www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Říp – nepříliš uctívaná svátost Česka

ČR, Říp – nepříliš uctívaná svátost Česka

Publikováno: 6.4.2010
Pro Čechy posvátná hora, která je z mírně vlnící se krajiny vidět na kilometry daleko. Dostat se na vrchol je možné bez zvláštních fyzických nároků. Na kole je to pak bez zastavení už trochu problém.

Co Mohammedu Mekka, to Čechu Říp – ve sloganu, který visí na průčelí jediné řipské hospody, je hodně nadsázky, ale možná taky trochu pravdy. Ve srovnání s poutí do Mekky, kterou jednou ročně absolvují tisíce poutníků z celého světa a kde bojují o to, aby je ti ostatní neušlapali, je výšlap na posvátnou horu Česka procházka růžovou zahradou.

horská chata na Řípu

rotunda sv. Jiří  

My Češi jsme nikdy neoplývali žádnou nezlomnou vírou, možná i proto se praotec Čech zastavil právě na Řípu – nevzhledné hroudě čediče, jednoduše přístupné a otevřené každému návštěvníkovi. Kromě toho, že z ní kdysi prstem ukázal na místo, kde později vyrostla Praha, se na Řípu nic moc neudálo. I když je pravdou, že v minulosti byl Říp nejednou dějištěm manifestací a různých shromáždění. Z památné hory pochází taky základní kámen Národního divadla. O žádném řipském obětování v boji za svobodu nebo víru se ale hovořit nedá.

 vyhlídky na současnost...  ...a výhled do budoucna?

Posvátná hora a národ ateistů 

O tom, jak Češi smýšlejí o čemkoliv posvátném, svědčí i před pár lety psané články o tom, že na Řípu není místa, kam by si mohl člověk odskočit. To se pochopitelně změnilo. Šipka směrem k WC vás dnes dovede od úpatí až na vrchol. Časy, kdy se po památné hoře povaloval toaletní papír jsou tedy šťastně za námi. Kromě toalety, kterou najdete ve stylově zařízené horské hatě, kde se nemusíte bát vysokohorské přirážky, stojí také románská rotunda sv. Jiří. Kníže Soběslav I. ji nechal vystavět roku 1126 na památku vítězství bitvy u Chlumce. Původně byl ale kostelík s později dostavěnou kruhovou věží zasvěcen svatému Vojtěchovi. 

Říp a jeho současnost

Několikrát za rok se na Říp vypravují davy lidí. Na horu vede několik turistických cest. Ta hlavní je značena červeně, vede z obce Rovné a je z betonu. Kopec pokrytý stromy láká také crossové cyklisty. Ti musí absolvovat dvě velice strmá stoupání, aby si pak mohli užívat pořádný sešup při jízdě dolů. Úpatí Řípu každý rok v neděli po svatém Jiřím ožívá Řipskou poutí.

   ideální místo pro romantiku   jarní paprsky prosvítily řípskou přírodu

 

Text: Klára Svobodová

Foto: Štěpánka SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Mělník: místo patriotů - VIDEO
Publikováno: 1.2.2011
Mělník. Kdo by neznal město, alespoň podle názvu, proslulé vinařstvím a soutokem dvou nejdůležitějších českých řek – Labe a Vltavy.

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je nic a všechno - VIDEO
Publikováno: 12.6.2012
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, u mnohých zatím neobjevený, půvab – Radobýl. A Kamýk, hradní zřícenina, která nabízí dokonalý výhled po kraji.

ČR, Hazmburk: České středohoří jako na dlani - VIDEO
Publikováno: 7.8.2012
Kdo z vás byl někdy na zřícenině hradu Hazmburk, jistě zatoužil se tam vrátit. I my jsme se na stejné místo, které jsme navštívili v zimě, vypravili ještě jednou –tentokrát v horkém létě, v pravé turistické sezoně, a navíc s kamerou.

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství - VIDEO
Publikováno: 20.11.2012
Kdybyste se ptali, kde najít vůbec nejstarší stavbu České republiky, pak naše odpověď zní - Budeč. Tohle místo pevně a neodmyslitelně spojené s historií národa českého leží v obci Zákolany – Kováry, několik kilometrů od Kladna.

ČR, Krušné hory - kam na lyže
Publikováno: 25.12.2014
Nové lyžařské areály, nové moderní lanovky, kilometry udržovaných běžeckých tras, adrenalinová zábava, rozhledny… Existuje tisíc a jeden důvod, proč určitě jet do Krušných hor. Tím aktuálním se na konci podzimu stávají krásné lyžařské terény a sportovní příležitosti.

ČR: Tajemná místa se silnou energií
Publikováno: 8.11.2015
V České republice je mnoho míst a starodávných staveb, které na vás dýchnou tajuplnou až magickou atmosférou. O všech se vyprávějí legendy, ze kterých někdy až mrazí… Kdo by rád nenahlédnul pod roušku tajemství? V dnešním článku vám některá mystická místa přiblížíme.


Souvisejicí videa

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je všechno a nic  
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.9.2019
Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou rozmanitost a neopakovatelnou atmosféru. Poslední zářijový víkend je na zámku Schloss Hof věnován krásné tradici pouštění draků, která se těší popularitě již celá tisíciletí a svůj původ má v daleké Číně.

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 9. 2019
svátek:Berta
dnes:
pondělí 23.9.
20 °C
zítra:
úterý 24.9.
20 °C