www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Lenešice: stavba kostela na spadnutí - VIDEO

Lenešice: stavba kostela na spadnutí - VIDEO

Publikováno: 29.9.2010
Před dvěma lety spadla v Lenešicích kostelní věž. Jako zlé znamení si její pád místní nevykládali. Teď chybí jen pár dní do stavby. Základy jsou připraveny. O obnovu kostela se zasloužil především Lenešický okrašlovací spolek, který dělá všechno možné proto, aby se Lenešicím vrátila původní podoba. Lenešický kostel ale zdaleka nemá vyhráno.

Lenešice – bývalá zemědělská vesnice nedaleko Loun. Má všechno, co každá jiná obec – obecní úřad, hospodu, školu, knihovnu nebo náves a dokonce i malý zámek. Co ale v Lenešicích chybí – to je kostel, chladné a pro všechny tak trochu mystické místo, kde se lidé tradičně schází, aby se pomodlili se za svá přání. Na návsi  stojí jen jeho ruiny. Věž kostela spadla 3. července 2008. Hodiny, které na ní visely, se zastavily přesně v čas jejího pádu.

věžní hodiny - LenešiceRománský Kostel sv. Šimona a Judy zdlouhavý administrativní proces, který se vázal k jeho nutné rekonstrukci, prostě neustál. Lenešickým najednou chyběla dominanta celé vesnice a klukům zase pikola – centrum tradiční dětské hry na schovku. Spolu s věží zmizely lidem z očí i hodiny a v Lenešicích jako by se tehdy zastavil čas.

 

Když není kde pikat, tak vznikají spolky…

Dětské vzpomínky, nostalgie, ale hlavně úcta ke starým časům vedla ke vzniku Lenešického okrašlovacího spolku. „Od malička jsme si tady hráli. Věž byla naše pikola a najednou spadla,“  vzpomíná na svůj impuls k záchraně kostela předseda spolku a lenešický rodák Zdeněk Plaček.

Kostel ješte před zřícením

zbytky interiéru kostela v Lenešicíchzbytky románských sloupků - kostel Lenešicesmutné vzpomínky na kostel v Lenešicích

Je neděle a pan Plaček spolu s námi prochází rozbořenými zdmi kdysi krásného kostela. Odkrývá kazatelnu a překračuje modlitební lavice, aby nám ukázal částečně zachovalé románské sloupky. To, co má zůstat posvátné, je v troskách. Na starobylé dlažbě leží ulomená ruka sošky kohosi ze svatých, který ještě před časem zdobil interiér kostela. Plaček spolupracuje s archeology a památkáři a spolu s ostatními, kteří ho podporují, dělá všechno možné, aby obnovil to, o co se měla starat celá společnost – bez ohledu na víru v Boha.  

část poničené sochy - Lenešický kostel

...ke mším teď slouží blízká faradetail poničeného stropu - Lenešicedetail nárožního kamene - Lenešice

Kostel sv. Šimona a Judy prošel v minulosti rekonstrukcí mnohokrát. Ta, která byla naplánována na léto 2008, přišla pozdě. „Ironií osudu je, že věž spadla čtyři dny před tím, než se mělo začít s její opravou. Bylo to vlastně štěstí v neštěstí. Nedokážu si představit, že by pak spadla i s lidmi, kteří by kostel opravovali.“ vypráví Plaček a přitom se prstem dotýká písmen číslic vrytých do nárožního kamene. „Z nápisu je zřejmé, že kostel byl postaven roku 1262. Je ale možné, že to bylo už roku 1241. Ale ani v době, kdy kostel stál, nebyla číslovka příliš čitelná,“ krčí rameny.  

