www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Velké Březno: trpaslík mezi zámky – VIDEO

ČR, Velké Březno: trpaslík mezi zámky – VIDEO

Publikováno: 11.2.2014
S několika nej si lidé spojují zámek ve Velkém Březně, ležící nedaleko Ústí nad Labem. Mezi českými zámky je úplným trpaslíkem – tedy nejmenší. Je ale také nejmladší a podle mnohých zároveň jeden z nejkrásnějších.

Málokterý zámek je přirozenou součástí obecní či městské zástavby. Zámek Velké Březno ano. Z jedné strany sousedí s obyčejnými rodinnými domky, z druhé ho od okolní krajiny dělí železnice. Ani hlavní brána není nijak nápadná. Jediné, co pozorného návštěvníka patrně zarazí je nápis „Státní zámek Velké Březno“, s českým lvem a nikoli korunou, ale stále ještě pěticípou hvězdou.

Velké Březno

Jen pár kroků za branou není pochyb o tom, že jste v zámeckém parku a v 21. století. Pečlivě upravené cestičky, rybník, kde se nenasytné kachny perou o chleba, který jim hází návštěvníci, lekníny, letité dřeviny a spoustu příjemných míst k odpočinku. Zahrada a park postupně měnící se v les. Skoro každá dřevina má své číslo. K identifikaci stromů, keřů a rostlin slouží mapa, která stojí u zámecké budovy. Vstup do zámecké zahrady je zdarma, možná se ale vyplatí průvodce, který o každém stromečku umí vyprávět hotové romány. Neplatí se ani parkování v ulici před vstupem do zámeckého areálu.

Velké Březno

Velké BřeznoVelké BřeznoVelké Březno

Zámek ve Velkém Březně přišel na řadu až poté, co jeho majitel, tehdejší purkrabí Českého království a hrabě Karel Chotek, vyhodnotil své původní sídlo blíže k labskému břehu jako nevyhovující. Dal se tedy do stavby zámku nového, aby měl na stará kolena komfort, krásný rozhled a přírodu na dosah. Jednoduchý zámeček byl postaven mezi lety 1842 a 1845, tedy celkem rychle. Přesto v něm nechybělo nic, co na každém správném zámku má být – hudební, dámský a pánský salon, dámská a pánská ložnice, knihovna a pracovna, ale také taneční sál. Interiér zámku je bohatě zdoben, vždyť jeho pán si na krásu potrpěl a rád se jí obklopoval. Co tedy zámek Velké Březno postrádá ve velikosti, to dohání detaily. Na svou dobu byl velmi moderní a bezpochyby splnil svůj účel – tedy aby se v něm majiteli a jeho rodině dobře žilo.

Velké Březno

Chotek trávil hodně času ve své knihovně, a ač penzista, také v pracovně. V knihovně, nyní v renesančním stylu, je naskládáno 40 tisíc knih. Nejrůznější tituly, ale také jazyky, ve kterém jsou psány, jen vypovídají o širokém rozsahu zájmu svého pána. Nechybí tam ani busta Karla Chotka.

Velké Březno

Kdo byl Karel Chotek?

Karel Chotek byl velmi úspěšný úředník - působil jako hejtman, tajemník ministra financí a nakonec jako nejvyšší purkrabí Českého království. Pražané budou znát Chotkovy sady či Chotkovu ulici. Zasloužil se nejen o výstavbu infrastruktury, ale dbal také na to, aby ve městě, zvláště pak v Praze, nechyběla zeleň. Nechal vystavět celou řadu společenských, zdravotních a charitativních domů a jeho doménou byly dlážděné ulice nebo alespoň chodníky. Za svou práci byl oceněn Zlatým rounem a stal se také čestným občanem Prahy. Jeho ženou se stala hraběnka Marie Berchtoldová, se kterou měl šest synů. Zajímavostí je, že Chotkova vnučka Žofie byla chotí Františka Ferdinanda d´Este.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Libochovice - důležitá součást pohádkového středohoří-VIDEO
Publikováno: 13.3.2012
Libochovice potvrzují pravidlo o výjimečnosti a půvabu měst a vesniček na řece Ohři. Na první pohled působí trochu neurovnaně, když se ale člověk jen trochu víc rozhlédne kolem, rozhodně má co obdivovat - malebná zákoutí, staletí staré vzkazy na fasádách, místní faru, romantickou Ohři nebo přímost místních lidí.

