctyhodné ploše 96 ha, z čehož 35 ha tvoří její expoziční část. Pokud se sem vydáte s dětmi, buďte připraveni, že zde strávíte opravdu celý den. Ceny vstupného sice nejsou nejnižší, ale přesto vám návštěvu ZOO Bratislava vřele doporučuji. Jednou ročně vám její návštěva peněženku určitě nezruinuje. Pokud si s sebou připravíte vlastní občerstvení, určitě si najdete příjemné posezení někde ve stínu, kde si ho budete moci v klidu vychutnat. Pokud upřednostňujete spíše bufetovou stravu, tak tu na vás v období od dubna do října čekají čtyři kvalitně zásobené bufety. Zoologická zahrada je však veřejnosti otevřena celoročně, tak neváhejte navštívit zvířátka i během chladnějších měsíců. Mnohé z nich vás překvapí změnou své srsti, peří či jiným zbarvením. Pro nejmenší jsou zde i dvě dětská hřiště nebo opravdu zajímavý dětský bagr, na který během naší návštěvy dokonce stála fronta. Během hlavní sezony se mohou dětičky povozit na ponících. Určitě to bude pro ně velký zážitek.

  atrakce pro děti v ZOO Bratislavadětské hřiště v ZOO Bratislavadětský bagr v ZOO BratislavaJaká zvířata zde žijí?

V ZOO Bratislava můžete obdivovat až 147 druhů zvířat, přičemž zde žije přes 600 vstup do DinoParku, který je součástí ZOO Bratislavajedinců. K nejoblíbenějším expozicím rozhodně patří pavilon šelem a pavilon primátů, ve kterém můžete obdivovat šimpanze učenlivé nebo orangutany sumatranské. Neméně zajímavé je i terárium nebo exotárium, ale mě osobně jednoznačně nejvíce nadchl výběh nosorožců. Velkou pozornost poutá i unikátní expozice druhohorních plazů s názvem DinoPark, jejíž součástí je i dětské paleontologické hřiště nebo zajímavé 3D kino. Musím přiznat, že zoologickou zahradu v Bratislavě jsem navštívila po opravdu dlouhé době a byla jsem víc než mile překvapená. Poměrně velké výběhy pro zvířata, pěkně upravený areál, kvalitní stravovací služby, čisté sociální zařízení a opravdu obrovské množství zvířat ve mně zanechaly jen pozitivní pocity. Proto bych její návštěvu ráda doporučila nejen rodinám s dětmi, ale také zamilovaným dvojicím či partě kamarádů, kteří zde určitě stráví hezký den v obklopení krásné přírody, a to ani nemusí vytáhnout paty z města.

ZOO Bratislava

pavilon primátů v ZOO BratislavaZOO Bratislava

Pokud se i vy rozhodnete navštívit ZOO Bratislava, otevírací hodiny naleznete ZDE a ceny vstupenek ZDE.

 

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Bratislava – malé velké město – VIDEO
Publikováno: 12.1.2016
Hlavní město Slovenska vidí většina lidí jen z okna vlaku, autobusu nebo auta při cestě mezi Českou republikou a Maďarskem. Přitom je velká škoda se v téměř půlmilionové metropoli na březích Dunaje alespoň na chvíli nezastavit. Bratislava se změnila, její pověst zašlého nudného města už dávno neplatí. Pomalu, ale jistě se daří napravit to, co na památkách napáchali komunisté. S novou generací se do Bratislavy vrací život.

SR, Bratislava: Horský park - přírodní oáza klidu uprostřed města  
Publikováno: 8.1.2015
Už vás nebaví poznávání historických a kulturních památek, nebo bezcílné toulání se po bratislavských zákoutích, které nejednou ukrývají okouzlující místa s neopakovatelnou atmosférou? Máte dost městského smogu a rádi byste alespoň na chvilku vyběhli někam do přírody? Máme pro vás skvělý tip! Pojďte se spolu projít po Horském parku, který se nachází téměř v geografickém středu Bratislavy!

SR, Bratislava – kostel Panny Marie Sněžné
Publikováno: 1.1.2015
Teprve nedávno jsme zavítali do klidné části Bratislavy, která sice leží jen na skok od historického jádra města, ale rozhodně nepatří k turisticky hojně navštěvovaným. Bratislavané však na tuto lokalitu nedají dopustit. Dnes se po Hluboké cestě vydáme dál. Navštívíme kostel Panny Marie Sněžné, který je situován hned nad Lurdskou jeskyní.

