www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Kadaň - královské město

ČR: Kadaň - královské město

Publikováno: 8.4.2011
Pokud se vydáte na sjíždění Ohře nebo pojedete do severozápadních Čech, Kadaň by neměla ujít Vaší pozornosti.

Znak KadaněToto dnes osmnáctitisícové město rozléhající se na ploše 65 km² najdete na pomezí Krušných a Doupovských hor, blízko vodní nádrže Nechranice, do níž proudí řeka Ohře. Kadaň je v současnosti důležité kulturní a turistické centrum v oblasti severozápadních Čech, jehož historická část byla roku 1978 vyhlášena městskou památkovou rezervací.

Socha Josefa II.Dějiny Kadaně

Již v hluboké minulosti byla kadaňská kotlina místem mnoha různých etnických skupin a kultur (knovízská v oblasti Úhostě v 13. – 18. století př. n. l.; blanská a halštatská v oblasti Úhoště, Kadaně-Jezerky v 7. – 6. století př. n. l.), přičemž důležitou se stala kultura laténská, jejímiž nositeli byli historičtí Keltové, kteří ji na naše území přinesli ve 4. století př. n. l. Humanistická tradice připisuje Keltům založení dvou osad v oblasti dnešní Kadaně na březích Ohře, které se měly jmenovat „Kad“ a „An". Legenda praví, že jméno dnešní obce Kadaň, jež má znamenat „zářící oheň“, vzniklo tak, že si osady v Poohří dávaly ohněm znamení.

 

Osídlení kadaňska ve středověku lze podle dostupných informací vystopovat až do konce 11. a první poloviny 12. století. V tomto období byla u brodu přes Ohři založena samotná Kadaň, ve které hned koncem 12. století začali působit Johanité a osadu dostali do vlastnictví. Na popud Václava I. nebo Přemysla Otakara II. se z Kadaně stalo královské město, kde vyrostl královský hrad a minoritský klášter s kostelem sv. Michaela.

Velký rozkvět města nastal ve druhé polovině 14. století za vlády Karla IV., kdy také dostalo právo úplné samosprávy. Během husitských válek bylo město nejprve dobyto husity a poté vojsky druhé křížové výpravy. V druhé polovině 15. století, když byl kadaňským hejtmanem jmenován Jan Hasištejnský z Lobkovic, byl vybudován františkánský klášter, kde byl tento muž také pohřben.Kadaňské náměstí

Když v Čechách vzplanuly plameny stavovského povstání roku 1618, nebyla ušetřena ani Kadaň, jejíž kostely patřící římskokatolické církvi byly vydrancovány. Po porážce povstání byla podniknuta násilná rekatolizace a během navazující třicetileté války město bylo několikrát vydrancováno. Na konci 18. století Marie Terezie vydala příkaz na přestavbu kadaňského hradu na kasárna.

V 19. století do Kadaně připluly první vlny osvícenství – v bývalém klášteře minoritů působilo v letech 1803 – 1823 první kaďaňské gymnázium. V té době Kadaň z mostuměsto zaznamenávalo rozkvět rukavičkářského průmyslu a těžilo se tu i hnědé uhlí. Roku 1904 do Kadaně konečně byla přistavěna lokální železnice, která se připojila do Buštěhrádské dráhy (PrahaChomutovCheb). Během období vyhrocené národnostní otázky v první republice se Kadaň stala svědkem vypálení židovské synagogy a mnoho zdejších rodin bylo během druhé světové války deportováno do koncentračních táborů. Po válce byli němečtí obyvatelé deportováni a na jejich místo přicházeli Češi.

Po roce 1990 bylo historické centrum rekonstruováno a v budově radniční věže vznikly expoziční prostory známé jako galerie Pod Věží, kde se konají pravidelné výstavy.  