ČR, Ploskovice - zámek: baroko v Českém středohoří - VIDEO
Publikováno: 5.6.2012
Státní zámek Ploskovice, který má ve správě Národní památkový ústav, je dalším z lákadel Ústeckého kraje. Bílý jako sníh, střežený několika ukřičenými pávy a zasazen do zeleného zámeckého parku, by neměl turisty zklamat.

ČR, Hazmburk: České středohoří jako na dlani - VIDEO
Publikováno: 7.8.2012
Kdo z vás byl někdy na zřícenině hradu Hazmburk, jistě zatoužil se tam vrátit. I my jsme se na stejné místo, které jsme navštívili v zimě, vypravili ještě jednou –tentokrát v horkém létě, v pravé turistické sezoně, a navíc s kamerou.

ČR, Děčín - zámek: klenot Českého Švýcarska - VIDEO
Publikováno: 1.4.2014
Kdo kdy mířil podél Labe do Německa, nemohl si nepovšimnout, jak rozmanitá a krásná je krajina kolem říčního koryta. Podobné přívlastky patří i městu Děčín, ležícímu na soutoku dvou řek - Labe a Ploučnice. Na skále přesně nad bodem, kde se obě řeky stékají, stojí zámek Děčín – dominanta města.

ČR, Děčín: Růžová zahrada - VIDEO
Publikováno: 8.4.2014
Děčín – to je spojení historie a přírodních krás Českého Švýcarska. O děčínském zámku jsme si povídali minulý týden. Dnes se budeme věnovat Děčínu samotnému, Růžové zahradě, která je součástí zámku a která nabízí dokonalé výhledy na město i nádhernou okolní přírodu.

ČR, Žatec: Pivo, wellness, kolo v jakémkoli pořadí
Pokud se právě rozhlížíte, limitováni nemožností cestování do zahraničí, kde by bylo pěkné strávit pár dní dovolené, máme pro vás dobrý tip – Žatec, město chmele a piva na řece Ohři, je útulné maloměsto s řadou turistických lákadel a zajímavostí, s jedním moc přívětivým hotelem a luxusní cyklostezkou podél Ohře.


Souvisejicí fotogalerie
Souvisejicí videa

ČR, Děčín: Růžová zahrada
Tisíce růžových květů zdobí nejpůvabnější kout zámku Děčín. Společnost růží a baroka jsou garante...

ČR, Děčín - zámek: klenot Českého Švýcarska
Zámek Děčín stojí na skalním ostrohu, nad místem, kde se stéká Labe s Ploučnicí. Děčínský zámek p...

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města
Hrad Střekov je beze sporu symbolem průmyslového města Ústí nad Labem. Stojí vysoko na skalním os...

ČR, Velké Březno: trpaslík mezi zámky
Zámek ve Velkém Březně je vůbec nejmenší zámek v Česku, ale také nejmladší a podle mnohých n...

ČR, Hazmburk – České středohoří jako na dlani
Zřícenina hradu Hazmburk, ležícího v obci Klapý nedaleko Libochovic, je jedním z nejromantičtější...

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je všechno a nic  
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, ...

ČR, Ploskovice - zámek: baroko v Českém středohoří
Státní zámek Ploskovice, který má ve správě Národní památkový ústav, je dalším z lákadel Ústeckéh...

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky
Pohádkové místo ležící nedaleko od Ohře - Budyně nad Ohří. Leží v Ústeckém kraji a litoměřickém o...

ČR: Klášterec nad Ohří - perla krušnohoří
Klášterec nad Ohří je město, které leží jen nedaleko od německých hranic. Jeho jméno všude po svě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C