www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky - VIDEO

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky - VIDEO

Publikováno: 28.2.2012
Teploměr ukazuje šest stupňů a ve vzduchu je cítit jaro. Na podrážky se lepí všudypřítomné bahno. Jenže bláto spojené s koncem zimy lidé přijímají mnohem líp, než bláto coby symbol podzimu.

Budyně nad Ohří zůstala místem skoro pohádkovým. Kolem vysoké věže kostela svatého Václava létají holubi. Na chvilku vysvitlo sluníčko a stínohra jejich letu se tak odráží v kamenné dlažbě. Kdyby městem nejezdila auta, člověk by měl pocit, že dýchá o staletí mladší vzduch. 

Nostalgie s titulem

Snaha místních zachovat historický ráz města se povedla na sto procent. Budyně nad Ohří se roku 1997 stala městem roku, a i dnes, po patnácti letech, by nikdo nepochyboval, že vydavatelství Economia, které soutěž vyhlásilo, svěřilo titul do nepravých rukou.

Budyně nad OhříBudyně nad OhříBudyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Lidé mají svoje město rádi a vypadá to, že o něj s láskou pečují. Dokazují to třeba dvě ženy pečlivě zametající před svou malou, ale přitom zaplněnou cukrárnou. Starší dáma pomalu, ale s patřičnou hrdostí, zachází do domu, na kterém se píše, že v něm roku 1778 pobýval císař Josef II. V přízemí vysokém tak, že se dá pohodlně nahlédnout dovnitř, zůstalo otevřené okno. Deky a staré polštáře utěsněné za okny ještě před několika dny chránily obyvatele tohoto domu před krutými mrazy.

Budyně nad OhříBudyně nad OhříBudyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Budyně nad OhříBudyně nad OhříBudyně nad Ohří

Kouzlo dávných dní dokazuje nejen kamenná dlažba, stařičké cedule značící ulice nebo náměstí, ale také archaické dopravní značky, uzounké klikaté uličky lemované domky a cesty, jen zpevněné – žádný asfalt. Také dřevěné fotbalové brány na maličkém sportovním hřišti před základní školou navozují příjemné nostalgické pocity.

Příběh Vodního hradu

Jen trochu matoucí je cedule s nápisem „Vodní hrad“. Ukazuje vlevo, kdežto hrad stojí vpravo od ní, přímo naproti pak Zámecká, ne Hradní, restaurace. Ale kdo se nenechá poplést na několika metrech, pochopí, že šipka směruje řidiče na parkoviště. Brána Vodního hradu není nijak velkolepá, ale ve městě, které projdete křížem krážem za půl hodiny, jí určitě nepřehlédnete.

Budyně nad Ohří

Budyně nad OhříBudyně nad OhříBudyně nad Ohří

Nádvoří zůstává otevřené i v zimní sezóně. Dovnitř do hradu se ale dostanete nejdřív za měsíc. Kdybyste se přece jen nemohli dočkat, můžete tam zavolat a objednat si prohlídku. Musí vás ale být minimálně deset.

Nakonec, není důležité, kdy se do Budyně nad Ohří vypravíte. Nejhonosnější panství konce 16. století dovede okouzlit v každé roční době. Vodní hrad je ve skutečnosti renesančním zámkem, což zároveň vysvětluje i pojmenování místní Zámecké restaurace, které snad někoho mohlo zprvu mást. 

Budyně nad OhříBudyně nad OhříBudyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Do současné podoby sídlo přestavěl hrabě Herberstein (1900 – 1913). Původní čtvercový půdorys, válečným naléháním nepřátel značně poničený, nahradila dvě křídla budovy. Vodní příkopy „chrání“ hrad v jeho zadní části. Dnes jsou ale mělké tak, že by nepřátele nejspíš rozesmály. Kdysi jimi byl hrad obklopen celý, takže se v krajině kolem Peruce, tolik bohaté na lovnou zvěř, daly nerušeně pořádat hostiny.

Vodní hrad, který spravuje město, zůstává také místem neodmyslitelně spojeným s alchymií. Za Rudolfa II. díky tomuto modernímu vědnímu oboru ale mnohá panství přišla na buben. I rod Zajíců z Hazmurka, který obýval panství do roku 1613, se nechal oslepit zdánlivou jednoduchostí této magie a skončil v úpadku. Do tajů alchymistické dílny Vodního hradu návštěvníky nechává nahlédnout Jandovo muzeum.

Budyně nad Ohří

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO
Publikováno: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponuje vším potřebným, aby se mohla rozvinout v turisticky atraktivní místo. Městu v Ústeckém kraji ale zatím pořád něco málo chybí.

ČR, Krabčice – hora Říp
Publikováno: 16.7.2020
Pár kilometrů od Roudnice nad Labem stojí hora, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého národa. Vystoupat na ni můžete z Rovné, z části obce Krabčic v Ústeckém kraji, kde i dobře zaparkujete.

