www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Děčín - zámek: klenot Českého Švýcarska - VIDEO

ČR, Děčín - zámek: klenot Českého Švýcarska - VIDEO

Publikováno: 1.4.2014
Kdo kdy mířil podél Labe do Německa, nemohl si nepovšimnout, jak rozmanitá a krásná je krajina kolem říčního koryta. Podobné přívlastky patří i městu Děčín, ležícímu na soutoku dvou řek - Labe a Ploučnice. Na skále přesně nad bodem, kde se obě řeky stékají, stojí zámek Děčín – dominanta města.

Děčínský zámek patří k nejvýznamnějším památkám severních Čech. Nedávno byl jako vůbec první zámek v Česku oceněn certifikátem kvality za služby poskytované návštěvníkům. A opravdu na děčínském zámku všechno šlape jako na drátkách. Město udělalo všechno proto, aby na zámek dostalo co nejvíce turistů. K horní zámecké bráně jezdí dokonce i děčínská MHD.

A je to památka vskutku skvostná a láká turisty v průběhu celého roku, nejen v turistické sezoně. Nejbližší zastávka cestou od města je kostel Povýšení sv. Kříže a Křížová brána, původně jediná spojnice mezi městem a zámkem. Bránu postavenou roku 1672 zdobí dva erby, jeden patří Maxmiliánovi Thunovi, ten druhý jeho první manželce Marii z Lordonu. Díky různým branám a tajemným průchodům je procházka Děčínem i dnes velkým dobrodružstvím. Jen si představte, co všechno se muselo odehrát kolem Křížové brány, byla-li jedinou přístupovou cestou k zámku. Jak se v jejím okolí měnily informace o životě na zámku a v podzámčí a na základě toho dál formoval chod města.

Děčín - zámek

Děčín - zámekDěčín Děčín - zámek

Dnes je ale zámek přístupný zejména Dolní branou. Ta doznala stavebních změn na přelomu 19. a 20. století. Dolní brána připomínající dvojitý Vítězný oblouk je zdobená Thunovým erbem a erbem jeho třetí manželky Marie z Preyssingu. 

Dlouhá jízda je evropský unikát

Křížová brána, odpovídající mírám dřívějšího člověka, a také Velká brána, pak společně otevírají velkolepý přístup k zámku tzv. Dlouhou jízdu. Vysokými stěnami sevřená široká cesta vytesaná do skály patří k evropským unikátům. Dlouhá jízda se řadí mezi nejoriginálnější stavební prvky děčínského zámku. V celé délce je zdobená slepými arkádami a člověku, který ji prochází, dodává majestátu, ale také touze důkladněji zámek prozkoumat. Škoda jen, že není dlážděná, ale zalitá asfaltem a v půlce rozdělená přerušovanou čarou.

Děčín - zámek

Dlouhá jízda nabízí i několik dalších zastávek – rodný dům Miroslava Tyrše, zahradnický domek nebo Růžovou zahradu, která si díky svému kouzlu a vůni bezpočtu různých květin a nádherným rozhledům zaslouží samostatnou kapitolu.

Zámek krok za krokem

Zámek Děčín disponuje dvěma nádvořími. První z nich odděluje Dlouhou jízdu od zbytku zámecké budovy. Také medvědí příkop byl kdysi jakousi vynucenou zastávkou při cestě do zámku, kdysi se přes něj dalo dostat padacím mostem. Dnes jsou ale návštěvníci před medvědy v bezpečí, žádný tam totiž není. Medvědím příkopem dnes vedou dva klenuté mosty. Jeden stojí na místě bývalého padacího a druhý se stáčí k zámecké konírně. Barokní konírna s klenbami ve stropě a mnoha sloupy, které je podepírají, rozhodně stojí za prohlídku.

Děčín - zámek

No a konečně samotný zámek. Ten stojí na půdorysu skalního ostrohu, který tehdejší stavitelé mistrovsky využili do posledního milimetru. Na dnešní zámecké skále stávávalo v 10. století dřevěné hradiště vybudované Přemyslovci. O 300 let později stál na stejném místě hrad, jehož úkolem bylo střežit lodě na Labi. O renesančním zámku se začalo hovořit v 16. století v souvislosti s rodem Thunů. Ta samá rodina pak proměnila děčínský zámek do dnešní klasicistní podoby. 

Děčín - zámekDěčín - zámekDěčín - zámek

Děčín - zámek

Na Děčínském zámku je k vidění mnoho. Dva prohlídkové okruhy otvírají návštěvníkům buď zámecké interiéry, které mají lidem přiblížit život majitelů zámku, nebo „Barokní perly zámku“. Druhý okruh provede zájemce vším barokním, co se na zámku zachovalo – konírnu, Růžovou zahradu, či do bývalého zámeckého kostela Povýšení sv. Kříže.

