www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Litoměřice: město?..ne, to je zahrádka - VIDEO

Litoměřice: město?..ne, to je zahrádka - VIDEO

Publikováno: 25.1.2011
Litoměřice - další z měst, které si podobně jako Slaný říká královské. Bez urážky slánských si ale Litoměřice tento přívlastek zaslouží víc než Slaný. Možná taky proto, že patří k jednomu z nejstarších českých měst.

Jestliže zima většině měst tak trochu ubírá na kráse, u Litoměřic udělala ledová královna výjimku. Je chladný den a pětadvacetitisícové město, nedaleko německé hranice, žije uvolněnou atmosférou.  Lidé kmitají sem a tam po rozlehlém Mírovém náměstí. Zastavují se, aby mezi sebou prohodili pár slov, a pak se znovu rozejdou, aby stihli, co musí.Katedrála sv. Štěpána na Dómském pahorku

Sudety po česku

Blíž k německým hranicím, víc německé. Taková rovnice platila před druhou světovou válkou a v jejím průběhu taky pro Litoměřice. Češi tam byli oproti Němcům vždycky v menšině. Stejně jako nedaleké Lovosice, i Litoměřice byly po uzavření Mnichovské dohody součástí Sudet, a tedy i Velkoněmecké říše. S Protektorátem Čechy a Morava je neúnavně spojovaly dvě řeky - Labe a Ohře, na jejichž soutoku město leží.

LitoměřiceLitoměřiceLitoměřice

Litoměřice

Proud řek naštěstí žádnému diktátu nepodléhá. Labe teklo vždycky z Krkonoš, kde pramení, a přes sever Čech pryč do Německa, a dál do moře. Jen v časech, které byly pro Čechy asi nejtěžší v historii, se v Litoměřicích Labe jmenovalo po německu – Elbe.

Nacističtí rukojmí

Stejné jako Labe zůstaly i kopce Radobýl a Bídnice. I ty se ale staly jakýmisi „rukojmími“ nacistů. Kromě samozřejmého poněmčení názvu, ale Hitlerovi zmocněnci sáhli až do samotných útrob vrchů Českého středohoří. Pod jejich povrchem nechali vystavět podzemní továrnu s názvem Richard a právě kvůli její stavbě v Litoměřicích zřídili taky menší koncentrační tábor, pobočku tábora ve Flossenbürgu. Váleční zajatci pracovali ale i ve městě samotném, nejčastěji v koželužně a továrně na letecké vrtule, zřízené roku 1942 v prostorách bývalého pivovaru.

Litoměřice

Dnes už jsou Litoměřice ryze české, i když aut, jejichž „espézetka“ nese označení „D“, projíždí městem přirozeně dost. Vojáci ale k Litoměřicím patřili, podobně jako v nedalekém Terezíně, od pradávna. Kluci v zeleném definitivně vyklidili pole, respektive dvoje litoměřická kasárna, v roce 2000 – čtyři roky před profesionalizací české armády. Válečným pamětníkům se možná skutečně ulevilo až tehdy.

Mír se vším všudy

Litoměřice po dlouhém čase setřásly tu podivnou pachuť válek a připravenosti k boji a konečně se staly klidný městem, prakticky nezávislým na svém okolí. Dnes svým půvabem lákají tisíce turistů. Městská památková zóna, která zahrnuje desítky architektonických skvostů a ulic, má totiž co nabídnout.

LitoměřiceLitoměřiceLitoměřice - Dům u Kalicha

Litoměřice - Mírové náměstí

Když se člověk postaví doprostřed litoměřického náměstí, neví, kam by se nejdřív vydal. Jeho pozornost okamžitě přitáhne stará radniční budova, která teď slouží jako muzeum, nebo Dům Kalich, dnešní sídlo městského úřadu. Přehlédnout se nedá také originální sgrafitová fasáda renesančního Domu u černého orla. Ve městě stojí celkem sedm kostelů, nechybí ani městské divadlo, fotbalový či zimní stadion.

Oblíbeným místem procházek jsou litoměřické hradby a parkány. Právě ony nabízejí unikátní pohled na město a jeho okolí. Neodmyslitelnou kulisou, bez které si Litoměřice lze jen těžko představit, jsou už zmiňované kopce Českého středohoří.

Litoměřice - hvězdárna

V krajině, kam za První republiky odjížděli senioři, aby tu strávili penzi, protože je tam teplé klima, se daří ovoci, zelenině a hlavně vínu. V Litoměřicích každoročně probíhá známá výstava Zahrada Čech.

Zajímavostí Litoměřic je také fakt, že tu své poslední dny strávil slavný český básník Karel Hynek Mácha. Jeho poslední procházkou byl prý Radobýl, kde upravoval svou poslední báseň Cesta z Čech a ze kterého běžel na pomoc, když viděl, že ve městě hoří.  Krátce na to zemřel. Psal se rok 1836.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Postoloprty: maloměsto s krvavou historií - VIDEO
Publikováno: 2.11.2010
V učebnici Technika administrativy, nebo chcete-li psaní na stroji, bývaly Postoloprty velmi často používaným slovem. Dost dlouhým a krkolomným na to, aby se na klávesnici přehmátla i zdatná písařka. Podobně jako má toto maloměsto podivný název, takovou má i minulost a současnost.