ČR, Mšeno: vstupní brána do Kokořínska – VIDEO
Publikováno: 27.8.2013
Na první pohled se tohle maloměsto, kde žije asi 15 set stálých obyvatel, ukazuje jako velmi příjemné. Horko z rozpáleného asfaltu a dlažby chodníků na hlavním prostranství místní hasí zmrzlinou v cukrárně, pivem v hospodě u Zlatého lva nebo v blízkosti městské kašny.

ČR, Hazmburk: České středohoří jako na dlani - VIDEO
Publikováno: 7.8.2012
Kdo z vás byl někdy na zřícenině hradu Hazmburk, jistě zatoužil se tam vrátit. I my jsme se na stejné místo, které jsme navštívili v zimě, vypravili ještě jednou –tentokrát v horkém létě, v pravé turistické sezoně, a navíc s kamerou.

ČR: Hrad Točník – komfort a bezpečí Václava IV.
Publikováno: 3.4.2012
Minule jsme vás zavedli na zříceninu hradu Žebrák, dnes se posuneme o pár set metrů dál – na hrad Točník, podstatně atraktivnější část nejzachovalejšího souhradí v Česku.

ČR: Hrad Žebrák - dávné sídlo Lucemburků - VIDEO
Publikováno: 27.3.2012
Na úpatí křivoklátských lesů, ve vlnící se krajině, stojí zbytky jednoho z nejstarších hradů v Česku – zřícenina Žebrák. Na stejném hřebeni jen o kousek výš se sluní hrad Točník, mladší ze dvou neoddělitelných spojenců.

ČR: Liběchov - v polozbořeninách ukryté bohatství - VIDEO
Publikováno: 20.3.2012
Dlouho se nám nepodařilo narazit na takhle kompletně rozbořené město jako je Liběchov, stojící na levém labském břehu nedaleko Mělníka.

ČR: Libochovice - důležitá součást pohádkového středohoří-VIDEO
Publikováno: 13.3.2012
Libochovice potvrzují pravidlo o výjimečnosti a půvabu měst a vesniček na řece Ohři. Na první pohled působí trochu neurovnaně, když se ale člověk jen trochu víc rozhlédne kolem, rozhodně má co obdivovat - malebná zákoutí, staletí staré vzkazy na fasádách, místní faru, romantickou Ohři nebo přímost místních lidí.

Litoměřice: město?..ne, to je zahrádka - VIDEO
Publikováno: 25.1.2011
Litoměřice - další z měst, které si podobně jako Slaný říká královské. Bez urážky slánských si ale Litoměřice tento přívlastek zaslouží víc než Slaný. Možná taky proto, že patří k jednomu z nejstarších českých měst.

Postoloprty: maloměsto s krvavou historií - VIDEO
Publikováno: 2.11.2010
V učebnici Technika administrativy, nebo chcete-li psaní na stroji, bývaly Postoloprty velmi často používaným slovem. Dost dlouhým a krkolomným na to, aby se na klávesnici přehmátla i zdatná písařka. Podobně jako má toto maloměsto podivný název, takovou má i minulost a současnost.

Louny: milé překvapení Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 19.10.2010
Nic vyhlášeného, jako jiná slavná česká města, Louny nejsou. Zřejmě nikdy nepředčí třeba věhlas západočeských Domažlic nebo Slavonic. Člověk, který neví, jak Louny vypadají, tedy nečeká žádné zázraky. Možná jen další tuctové město, jakých jsou v Česku tisíce. Ten, kdo ale Louny zná, se tam rád vrací. A dobře ví proč.

ČR, Opárenské údolí: romantika v Českém středohoří - VIDEO
Publikováno: 3.6.2014
Vítejte v ráji! Hlavně Vy, kdo milujete klidnou přírodu a její romantická zákoutí. Vítejte v Opárenském údolí, které se zařízlo do krajiny Českého středohoří, aby přinášelo svým návštěvníkům radost.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Louny - vzpomínka na konec léta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová
Souvisejicí videa

ČR, Opárenské údolí: romantika v Českém středohoří
Opárenské údolí je druhým nejnavštěvovanějším údolím Českého středohoří. Je kouzelné každé roční ...

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky
Pohádkové místo ležící nedaleko od Ohře - Budyně nad Ohří. Leží v Ústeckém kraji a litoměřickém o...

ČR: Klášterec nad Ohří - perla krušnohoří
Klášterec nad Ohří je město, které leží jen nedaleko od německých hranic. Jeho jméno všude po svě...

ČR: Žatec – město chmele a piva
Typicky pivařské západočeské město ležící na Ohři. V Žatci, největším městě lounského okresu, žij...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 7. 6. 2023
svátek:Iveta/Slavoj
dnes:
středa 7.6.
14 °C
zítra:
čtvrtek 8.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X