Text/foto/video: Klára Svobodová Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Litoměřice: město?..ne, to je zahrádka - VIDEO
Publikováno: 25.1.2011
Litoměřice - další z měst, které si podobně jako Slaný říká královské. Bez urážky slánských si ale Litoměřice tento přívlastek zaslouží víc než Slaný. Možná taky proto, že patří k jednomu z nejstarších českých měst.

ČR: Krásy Česka z obýváku
Publikováno: 22.4.2020
Věděli jste, že se můžete vydat na poznávací cestu po Čechách i z pohodlí vašeho obývacího pokoje? Vydejte se prostřednictvím virtuálního světa k českým památkám, za kulturou, a dokonce přidáme i pár tipů na výlety „kolem světa“.

ČR, Děčín – královské město na soutoku Labe s Ploučnicí – VIDEO
Publikováno: 28.5.2019
Jen několik kilometrů před tím, než voda Labe opustí území Česka, proteče kolem majestátního zámku v Děčíně. Samotné město i jeho okolí nabízí spoustu lákadel k návštěvě, krom zámku i Růžovou zahradu, CHKO Labské pískovce a nedaleké České Švýcarsko.

ČR, Děčín: Růžová zahrada - VIDEO
Publikováno: 8.4.2014
Děčín – to je spojení historie a přírodních krás Českého Švýcarska. O děčínském zámku jsme si povídali minulý týden. Dnes se budeme věnovat Děčínu samotnému, Růžové zahradě, která je součástí zámku a která nabízí dokonalé výhledy na město i nádhernou okolní přírodu.

ČR – skalní hrad Sloup
Publikováno: 19.7.2018
Česká republika nabízí mnoho krásných zřícenin, hradů a zámků. Jednou z památek je hrad Sloup, kterým vás dnes provedu. Nachází se na severu Čech, nedaleko Nového Boru. Okolí vesnice je protkané mnoha turistickými stezkami, které vás provedou především kolem skalních masivů a věží, které jsou pro tuto oblast velmi typické. Z tohoto důvodu asi nikoho nepřekvapí, že hrad Sloup se nachází na skále. Projíždíte-li z Nového Boru do Zákup po hlavní silnici, v obci Sloup v Čechách si nemůžete nevšimnout skalního bloku po pravé straně. Právě na tomto pískovcovém bloku se strmými stěnami se nachází hrad.

ČR, České Švýcarsko: Výlet do soutěsek Kamenice – VIDEO
Publikováno: 3.7.2018
Pokud vyrazíte na výlet do národního parku České Švýcarsko, rozhodně byste neměli minout jednu z nejoblíbenějších částí – soutěsky řeky Kamenice nedaleko Hřenska, kde vás mimo jiné čeká plavba na lodičkách a spousta majestátních skalních útvarů.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 26.6.2018
S rozpětím 26,5 m a výškou 16 m jde o největší pískovcovou skalní bránu v celé Evropě. Právě její majestátnost proslavila České Švýcarsko nejen u nás, ale i ve světě, proto když do našeho nejmladšího národního parku vyrazíte na výlet, určitě byste Pravčickou bránu neměli minout.

ČR, Velké Březno: trpaslík mezi zámky – VIDEO
Publikováno: 11.2.2014
S několika nej si lidé spojují zámek ve Velkém Březně, ležící nedaleko Ústí nad Labem. Mezi českými zámky je úplným trpaslíkem – tedy nejmenší. Je ale také nejmladší a podle mnohých zároveň jeden z nejkrásnějších.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Ústí nad Labem
Pro někoho možná překvapivý turistický cíl, ale svým návštěvníkům má co nabídnout: hrad Střekov,&...


Souvisejicí videa

ČR, Děčín: Růžová zahrada
Tisíce růžových květů zdobí nejpůvabnější kout zámku Děčín. Společnost růží a baroka jsou garante...

ČR, Děčín - zámek: klenot Českého Švýcarska
Zámek Děčín stojí na skalním ostrohu, nad místem, kde se stéká Labe s Ploučnicí. Děčínský zámek p...

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města
Hrad Střekov je beze sporu symbolem průmyslového města Ústí nad Labem. Stojí vysoko na skalním os...

ČR: Liběchov - zapomenutý zámek
Liběchov – město, které leží na levém labském břehu nedaleko Mělníka. Významnou stavbou je barokn...

ČR: Libochovice - pohádkové středohoří
Libochovice leží v litoměřickém okrese na pravém břehu řeky Ohře. Krásné a neprávem trochu opomíj...

ČR: Litoměřice
Královské město v severních Čechách – Litoměřice leží na soutoku řek Labe a Ohře. Ve městě na úpa...

ČR: Louny - kouzelná atmosféra
Perla na Ohři nebo také brána Českého středohoří - Louny, leží asi 60 kilometrů od Prahy a j...

ČR: Lenešice - renesance malé obce
Nebýt pádu kostelní věže a Lenešického okrašlovacího spolku, malá obec nedaleko Loun by nejs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X