www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Teplice - kontrast lázeňského města - VIDEO

ČR: Teplice - kontrast lázeňského města - VIDEO

Publikováno: 8.3.2011
V Teplicích žije víc než 50 tisíc lidí. Přesto zůstává město takřka liduprázdné. Je chladno a obloha se oblékla do nudné šedi.

Teplický magistrát, který stojí na Náměstí Svobody, nás vítá svou uhlazenou podobou. Jemná žlutá barva jeho fasády i styl, ve kterém je vystavěn stírá podivný dojem z obrovského kasina, hromady zaparkovaných aut a čehosi, čemu by se dalo říkat architektonický výstřelek komunistické éry. Sklem zastřešený prostor vede do čtyřkové hospody, ale také za kulturou – do kina Květen a Krušnohorského divadla.

Krušnohorské divadlo

Prázdná teplická zima

Lázeňská zóna už je na dojmy podstatně hřejivější. Přesto se dnes v Teplicích vídeňský valčík asi tančit nebude. Některé hospody zůstaly zavřené, kavárna kousek od Zámeckého náměstí má sice otevřeno, je ale prázdná. Kromě mladíka, který v neděli odpoledne zamířil do kostela Povýšení sv. Kříže, několika pejskařů, kteří se procházce městem nevyhnou ani omylem a pár dalších lidiček, jsou Teplice tenhle únorový den smutné, bez života, bez lidí.

Město, ležící jen nedaleko od hranice s Německem, má ale co nabídnout. Podle slov teplického starosty se i přesto musí snažit, aby si přízeň lidí zasloužilo. Teplice stojí na třech základních pilířích – obchod, hornictví a lázeňství. Nás cestovatele a objevitele zajímá nejvíc samozřejmě ten poslední jmenovaný.

morový sloup na Zámeckém náměstíTeplický zámekkostel Povýšení sv. Kříže

Teplice

Teplice lázeňské

Lázně Teplice využívaly svého přírodního bohatství, termálních pramenů tryskajících z kotliny na hranici Krušných hor a Českého středohoří, už ve 12. století. Z té doby pochází také benediktýnský klášter sv. Jana Křtitele. Už tehdy se sem sjížděli lázeňští hosté a tenkrát se také začala psát historie lázní Teplice. Do doby, než se v Teplicích začala léčit onemocnění pohybového aparátu, zlobivé cévy, nervů, ale také duše, bylo toho místo jen bodem na mapě, bez zvláštního významu.

Dnes si Teplice zakládají na tom, aby své hosty nenazývaly pacienty. Takže nikoli pacienti, ale hosté, kteří se nechávají opečovávat v několika teplických lázeňských domech, vychvalují příjemný personál, vyhřívaný bazén, pečlivé terapeuty, ale taky výborné jídlo.

lázně Teplice

lázně TepliceZámecké náměstílázně Teplice

V dobách, kdy bylo dobře, se v Teplicích stavělo. Jak už to tak bývá, přišly i časy, kdy se všechno bortilo a pálilo. Zásadní tragédie přišla do města krátce po té, co se v Teplicích otevřely hnědouhelné doly a začaly se tam vyrábět punčochy. Roku 1793 se značná část města proměnila v popel. Světlý moment teplické historie přišel v podobě setkání dvou velikánů – Ludviga van Beethovena a Johanna Wolfganga Goetheho. V Teplicích se potkali jednou a taky naposled. Naopak dva smutné mezníky přišly v podobě podpisu smlouvy panovníků Rakouska, Pruska a Ruska, když v Teplicích vznikla dohoda proti Napoleonovi a o víc než 120 let později, když se Teplice staly součástí Třetí říše.  

Černobílé město

Mimo lázeňské zóny působí Teplice rozporuplně, kontrastně jako černá a bílá. Na jedné straně tu stojí honosné vily, které jsou ale z větší části chátrající nebo dokonce polorozbořené. Kolem kostela, který na svou přítomnost upozorňuje vysokou věží, se povalují odpadky. Prázdné ulice a hospody lázeňskému městu taky nepřidávají. Teplice mají bezesporu bohatou historii a obrovský potenciál stát se žádanou lokalitou, vyhledávanou nejen lázeňáky, ale také těmi, kteří by tam chtěli žít.  

Teplice

Teplo v Teplicích

Narážky na čtyřprocentní menšinu v souvislosti s Teplicemi při českém smyslu pro humor nejsou ničím neobvyklým. Těžko ale říct, zda vůbec existují statistiky, které by tento mýtus potvrdily nebo naopak vyvrátily, pravdou ale je, že Teplice leží v části republiky s nejteplejším klimatem. Průměrná teplota v zimních měsících se prý pohybuje kolem mínus dvou stupňů Celsia. V létě se pak rtuť teploměru pohybuje v průměru někde kolem 18 stupňů.

Text/foto/video: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Louny: milé překvapení Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 19.10.2010
Nic vyhlášeného, jako jiná slavná česká města, Louny nejsou. Zřejmě nikdy nepředčí třeba věhlas západočeských Domažlic nebo Slavonic. Člověk, který neví, jak Louny vypadají, tedy nečeká žádné zázraky. Možná jen další tuctové město, jakých jsou v Česku tisíce. Ten, kdo ale Louny zná, se tam rád vrací. A dobře ví proč.

Žatec: město chmele – VIDEO
Publikováno: 9.11.2010
Příjezdová cesta směrem od Prahy dává tušit, že Žatec není jen tak obyčejné město. Pokud si člověk, který Žatec navštíví, přece jen neodveze žádné zvláštní dojmy, městu nedaleko německých hranic zůstává alespoň jedno faktické prvenství - je totiž největší v celém lounském okrese.


Souvisejicí fotogalerie

Česká republika: Karlovy Vary v zimě
Představovat nejznámější české lázně by bylo nošením dřeva do lesa. Přesto má toto město – a zejm...Souvisejicí videa

ČR: Teplice
Teplice - lázeňské město ležící na hranici mezi Krušnými horami a Českým středohořím. V Teplicích...

ČR: Postoloprty - zašlá sláva malého města
Podivný název, podivná historie - i tak by se daly Postoloprty charakterizovat. Zvlášť období vál...

ČR: Zkáza lenešického kostela
Románský kostel sv. Šimona a Judy z roku 1262 stojí v Lenešicích, nedaleko Loun. Před dvěma ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 4. 6. 2020
svátek:Dalibor
dnes:
čtvrtek 4.6.
21 °C
zítra:
pátek 5.6.
15 °C