Co neminout

Mikulovická bránaKostel Povýšení sv. Kříže

Na místě dnešního kostela stál nejprve gotický kostel z 13. století, jež prošel v 17. století barokní přestavbou pod vedením architektů D. Rossiho a D. Orsiho, která pokračovala v polovině 18. století přestavbou podle plánů J. K. Koshe. 
Klášter Alžbětinek s kostelem sv. Rodiny a sv. Alžběty

Během let 1753-1755 architekt J. K. Kosh postavil při klášteru Alžbětinek tento jednolodní barokní kostel s věží, který se může pochlubit bohatě zdobeným interiérem, v němž nechybí plastiky kadaňského rodáka K. Weitzmanna. Kostel dnes slouží pro církevní účely.  

Kostel Stětí sv. Jana Křtitele
Kostel z druhé poloviny 12. století stojí ve Špitálském předměstí, nejstarší částí Kadaně. Je na něm patrný kulturní vliv blízkých Frank a to především díky neobvyklému pravoúhlému presbytáSloup největější Trojiceři. Johanité u kostela zřídili špitál.  Kostel byl během husitských válek i třicetileté války vypleněn a dlouho trvalo, než byl rekonstruován. Když k tomu na začátku 18. století došlo, roku 1742 ho stihl další požár a o třicet let později další. Po posledním požáru z roku 1811 nastala rekonstrukce, která mu vtiskla jeho dnešní podobu. Během druhé poloviny 20. století kostel chátral, avšak v roce 1991 prošel důslednou obnovou a dnes slouží nejen jako místo pro bohoslužby, ale také jako koncertní síň.  

Minoritský klášter
Jeho historie sahá až do roku 1234, kdy byl založen, avšak na konci 18. století byl zrušen a gotický síňový kostel sv. Michala, který byl od začátku jeho součástí, byl zbořen. Od roku 1803 do 1823 byl klášter používán jako kolej piaristů s gymnáziem a poté sloužil veřejným účelům. Dnes je bývalý minoritský klášter sídlem okresního archivu.

Kostel sv. Anny 
V sousedství luteránského hřbitova byl na konci 16. století luterány postaven tento jednolodní kostel s klenutou valenou klenbou. V roce 1786 vyhořel a o dvacet let později se v něm opět konaly bohoslužby. Od roku 1950 je však součástí pravoslavné církve.

Mikulovická brána
Je poslední dochovanou branou vnitřního pásu městských hradeb z druhé poloviny 14. století a můžete o ní slyšet též jako o „Svaté bráně“. Na jejím vnějším průčelí lze ještě spatřit drážky pro spuštění mříže.

RadniceSloup Nejsvětější Trojice
Na trojbokém soklu stojí impozantní morový sloup, který vznikl v letech 1753 – 1755 jako dílo K. Weitzmanna. Zdobí ho sochy na volutových konzolách a celé dílo vrcholí sousoším Svaté Trojice.

Katova ulička 
Ulička pro kata neboli fortna, se dodnes dochovala v gotickém zdivu s gotickými okenními otvory a byla vyhlášena nejužší uličkou v České republice. Její nejužší část měří pouhých 66 centimetrů. Fortna byla původně součástí nejstaršího hradebního pásu z poloviny 14. století a na délku měří pouhých 51 metrů.  

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Kolossos, Kolossos foto 2, Kolossos foto 3, Horst 74, Horst74 foto 2, Horst74 foto 3Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Louny: milé překvapení Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 19.10.2010
Nic vyhlášeného, jako jiná slavná česká města, Louny nejsou. Zřejmě nikdy nepředčí třeba věhlas západočeských Domažlic nebo Slavonic. Člověk, který neví, jak Louny vypadají, tedy nečeká žádné zázraky. Možná jen další tuctové město, jakých jsou v Česku tisíce. Ten, kdo ale Louny zná, se tam rád vrací. A dobře ví proč.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Louny - vzpomínka na konec léta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 13. 7. 2020
svátek:Markéta
dnes:
pondělí 13.7.
22 °C
zítra:
úterý 14.7.
23 °C