www.infoglobe.cz » USA, Connecticut: New Haven – Yaleova univerzita

USA, Connecticut: New Haven – Yaleova univerzita

Publikováno: 8.11.2019
Cílem našeho dnešního výletu bude connecticutský New Haven. Tento přístav u ústí řeky Quinnipiac se nachází ve východní části státu. Město založili angličtí puritáni ke konci 30. let 17. století.

Předpokládáme, že název města samotného vám příliš neříká, ale určitě jste několikrát v životě slyšeli o Yaleově univerzitě, která patří dlouhá desetiletí mezi nejlepší světové vysoké školy. Založena byla roku 1701, což ji činí třetí nejstarší institucí vyššího vzdělávání v USA. Harvard je pak ve Spojených státech vůbec nejstarší univerzitou.

Yale

Yaelova univerzita se nejprve jmenovala Kolegiátní škola (Collegiate School). Okolo roku 1718 však tehdejší rektor Samuel Andrew a koloniální guvernér Gurdon Saltonstall oslovili vlivného a bohatého bostonského podnikatele Elihu Yalea s prosbou o finanční pomoc se stavbou nové budovy školního kampusu. Díky němu škola tehdy získala finanční částku ve výši přibližně 560 liber, což bylo v té době opravdu hodně. Proto se ujal návrh školu po Yaelovi pojmenovat.

Yale   Yale

V současnosti na velmi žádané a také velmi drahé škole studuje okolo 13 tisíc studentů. Ročně škola hospodaří s přibližně 30 miliardami dolarů a roční školné vyjde na přibližně jeden a čtvrt milionu korun. Co se týče absolventů, Yale má výborné reference. Pochází odsud pět amerických prezidentů, 62 laureátů Nobelovy ceny, 19 soudců Nejvyššího soudu USA, 31 současných amerických miliardářů a takto bychom mohli pokračovat dále.

Muzeum přírodních věd

Kromě poslucháren, knihoven a studentských kolejí se v areálu Yaelovy univerzity nachází také přírodovědecké muzeum Peabody Museum of Natural History. Instituce se soustřeďuje na shromažďování a vystavování exponátů z oborů biologie, botaniky, geologie a antropologie. V rámci stálých expozic uvidíte dinosauří kostry, 300 artefaktů – nástroje, oblečení, nádoby a další předměty spjaté s každodenním životem původních obyvatel Severní Ameriky nebo výstavu zaměřenou na vesmír. Muzeum překvapí i vynikající expozicí zaměřenou na starověký Egypt, v níž nechybí ani mumie.

Galerie umění

Když už se budete vyskytovat v areálu univerzity, zajděte si i do umělecké galerie Yale University Art Gallery. Ta byla založena v roce 1832, což z ní činí nejstarší univerzitní galerii ve Spojených státech. Místní sbírky zahrnují umění starověkých Egypťanů, Etrusků, Řeků, umění italské nebo muslimské. Uvidíte také umělecká díla mnohých afrických či asijských kultur. Co se týče moderních uměleckých stylů, pak nechybí práce impresionistů, modernistů nebo současná významná umělecká díla.

V rámci univerzity pak existuje samostatná galerie, kde najdete britské umění, tj. malby, kresby, tisky, sochy či fotografie pokrývající široké časové období od vlády královny Alžběty I. až po současnost.

GPS: 41°18'59.6"N 72°55'18.3"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Nick Allen, Namkota, Ragesoss, Helpfullguy99, Gunnar Klack, RagesossDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Connecticut – Mystic Seaport
Publikováno: 18.10.2019
Dnes budeme v našem poznávání Spojených států amerických pokračovat. V několika posledních článcích jste spolu s námi mohli poznat trochu blíže wisconsinská maloměsta a dnes se vydáme do Connecticutu.

USA, Connecticut – nejhezčí městečka
Publikováno: 1.11.2019
Connecticut je třetím nejmenším státem ve Spojených státech. Dnes se podíváme na několik nejhezčích malých měst Connecticutu, aby vám plánování vaší dovolené šlo více od ruky.

USA, Connecticut: Hartford – domov Marka Twaina
Publikováno: 25.10.2019
Po fantastickém Mystic Seaport budeme prozkoumávat další kouty Connecticutu. Konkrétně dnes zamíříme do hlavního města státu, Hartfordu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C