www.infoglobe.cz » Bezpečnost

Bezpečnost

Doprava

Nejlevnější dopravní prostředek v USA je autobus. Při jeho použití je však nutné zachovávat opatrnost s ohledem na časté krádeže a možné přepadení v okolí zastávek.

Zapůjčení automobilu je vázáno na vlastnictví kreditní karty, ev. složení zálohy a předložení mezinárodního i českého řidičského průkazu. Telefonicky či prostřednictvím internetu si lze před cestou do USA půjčení auta předem zařídit. Nejrozšířenějšími celostátními autopůjčovnami jsou např. Hertz, Avis, Dollar, Alamo, Budget, Enterpsise, Thrifty atd. Některé z těchto firem mají i české pobočky. Ceny jsou stanoveny dle délky půjčení a třídy vozu, s možností různých slev. Je nutné řádně porozumět a pečlivě si pročíst podepisovanou smlouvu zvláště vzhledem k možnému omezení ujetých mílí, případně omezení možnosti jízdy pouze v jednom státě. Dodatečnými položkami ceny půjčovného je pojištění vozu a pojištění odpovědnosti za zdraví osob, které se doporučuje uzavřít. Obvyklé jsou příplatky 5 USD denně za dalšího řidiče a za řidiče mladšího 25 let. Orientační ceny půjčovného u menších osobních vozů (Economy nebo Compact) se pohybují pod 200 USD/týden.

Některé mosty, tunely a frekventované úseky dálnic jsou zatíženy mýtným.

Při nákupu ojetého automobilu je nutné informovat se předem na podmínky registrace a získání značky. Jízda bez poznávací značky je kvalifikována jako dopravní delikt a sankcionována pokutou, řidič neoznačeného auta může být zadržen a umístěn do vazby. Cena benzínu se pohybuje v rozmezí USD 3,50 - 4,30 za jeden US galon (3.8 litru) v závislosti na lokalitě.

Stravování

Stravování výlučně v restauracích je poměrně drahé, lze si však zakoupit hotová jídla v rámci široké cenové škály. Občerstvení včetně teplého jídla lze obdržet i u některých čerpacích stanic. Ceny potravin jsou srovnatelné s cenami v ČR.

Ubytování

Ubytování v kempech je možné a obvyklé. Doporučuje se poměrně hustá síť kempů KOA (Kampers of America, webová stránka: www.koa.com ), které jsou standardně vybaveny obchodem, pračkami, obvykle bazénem a sportovištěm. Lze využít členství v KOA, opravňující k 10 % slevě. Existuje široká síť nejrůznějších kategorií hotelů a motelů nižší a střední kategorie. Užitečné jsou slevňovací kupony, které jsou k dispozici na benzinových pumpách, v turistických informačních střediscích a na internetu.

V turistických oblastech a velkých aglomeracích USA se zahraniční turisté mohou stát obětmi loupežných útoků. Doporučuje se vyvarovat se vstupu do neznámých čtvrtí, především po setmění. Obecně platí, že americká města trpí řádově vyšší kriminalitou než evropské aglomerace.

Specifika USA

Nákup cigaret je povolen mladistvým od 18 let, alkoholu od 21 let. Je běžné, že si obsluha vyžádá doklad totožnosti. Bez ohledu na věk je zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti. Alkohol nesmí být konzumován na veřejnosti ani přenášen v otevřené nádobě. Totéž platí i při přepravě motorovým vozidlem. Do rozporu se zákonem se dostane ten, kdo se objeví na veřejnosti v podnapilém stavu. Stejně tak mohou nastat problémy osobě (týká se mužů i žen), oblečené do ošacení, které odhaluje části těla, které by měly zůstat zakryté. I v takovém případě může být přivolána policie. Při koupání se všeobecně vyžaduje, aby děti včetně batolat, měly plavky. Mužům se doporučuje používat plavky s nohavičkami. Opalování i koupání na veřejně přístupných místech bez plavek je porušením zákona.

Policie v USA, vzhledem k vysoké zločinnosti a častému ohrožení policistů, používá všeobecně tvrdších metod. Oproti evropským zvyklostem používá policie k zastavení vozidla světelnou signalizaci či amplion. Po zastavení zůstává policejní vůz za zadrženým vozidlem. Je nutné, bez jakýchkoliv známek odporu, přesně provést to, co policista vyžaduje. Zůstat sedět a ponechat obě ruce na volantu tak, aby je policista dobře viděl, jsou důležitým předpokladem klidného průběhu kontroly. Hledání dokladů v náprsní kapse či příruční schránce vozu může policista pokládat za hledání zbraně. Jakýkoliv odpor i verbální, může být považován za maření úředního úkonu a výsledkem může být pokuta nebo i zajištění podezřelé osoby. Všeobecně používaná zásada je, podrobit se bez odporu zákroku policisty a až poté si případně stěžovat. Při kladení odporu není výjimkou použití slzného plynu, nasazení pout a uvěznění. Obecně se uplatňuje postup, že osoba podezřelá z nezákonné činnosti je zadržena a o vině či nevině rozhoduje soudce následně.

V posledních letech byly v USA zaznamenány případy policejního násilí proti cizincům. Čeští občané mají v případě uvalení vyšetřovací vazby právo kontaktovat místně příslušný konzulát. I v případě průměrné znalosti angličtiny doporučujeme, aby zadržený důsledně trval na přítomnosti tlumočníka při výslechu či soudním líčení. Každý uniformovaný policista či pracovník INS má povinnost se legitimovat.

Zdravotní péče je zpravidla kvalitní, avšak finančně velmi náročná. Důrazně se doporučuje před odjezdem uzavřít zdravotní pojištění na naléhavé lékařské zákroky alespoň do výše USD 50 000. ČR nemá s USA uzavřenu dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče. Spojené státy jsou dobře vybaveny pro pobyt a pohyb invalidních osob.

K cenám zboží a služeb, včetně ubytovacích s výjimkou základních potravin a léků se připočítává při placení spotřební daň 3 - 12% (na cenovkách je uváděna cena bez daně). Spropitné se očekává při obsluze v restauraci (15 - 20% z celkové ceny), při jízdě taxi (obdobně), dále v hotelích a na letištích pro personál zajišťující odnos zavazadel (1 USD za každé zavazadlo) a při delším pobytu pokojské. V USA je v elektrické síti rozdílné napájecí napětí - 110/60 Hz (v ČR 220/50 Hz), zásuvky a zástrčky elektrických spotřebičů jsou odlišné od evropských. Ve specializovanách obchodech lze zakoupit transformátor napětí i nástavec na evropskou zástrčku. Internet je v USA naprosto běžný, ve veřejných knihovnách zpravidla zdarma. Časový posun mezi ČR a východním pobřežím USA (New York, Washington, Miami) činí 6 hodin a mezi ČR a západním pobřežím USA (Los Angeles, San Francisco) 9 hodin.

 Zdroj: MZV

 

Důležitá telefonní čísla:

 

Policie, záchranná služba, požárníci: 911 (na celém území USA)

 


Lokace:

USA
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 5. 2020
svátek:
dnes:
pondělí 25.5.
17 °C
zítra:
úterý 26.5.
15 °C