Duchcov

Publikováno: 22.8.2008
Město Duchcov leží v severních Čechách na úpatí Krušných hor, přibližně 10 km západním směrem od Teplic.

NáměstíSvou polohou poskytne město návštěvníkům množství přírodních, historických, kulturních i technických zajímavostí. Duchcov je však nejvíce znám pobytem slavného milovníka Giacoma Casanovy, který pobýval na zdejším zámku.

Klasicistní zámek s rozsáhlou zahradou, vzácnými díly barokních umělců a expozicí nábytku je výraznou dominantou Morový sloupměsta. V roce 1961 byl vyhlášen národní kulturní památkou, zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti.

Duchcov má dlouhou historii sahající až do pravěku, kdy byl osídlen různými kmeny – dochovaly se po nich prsteny a náramky. Samotná obec nejspíše vznikla ve 13. století pod názvem "Tockczaw", později Duchczow. Roku 1460 Jiří z Poděbrad udělil městu městský znak a mětskou pečeť a koncem 15. století byly městu uděleny jeho výsady. ZámekNásledovala třicetiletá válka, která město zpustošila a přivedla do něj rod Valdštejnů, jenž pak ještě na dlouho ovlivňoval jeho další vývoj. Valdštejnové se velmi zasloužili o velký stavební rozvoj města, přestavbu a další stavební úpravy místního zámku, původně středověkého městského hradu, těžce poškozeného v době husitských válek. Rod Valdštejnů také inicioval první pokusy s dobýváním hnědého uhlí. V roce 1758 přivedl Josef Emanuel z Valdštejna na duchcovský zámek známého filozofa, dobrodruha a světoběžníka Giacoma Casanovu. Ten zde v roli zámeckého knihovníka strávil třináct let svého života a v roce 1798 zde i zemřel. Za pozornost stojí, že v této Kostel Církve československé husitskédobě napsal většinu svých literárních děl včetně světoznámých Pamětí. Kromě něj na zámku pobýval i Johan Wolfgang Goethe, Friedrich Schiller, Ludwig van Beehoven, Fryderik Chopin a František Palacký. 2. polovina 19. století znamenala pro Duchcov rozvoj v podobě výstavby nových úseků železničních tratí a těžby hnědého uhlí. Rozmach těžby uhlí způsobil další vlnu rozvoje města, přilákal sem tisíce nových obyvatel, bylo vystavěno mnoho nových domů a továren. Paradoxní je, že těžba uhlí nakonec pro město znamenala téměř katastrofu, když byl Duchcov málem zbourán a uhelné zásoby, nacházející se v jeho těsné Kostel sv. Barboryblízkosti a pod ním, vytěženy. Město však nakonec zůstalo zachováno a s ním i jeho významné historické památky. Tou nejvýznamnější je již zmíněný barokní zámek, ve kterém je dnes k vidění expozice nábytku Uměleckého a průmyslového muzea, díla českého baroka ze sbírek Národní galerie a především expozice Giacoma Casanovy. Také zámecká zahrada, částečně zasažená těžbou uhlí, se postupně opět stává parkem v anglickém stylu.

Kostel Zvěstování Panny MarieCelý střed města s řadou dalších památek, jako jsou kostel Zvěstování P. Marie, morový sloup Nejsvětější Trojice, kašna se sochou sv. Floriana, sochy Matyáše Brauna, kaple sv. Barbory s náhrobní deskou v těchto místech pohřbeného G. Casanovy a secesní evangelický kostel, je prohlášen městskou památkovou zónou. Za pozornost stojí i Městské muzeum, dokončený pavilon pro Reinerovu fresku, přemístěnou sem ze zlikvidovaného hospitalu a městské informační centrum.

Hlavním faktorem, který i v současnosti ovlivňuje celé město, je těžba uhlí z přilehlých povrchových dolů, která je však na útlumu. Na těžbu uhlí úzce navazuje elektrotechnický a strojnický průmysl. Ve městě sídlí firma Základní škola Antonína SochoraVitrablok vyrábějící známé duchcovské luxfery a také porcelánová manufaktura Royal Dux Bohemia. Díky své vyjímečné poloze, na úpatí Krušných hor a s homolemi vyhaslých sopek českého středohoří v zádech, je Duchcov turisticky velmi vyhledávaným městem a řadí se tak mezi nejnavštěvovanější místa Ústeckého kraje.

Otevírací doba zámku:
Duben a Květen: St, Ne 9:00 hod. -16:00 hod.
Květen – Září: Út, Ne 9:00 hod. – 18:00 hod.
Vstupné:
Prohlídka zámku (Valdštejnský sál s rodovou galerií, pokoje valdštejnského služebnictva, Biliárový pokoj, Pařížský salonek, knihovna, sbírka dobové grafiky, pracovna a ložnice G. Casanovy): 70,- Kč
Expozice Poklady z depozitářů: 20,- Kč
Děti do 6 let platí jednotné vstupné: 1,- Kč
Rodinné vstupné (tj. 2 dospělé osoby a max. 3 děti do 15 let): 150,- Kč

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, Mirek256, Slimejs, Zacatecnikč.2, č.3, č.4, č.5, Lukas Sova  


 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X