www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je nic a všechno - VIDEO

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je nic a všechno - VIDEO

Publikováno: 12.6.2012
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, u mnohých zatím neobjevený, půvab – Radobýl. A Kamýk, hradní zřícenina, která nabízí dokonalý výhled po kraji.

Anglicky mluvící by řekli „untouched“. Po česku „nedotčená“ - taková je vlnící se krajina pokrytá vysokou travou, se kterou si před bouřkou pohrává jarní vítr, osvěžená několika kopci – ne dost velkými na to, aby vzbuzovaly respekt, ale ne zas tak malými, aby je člověk přehlédl – České středohoří.

Pomine – li člověk cedule signalizující zvýšenou koncentraci čpavku v ovzduší a množství fabrik, které se svými čoudícími komíny tak trochu kazí kouzlo celého Ústeckého regionu, v krajině, kterou vytvarovala žhavá magma, si připadá  jako ve filmu.

České středohoříČeské středohoříČeské středohoří

České středohoří

Zemřel mlád 24 let, protože viděl Lovoš…

Nejkrásnější pohled na celé České středohoří je seshora. Jedním takovým bodem pro krásné rozhledy je kopec Radobýl, neodmyslitelně spojený s tragickým osudem Karla Hynka Máchy. Kdyby totiž tenhle nadějný mladík s hlubokou duší umělce neseděl na kopci Radobýlu, neviděl by požár, který se rozpoutal v Litoměřicích a neběžel by dolů, aby ho pomohl uhasit. Ve škole nám říkali, že upocený Mácha se do hašení zapojil až příliš obětavě. Nadýchal se od ohně horkého vzduchu, onemocněl a krátce na to zemřel na zápal plic. Zemřel ve stejný den, kdy se měl oženit. Právě na Radobýlu napsal svou poslední báseň.  

Zřícenina Kamýk – jiný pohled

Jako na dlani se nabízí Milešovka, Lovoš, Malý a Velký Bezděz, labský kaňon a taky další, pro Čechy historicky důležitý bod – hora Říp. Podobný servis nabízí turistům taky zřícenina hradu Kamýk, kterou najdete ve stejnojmenné obci nedaleko Velkých Žernosek. České středohoří - Kamýk

České středohoří - KamýkČeské středohoří - KamýkČeské středohoří - Kamýk

Šplhat se ale nahoru k zřícenině není zrovna bezpečné. Přesto ale stojí za to se tam vypravit. K troskám vás dovede modrá značka, ale taky několik prudších zkratek plných kořenů a nestabilního terénu. Uzounká cestička vás provede kolem strmého a ničím nechráněného srázu a konečně i tehdejšího hradu, jehož majitel byl mimo dalších i Jan Lucemburský, velikán českých dějin a otec Karla IV. Když tedy nikam nezahučíte, hrad Kamýk vám odkryje zase trochu jiný pohled na České středohoří – uvidíte třeba hrad Hazmburk nebo Radobýl, z jedné strany osekaný, to kvůli těžbě kamene. Nutno ale dodat, že nahoře nenajdete zhola nic. Právě v tom je magie tohoto místa. K rozjímání a filosofování je tohle místo ideální.

České středohoří - Kamýk

Když se trochu rozkoukáte, můžete ale i v troskách objevit mnohé. Třeba zbytky věží, obytné části nebo obvodové hradby, uzounkou bránu nebo sklepy. Na nevelké skále bylo potřeba využít každého decimetru. O pohodlí by se ale asi hovořit nedalo, o bezpečí vlastně také ne. Spíš o takové dobře opevněné rozhledně. Historikové dávají Kamýk do souvislosti s hradem Střekov v Ústí nad Labem – oba hrady vznikly ve stejné době, oba trčí na skále, oba jsou na bývalé obchodní cestě do Saska a každý z nich střeží jednu stranu Labe, byť Kamýk je od Labe podstatně dál.

hora Říp

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Říp – nepříliš uctívaná svátost Česka - VIDEO
Publikováno: 6.4.2010
Pro Čechy posvátná hora, která je z mírně vlnící se krajiny vidět na kilometry daleko. Dostat se na vrchol je možné bez zvláštních fyzických nároků. Na kole je to pak bez zastavení už trochu problém.

ČR: Libochovice - důležitá součást pohádkového středohoří-VIDEO
Publikováno: 13.3.2012
Libochovice potvrzují pravidlo o výjimečnosti a půvabu měst a vesniček na řece Ohři. Na první pohled působí trochu neurovnaně, když se ale člověk jen trochu víc rozhlédne kolem, rozhodně má co obdivovat - malebná zákoutí, staletí staré vzkazy na fasádách, místní faru, romantickou Ohři nebo přímost místních lidí.

ČR, Krabčice – hora Říp
Publikováno: 16.7.2020
Pár kilometrů od Roudnice nad Labem stojí hora, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého národa. Vystoupat na ni můžete z Rovné, z části obce Krabčic v Ústeckém kraji, kde i dobře zaparkujete.

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO
Publikováno: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponuje vším potřebným, aby se mohla rozvinout v turisticky atraktivní místo. Městu v Ústeckém kraji ale zatím pořád něco málo chybí.

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města - VIDEO
Publikováno: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad Labem, jen krátce před tím, než nejdelší českou řeku začnou lidé nazývat po německy Elbe, stojí ozdoba průmyslového města Ústí nad Labem – hrad Střekov.

ČR: Kamenice nad Lipou - město prastarého stromu
Publikováno: 29.3.2013
Čtyřtisícová Kamenice nad Lipou je součástí pelhřimovského okresu v Kraji Vysočina. Město leží při řece Kamenici ve výšce 563 m n. m.


Souvisejicí fotogalerieSouvisejicí videa

ČR, Česká Lípa: stanoviště při toulkách po severu
Pojďte se s námi vypravit do místa podle názvu ryze českého – do České Lípy. Kromě náměstí, které...

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je všechno a nic  
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, ...

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky
Pohádkové místo ležící nedaleko od Ohře - Budyně nad Ohří. Leží v Ústeckém kraji a litoměřickém o...

ČR: Bezděz: záhadami opředený „král hradů“
Bezděz leží jen pár kilometrů od Máchova jezera. Dominantou malé vesničky je stejnojmenná hradní ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálně zejí prázdnotou a dostat se do nich je vlivem aktuálních opatření víceméně nemožné. Avšak díky 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.
28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 31. 10. 2020
svátek:Štěpánka
dnes:
sobota 31.10.
13 °C
zítra:
neděle 1.11.
12 °C