www.infoglobe.cz » Ochrana přírody a řek

Ochrana přírody a řek

Publikováno: 12.7.2007
Ochrana přírody je problémem celosvětovým. Přehrady ano či ne? Zásahy do říčních koryt? V minulosti i u nás bylo mnoho toků „narovnáno“, čímž řeka přišla o svůj přirozený půvab, odtok vody se zrychlil. Pro vodáka to má význam v tom, že voda v takovém toku vydrží jen krátkou dobu a počet dní, kdy je řeka sjízdná, je nižší.

Odstranění lesů z povodí, hlavně pramenných oblastí, znamená v podstatě totéž. Příkladem jsou například rychlé odtoky z Jizerských hor, kde dříve lesy vodu držely podstatně déle. Ale asi není účelem rozebírat co a kde. Na jedné straně je ochrana řek na místě, pokud je však přehnaná, bude někde chyba. Bohužel i „vodáci“ na tom mohou mít jistý podíl. Všimněme si uvozovek u slova vodáci. Systém ochrany přírody u nás vytvořil systém chráněných krajinných oblastí, přírodních parků, maloplošných rezervací a národních parků. Malé rezervace většinou nejsou v rozporu se zájmy vodáků. Pokud je taková rezervace na břehu vodního toku, většina vodáků si toho ani nepovšimne a na břeh nevstupuje, protože touží plout. V CHKO či PP jsou sice jistá omezení, ale většinou je vodácká aktivita skloubena natolik s potřebami přírody, že nejsou větší problémy. Bohužel v NP zakázal zákon o ochraně přírody pádlování úplně až na udělené výjimky. Z toho vyplynulo postupem doby následující: v NP Českosaské Švýcarsko je zákaz plavby totální.Tím není možné splouvat Hřenskou Kamenici od soutoku s Chřibskiou Kamenicí až po Hřensko. Pokud se chcete svézt po Hřenské Kamenici, pak jedině s komerčními pramicemi na dolním toku. Tato hromadná plavba přírodě zřejmě nevadí. Stejná je situace v NP Podyjí. Dyji v na území NP není možné splouvat. V NP Šumava je možné splouvat jen horní tok Vltavy od Borové Lady, respektive Lenory do vzdutí Lipenské nádrže. Většinou je zde plavba omezována vodním stavem (minimem), obdobím plavby (jaro či léto) a denní dobou (zákaz plavby v noci). Bližší informace určitě najdete na webových stránkách vodáckých serverů a NP Šumava. Druhou řekou, kde je možno pádlovat, je Otava od Čeňkovy Pily k Rejštejnu, kde je možné splouvat od března do října v denní dobu. Uveďme si to v krátké tabulce:

Vodní tok                    úsek                 povolené období splouvání                  denní doba

Otava              Čenkova Pila – Rejštejn           15. 3. – 31. 10.                       8,00–19,00

Vltava              Borová Lada – Polka              15. 3. – 31. 5.                         8,00–18,00

                        Lenora – Soumarský most       1. 5. – 31. 10.                       8,00–19,00

                        Soum. most – Pěkná                1. 5. – 31. 10.                        8,00–19,00

                        Pěkná – Nová Pec                  1. 5. – 14. 6.                           8,00–19,00

                                                                       15. 6. – 15. 8.                         8,00–20,00

                                                                       15. 8. – 31. 10.                       8,00–19,00

Povšimněme si, že úsek Polka – Lenora zde není uveden, neleží totiž na území NP Šumava.

V budoucnu se však i zde může situace zlepšit a třeba se vodáci vrátí i na ostatní krásné šumavské řeky. Krkonošský Národní park je na tom podobně, nakonec omezení, které je dáno opravdu rozumně vodním stavem a denní dobou, nebrání v plavbě. Vodák po suché řece a v noci většinou nepojede. Bližší informace vždy najdete na Správách příslušných NP. Na druhé straně si musíme přiznat, že příroda to má s člověkem velmi těžké. Vliv turistiky může být negativní v přetíženosti místa, regionu, oblasti. Jednání některých plovoucích jedinců není vždy k přírodě korektní. Chovejme se proto podle známého skautského, trampského (je jedno od koho to je) „Ten co přijde po mně, by neměl poznat, že jsem tu byl.“ Že zlikviduji kopřivy na břehu, potřebuji-li se na něj dostat nevadí, vystoupím-li však na břeh jarní řeky, kde louka je poseta bledulemi, je to určitě škoda a skutečný vodák to vlastně ani neudělá. Není dobré, pokud se zafixujeme, že ochrana přírody rovná se zákaz. Ale uveďme si ještě jeden zákaz, který souvisí s jinými zákony. Pokud je na řece vodní dílo, které bylo vybudováno jako zdroj pitné vody, většinou na něm bývá zákaz pádlování. I tato místa jsou označena a neporušujme tyto zákazy.

Zdroje informací:



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X