 

Lenešičtí nevěří pohádkám, chtějí zpátky hodiny

Pád věže si prý místní jako zlé znamení nevykládali. Jen jim prostě chyběl kostel a hodiny na věži. Nepochybně ale mnozí došli k uvědomění a jakési pokoře k umění našich předků. „Náš spolek pořádá různé akce, protože bez příspěvků od lidí by to nešlo. Jejich podporu potřebujeme. Díky nim ve sbírce na obnovu kostela přibylo 200 tisíc,“ říká Plaček. Z grantů pak jeho spolek dostal něco málo přes milion korun. Celková suma, kterou si ale obnova kostela žádá, se podle expertů pohybuje kolem 24 milionů. „Každý rok jsme schopni sehnat zhruba milion, přestože úřady s námi velmi dobře spolupracují. Dobře si totiž uvědomují, co se stalo - spadla vzácná románská stavba a to je průšvih,“ konstatuje Zdeněk Plaček.

rekonstrukce lenešického kostela potrvá roky

Teď je na lenešické návsi přichystáno všechno tak, aby stavba obvodových zdí mohla začít. Začátkem října by tu měla stát asi půlmetrová zeď z původních kamenů. „Tu pak přijedou posoudit památkáři a statici, pak můžeme pokračovat,“ vysvětluje předseda Lenešického okrašlovacího spolku, který dobře ví, že tvrdá práce vlastně teprve začne. A jestli to půjde tak jako doteď má Lenešický spolek na čtvrt století o zábavu postaráno.  

znovuotevření kostela v Lenešicích je zatím v nedohlednu

„Posilování povědomí lidí o historii jejich bydliště, osudech jeho obyvatel a jeho víry je sice v době značných migračních pohybů nesnadné, ale zároveň je to nejlepší obrana proti nezájmu a ničení. Neznalost totiž vzbuzuje nejen lhostejnost nebo strach, ale také odmítání a nenávist.“

Ze Sborníku přednášek Lenešického okrašlovacího spolku

 

Text/video: Klára Svobodová

Foto: Štěpánka SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chomutov
Publikováno: 14.2.2008
Chomutov leží v severozápadních Čechách, v Ústeckém kraji. V roce 2006 se stal s více než 50 000 obyvateli statutárním městem a patří mezi největší města České republiky. Město leží na důležité křižovatce železničních a silničních komunikací. První písemná zmínka pochází z roku 1252, kdy bylo městečko darováno řádu německých rytířů.

Lenešice II: oheň, voda, vítr - VIDEO
Publikováno: 5.10.2010
Hrábě, kosa, cep a otep slámy – přesně to mají ve znaku Lenešice, svého času velmi významná hospodářská obec. Dnes jsou Lenešice ležící na řece Ohři známé hlavně kvůli románskému kostelu, kterému před dvěma lety spadla věž. Ruiny lenešického kostela zůstávají bezesporu tou největší atrakcí médií nebo lidí, kteří si libují v historii. Zajímavostí, které stojí za zmínku je v Lenešicích víc než dost.

Louny: milé překvapení Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 19.10.2010
Nic vyhlášeného, jako jiná slavná česká města, Louny nejsou. Zřejmě nikdy nepředčí třeba věhlas západočeských Domažlic nebo Slavonic. Člověk, který neví, jak Louny vypadají, tedy nečeká žádné zázraky. Možná jen další tuctové město, jakých jsou v Česku tisíce. Ten, kdo ale Louny zná, se tam rád vrací. A dobře ví proč.

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO
Publikováno: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponuje vším potřebným, aby se mohla rozvinout v turisticky atraktivní místo. Městu v Ústeckém kraji ale zatím pořád něco málo chybí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Žatec: město, kde je pivo doma
Žatec, město nedaleko německých hranic a dominantou Českého středohoří má co nabídnout i v zimě. ...

ČR: Louny - vzpomínka na konec léta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová


Souvisejicí videa

ČR: Postoloprty - zašlá sláva malého města
Podivný název, podivná historie - i tak by se daly Postoloprty charakterizovat. Zvlášť období vál...

ČR: Louny - kouzelná atmosféra
Perla na Ohři nebo také brána Českého středohoří - Louny, leží asi 60 kilometrů od Prahy a j...

ČR: Lenešice - renesance malé obce
Nebýt pádu kostelní věže a Lenešického okrašlovacího spolku, malá obec nedaleko Loun by nejs...

ČR: Zkáza lenešického kostela
Románský kostel sv. Šimona a Judy z roku 1262 stojí v Lenešicích, nedaleko Loun. Před dvěma ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 28. 11. 2020
svátek:René
dnes:
sobota 28.11.
0 °C
zítra:
neděle 29.11.
1 °C