www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Považská Bystrica

Považská Bystrica

Publikováno: 12.8.2010
Okresní město Považská Bystrica se rozkládá na severozápadním Slovensku mezi Trenčínem a Žilinou, u řeky Váh.

Příznivé klima malé kotliny obklopené horami, úrodná půda říčky DomanižankPohled na městoy i výhodná poloha na důležité obchodní cestě vedoucí při toku Váhu sem už dávno přilákaly člověka. Stopy nejstaršího osídlení zde zanechalo několik dochovaných úlomků keramiky z doby kamenné, starých asi 4500 let.

Historie

První písemná známka o Považské Bystrici pochází z roku 1316. Dějiny města jsou úzce spjaté s Bystrickým hradem, jehož nejznámějšími vlastníky byli loupeživí rytíři Ján a Rafael Podmaničtí. V roce 1432 byla Považská Bystrica vydrancována a vypálena husitskými vojsky. Shořely všechny obecní listiny a obyvatelstvo zůstalo bez právních dokumentů. Na jejich žádost obnovil král Považské Bystrici roku 1435 její výsadní práva.

Považský hrad se zámkemOd roku 1716 se v Bystrici zaznamenávaly obecní záležitosti. Záznamy například prozrazují to, že hlavou města byl rychtář, právní záležitosti obstarával volený notář a o majetek města se staral obecní hospodář. 19. století bylo pro město stoletím pohrom. Městečko zažilo povodně, několik požárů a epidemie. Rozvoj společenského života začal až po rskončení první světové války. Vznikaly zde nejrůznější spolky, školy, menší podniky. Velkým přínosem pro město byla muniční továrna firmy Roth. Díky novému závodu vznikaly nové pracovní příležitosti, začalo se s výstavbou bytů, kulturních, sociálních a sportovních zařízení. Od roku 1948 je Považská Bystrica okresním měFarní kostelstem.

 Úplná přestavba města se uskutečnila v 70. a 80. letech a zcela ho pozměnila. Místní zde postavili nová sídliště, přibyly tu různé hotely a restaurační zařízení, rekonstrukcí prošly silnice a parkoviště. Mezi významné pamětihodnosti města patří zámek s dvěma nárožními věžemi, vybudovaný pod považskobystrickým hradem, a renesanční zámek stojící v obci Orlové. Na kopci nad městem najdeme kapličku sv. Heleny z roku 1728.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: wikipedia.com - Celbos, Pudelek, Marzo2k

 

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Vršatská bradla – strážcové Středního Považí
Publikováno: 2.8.2012
Vršatská bradla, která jsou součástí pohoří Bílé Karpaty, patří k turisticky velmi přitažlivým lokalitám. V převážné míře jsou tvořeny masivními zrnitými vápenci, které jsou bohaté nejen na fosilní faunu, ale nabízejí i překrásný pohled na krajinu Středního Považí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C