ČR, Děčín - zámek: klenot Českého Švýcarska - VIDEO
Publikováno: 1.4.2014
Kdo kdy mířil podél Labe do Německa, nemohl si nepovšimnout, jak rozmanitá a krásná je krajina kolem říčního koryta. Podobné přívlastky patří i městu Děčín, ležícímu na soutoku dvou řek - Labe a Ploučnice. Na skále přesně nad bodem, kde se obě řeky stékají, stojí zámek Děčín – dominanta města.

ČR, Krabčice – hora Říp
Publikováno: 16.7.2020
Pár kilometrů od Roudnice nad Labem stojí hora, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého národa. Vystoupat na ni můžete z Rovné, z části obce Krabčic v Ústeckém kraji, kde i dobře zaparkujete.

ČR: Libochovice - důležitá součást pohádkového středohoří-VIDEO
Publikováno: 13.3.2012
Libochovice potvrzují pravidlo o výjimečnosti a půvabu měst a vesniček na řece Ohři. Na první pohled působí trochu neurovnaně, když se ale člověk jen trochu víc rozhlédne kolem, rozhodně má co obdivovat - malebná zákoutí, staletí staré vzkazy na fasádách, místní faru, romantickou Ohři nebo přímost místních lidí.

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky - VIDEO
Publikováno: 28.2.2012
Teploměr ukazuje šest stupňů a ve vzduchu je cítit jaro. Na podrážky se lepí všudypřítomné bahno. Jenže bláto spojené s koncem zimy lidé přijímají mnohem líp, než bláto coby symbol podzimu.

ČR: Jičín - Rumcajsův nebo Český ráj - VIDEO
Publikováno: 22.2.2011
Vítejte ve městě pohádky, v Jičíně. Ten, kdo navštíví historické jádro města ležícího v Českém ráji, jen pár kilometrů od Prachovských skal, ať chce nebo ne, si jako v pohádce připadá. A navíc, kdo by si Jičín nespojil s loupežníkem Rumcajsem, nezapomenutelnou postavičku Václava Čtvrtka?

Lovosice – hranice Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 18.1.2011
"Je to dlouhé jak Lovosice", příměr, který zná snad každý z nás. Tím spíš ti, kdo Lovosice znají osobně. Nejde ani tak o vyšší počet písmen v samotném názvu města, jak se mnozí mylně domnívají, ale spíš o faktickou délku Lovosic. Lovosice, jinak taky nazývané zahradou Čech, jsou totiž skutečně dlouhé jak Lovosice.

ČR: Úštěk, Helfenburk a kalvárie v Ostrém
Publikováno: 23.8.2015
Chmelnicemi obklopené maloměsto v Českém středohoří s atmosférou tak silnou, že by se dala pytlovat, to je Úštěk. Pro jeho autentické kouzlo si jej oblíbili filmaři, stejně jako nedalekou zříceninu hradu Helfenburk.

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města - VIDEO
Publikováno: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad Labem, jen krátce před tím, než nejdelší českou řeku začnou lidé nazývat po německy Elbe, stojí ozdoba průmyslového města Ústí nad Labem – hrad Střekov.

České středohoří - z Třebenic na hrad Košťálov
Publikováno: 17.2.2013
Tak trochu tajemná krajina Českého středohoří nabízí nejednu zajímavost, kterou stojí za to navštívit. I my se do kraje po Milešovkou rádi vracíme, abychom přinesli něco nového do naší velké sbírky výletů, pozoruhodností a zajímavostí. Během dnešní částí této cesty navštívíme městečko Třebenice a zříceninu hrádku Košťálov.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Žatec: město, kde je pivo doma
Žatec, město nedaleko německých hranic a dominantou Českého středohoří má co nabídnout i v zimě. ...

ČR: Louny - vzpomínka na konec léta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová
Souvisejicí videa

ČR, Opárenské údolí: romantika v Českém středohoří
Opárenské údolí je druhým nejnavštěvovanějším údolím Českého středohoří. Je kouzelné každé roční ...

ČR: Pohádkové město Jičín
Pohádkové město Jičín ležící v Jičínské pahorkatině na řece Cidlině patří prý mezi nejkrásnější v...

ČR: Litoměřice
Královské město v severních Čechách – Litoměřice leží na soutoku řek Labe a Ohře. Ve městě na úpa...

ČR: Žatec – město chmele a piva
Typicky pivařské západočeské město ležící na Ohři. V Žatci, největším městě lounského okresu, žij...

ČR: Lenešice - renesance malé obce
Nebýt pádu kostelní věže a Lenešického okrašlovacího spolku, malá obec nedaleko Loun by nejs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 6. 8. 2020
svátek:Oldřiška
dnes:
čtvrtek 6.8.
27 °C
zítra:
pátek 7.8.
29 °C