SR, Bratislava – Hluboká cesta: Lurdská jeskyně
Publikováno: 11.12.2014
Bratislava - hlavní město Slovenska, jehož nejznámější turistické atrakce, jako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s pověstným ufem, nebo mnohé další kulturní a historické památky jsou notoricky známé snad všem Slovákům, aniž Bratislavu vůbec museli někdy navštívit.

SR: Bratislava - Přírodní zákoutí a zajímavosti Petržalky
Publikováno: 8.8.2013
Petržalka je největší a nejhustěji obydlenou městskou částí Bratislavy, zároveň je největším sídlištěm ve střední Evropě. Mnozí ji často v minulosti označovali přívlastkem "betonová džungle". V současnosti se však tato městská část může pochlubit nejen bohatou zelení, ale i několika zajímavými přírodními zákoutími nacházejícími se přímo mezi zástavbou, ale iv jejím blízkém okolí.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhlídka na jeho vrcholu
Publikováno: 25.7.2013
Jedinečný Most SNP s nepřehlédnutelnou stavbou, připomínající ufo na vrcholu pylonu jednoznačně patří k nejznámějším a nejfotografovanějším dominantám Bratislavy. Dnes už jaksi přirozeně patří k tváři hlavního města, ale vždy tomu tak nebylo.

SR: Nová kniha od Gabriely Revické - Ukážu Ti Slovensko II.
Publikováno: 9.5.2013
Cestovatelský informační portál Infoglobe by vám dnes rád představil novou dvouazyčnou knižní publikaci od Gabriely Levické, s názvem Ukážu Ti Slovensko II. nebo také I will show you Slovakia, kterou máte možnost vyhrát i v právě probíhající fotosoutěži na slovenské verzi našeho portálu.

SR: Děvínská Kobyla – muzeum pod širým nebem
Publikováno: 19.7.2012
Mezi Děvínem, Děvínskou Novou Vsí a Dúbravkou se nachází unikátní národní přírodní rezervace Děvínská Kobyla. Čím se odlišuje tato rezervace od jiných, proč je světoznámá a jak ji nejlépe turisticky poznat? Toto všechno si povíme v následujících řádcích.

SR: Bratislava – únik do přírody
Publikováno: 3.5.2012
Jaro je v plném proudu, všechno kolem se začíná pěkně zelenat. Lidé žijící v hlavním městě stále častěji opouštějí své příbytky, utíkají dříve z kanceláří nebo místo sáhodlouhých toulek po nákupních centrech, které častokrát navštívili bezdůvodně, hledají útočiště v probouzející se přírodě.

SR: Stupava - Biofarma Příroda je oázou klidu
Publikováno: 28.7.2011
Každodenní pracovní povinnosti, péče o domácnost a rodinu - to je jen část toho, s čím se musíme denně vypořádat. Když k tomu přidáme „vyřizování“ na úřadech nebo každodenní jízdu přeplněnou dopravou, stává se, že o víkendu se nám už nechce ani z domu vytáhnout paty. To je však chyba. Právě tehdy bychom měli načerpat nové síly, a to nejlépe na čerstvém vzduchu v čarokrásné přírodě.

SR: Hrady Malých Karpat
Publikováno: 27.1.2011
Malá, ale malebná slovenská krajina se vyznačuje mimo jiné výjimečně vysokým počtem hradů. Podle některých statistik je jejich hustota právě zde nejvyšší v Evropě! Pokud všechny spočítáme, včetně těch zaniklých, po nichž je už těžké alespoň kámen objevit, vyjde nám číslo vyšší než dvě stě.


Souvisejicí fotogalerie

ZOO Bratislava – expozice plné života
V bratislavské zoologické zahradě, která své brány pro návštěvníky otevřela již v roce 1960, dnes...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každém městě se dají najít zajímavá zákoutí a pohledy pro objektiv fotoaparátu, slove...


Souvisejicí videa

Bratislava: soulad historie s modernou
Bratislava krásné město s historií, ležící na Dunaji, obklopené panoramaty Malých Karpat. Pojďme ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 6. 2023
svátek:Dalibor
dnes:
neděle 4.6.
11 °C
zítra:
pondělí 5.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X