www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Ploskovice - zámek: baroko v Českém středohoří - VIDEO

ČR, Ploskovice - zámek: baroko v Českém středohoří - VIDEO

Publikováno: 5.6.2012
Státní zámek Ploskovice, který má ve správě Národní památkový ústav, je dalším z lákadel Ústeckého kraje. Bílý jako sníh, střežený několika ukřičenými pávy a zasazen do zeleného zámeckého parku, by neměl turisty zklamat.

Čerstvé zprávy z bulvárního plátku do sebe tlačí postarší dáma sedící v dřevěné budce na náměstí v Ploskovicích. Na place, kam se vejde přibližně deset aut, vybírá parkovné. Zaplatíme 30 korun a modlíme se, aby jí přálo pěkné počasí, neboť přístřešek, ve kterém úřaduje, by silnější vítr odfoukl jako kus papíru.

Hledáme zámeckou pokladnu, ale před branami ploskovického zámku, se v krámku, který kasu připomíná, usadil mladý Vietnamec. Bez pochyby okupuje nejlepší flek a Čechům draze prodává to, co sám levně nakoupil. Vstupenky, zaplať pánbůh, ne. 

Unikátní podsklepená zahrada

Pokladnu jsme objevili v budově zámku. Za okouknutí interiérů bychom zaplatili 90 korun. Je ale všední den a všude je liduprázdno, takže se zdá být zbytečné domáhat se nějaké skupinové prohlídky. 

Ploskovice - zámekPloskovice - zámekPloskovice - zámek

Ploskovice - zámek

Do zámeckého parku o rozloze osm hektarů lístky nakonec nepotřebujeme. Park je vybudován tak, aby do něj šlo co nejvíc sluníčka. Nenajdete tam ale čestný dvůr ani honosnou vjezdovou bránu. Tehdejší mistři se řídili přísnými pravidly středoevropské zahradní architektury.

Ploskovice - zámek

Není ani jasné, které čelo barokního zámku je to hlavní. Z obou jeho stran před vchodem stojí kašna s vodotryskem. Park v sobě ukrývá čtyři terasové stupně, kterých by si ale laik nevšiml, protože působí jako přirozený terén. Ve skutečnosti ale ukrývají přízemní grotty (pozn. redakce: uměle vytvořená jeskyně nebo výklenek budovaný v renesančních či barokních zahradách) a vinné sklepy v částech pod arkádou.

Když bílá není bílá

Sluníčko se schovává v jakémsi oparu a podivně zamračenou oblohu prosvítí vždycky jenom na kratičkou dobu, možná, aby ukázalo pravý stav věci. Z dálky sněhobílý zámek, se v lepším světle a pak i při bližším ohledání, ukáže jako nutný k opravě. Do perfektního stavu má sice daleko, udržovaný ale je.

Ploskovice - zámekPloskovice - zámekPloskovice - zámek

Ploskovice - zámek

V kašně, která by měla být plná vody, je zatím louže. Vypadá to, že Ploskovice se na nával turistů zatím jen chystají. Jenom pávům je to fuk. Ti zdobí areál sezona – nesezona. Drze pochodují v podloubí starém stovky let, podnikají krátké přelety a křikem hlídají navzájem jeden druhého.

Ploskovice - zámek

Historie tohoto místa, kde dnes stojí státní zámek, sahá až někam ke 12. století. Ale nemá smysl zmiňovat něco, co je dodnes pouhou spekulací, a tak přeskočíme původní trvz, která na stejné místě dnešního zámku stávala, Habsburky a navážeme až na dobu snadno hmatatelnou -  rok 1945. Času, ve kterém se Češi snažili vzpamatovat z šestileté války, dokázal dokonale využít tehdejší Sovětský svaz, coby osvoboditel.  Pod tlakem východu si lidé přestali vážit kulturního dědictví a ze zámků se stávaly statky a skladiště národního nepořádku. Také zámek v Ploskovicích obýval celých sedm let dobytek. V 60. letech se pak o zámek začala starat státní správa.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Louny: milé překvapení Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 19.10.2010
Nic vyhlášeného, jako jiná slavná česká města, Louny nejsou. Zřejmě nikdy nepředčí třeba věhlas západočeských Domažlic nebo Slavonic. Člověk, který neví, jak Louny vypadají, tedy nečeká žádné zázraky. Možná jen další tuctové město, jakých jsou v Česku tisíce. Ten, kdo ale Louny zná, se tam rád vrací. A dobře ví proč.

ČR: Krásy Česka z obýváku
Publikováno: 22.4.2020
Věděli jste, že se můžete vydat na poznávací cestu po Čechách i z pohodlí vašeho obývacího pokoje? Vydejte se prostřednictvím virtuálního světa k českým památkám, za kulturou, a dokonce přidáme i pár tipů na výlety „kolem světa“.

ČR: Ve znamení Merkura
Publikováno: 30.4.2020
Národní památkový ústav vydal nepřehlédnutelnou knihu s názvem Ve znamení Merkura s podtitulem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii. Knižní novinka se zabývá světovou i evropskou diplomacií v různých souvislostech.

Postoloprty: maloměsto s krvavou historií - VIDEO
Publikováno: 2.11.2010
V učebnici Technika administrativy, nebo chcete-li psaní na stroji, bývaly Postoloprty velmi často používaným slovem. Dost dlouhým a krkolomným na to, aby se na klávesnici přehmátla i zdatná písařka. Podobně jako má toto maloměsto podivný název, takovou má i minulost a současnost.

ČR, Velké Březno: trpaslík mezi zámky – VIDEO
Publikováno: 11.2.2014
S několika nej si lidé spojují zámek ve Velkém Březně, ležící nedaleko Ústí nad Labem. Mezi českými zámky je úplným trpaslíkem – tedy nejmenší. Je ale také nejmladší a podle mnohých zároveň jeden z nejkrásnějších.

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města - VIDEO
Publikováno: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad Labem, jen krátce před tím, než nejdelší českou řeku začnou lidé nazývat po německy Elbe, stojí ozdoba průmyslového města Ústí nad Labem – hrad Střekov.

ČR, Opárenské údolí: romantika v Českém středohoří - VIDEO
Publikováno: 3.6.2014
Vítejte v ráji! Hlavně Vy, kdo milujete klidnou přírodu a její romantická zákoutí. Vítejte v Opárenském údolí, které se zařízlo do krajiny Českého středohoří, aby přinášelo svým návštěvníkům radost.


Souvisejicí fotogalerie
Souvisejicí videa

ČR, Velké Březno: trpaslík mezi zámky
Zámek ve Velkém Březně je vůbec nejmenší zámek v Česku, ale také nejmladší a podle mnohých n...

ČR, Ploskovice - zámek: baroko v Českém středohoří
Státní zámek Ploskovice, který má ve správě Národní památkový ústav, je dalším z lákadel Ústeckéh...

ČR: Liběchov - zapomenutý zámek
Liběchov – město, které leží na levém labském břehu nedaleko Mělníka. Významnou stavbou je barokn...

ČR: Libochovice - pohádkové středohoří
Libochovice leží v litoměřickém okrese na pravém břehu řeky Ohře. Krásné a neprávem trochu opomíj...

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky
Pohádkové místo ležící nedaleko od Ohře - Budyně nad Ohří. Leží v Ústeckém kraji a litoměřickém o...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
14.10.2020
Zítra nabývají na Slovensku platnosti nová opatření související se šířením onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 10. 2020
svátek:Vendelín
dnes:
úterý 20.10.
11 °C
zítra:
středa 21.10.
13 °C