www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Občané ČR mohou uskutečňovat turistické cesty na území Uzbecké republiky (dále jen UZ) pouze s platným cestovním dokladem a vízem. Platným cestovním dokladem se rozumí cestovní pas nebo jiný druh pasu (diplomatický, služební) s dobou platnosti alespoň do konce pobytu v UZ. U řidičů motorových vozidel se vyžaduje platný mezinárodní řidičský průkaz a technický doklad k vozidlu.
Uzbecká republika má vízový režim se všemi státy s výjimkou států SNS - v souladu s Dohodou o bezvízovém pohybu občanů států-členů SNS (kromě Turkmenistánu, s nímž byl vízový režim zaveden v roce 1999 a Tádžikistánu).

Cestování občanů ČR do UZ je upraveno vízovým režimem pro držitele všech druhů pasů. UZ nemá v ČR svůj efektivní zastupitelský úřad či jiný konzulární úřad, žádosti českých občanů o uzbecké vízum vyřizují konzulární úřady UZ ve třetích zemích, nejblíže jsou velvyslanectví ve Vídni, v Berlíně a ve Varšavě.
K získání uzbeckého víza pro českého občana je nutno, aby přijímací (zvoucí) uzbecká fyzická resp. právnická osoba (cest. kancelář, firma apod.) požádala konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí Uzbekistánu (KO MZV UZ) o jeho udělení. Víza, o něž bylo požádáno v Taškentu, si pak lze vyzvednout na uzbeckých velvyslanectvích nebo generálních konzulátech v zemích, kde Uzbekistán má tato zastoupení zřízena (místo převzetí víza uvede jeho zvoucí subjekt v žádosti), při žádosti je ale nutné uvést, kde bude vízum vyzvednuto.
V určitých případech lze získat i uzbecké vízum přímo na letišti v Uzbekistánu, o to je však nutné zažádat u KO MZV UZ prostřednictvím uzbeckého subjektu. Až po souhlasu KO MZV UZ je možné toto vízum vydat. V tomto případě musí cestovatel rozhodnutí MZV KO UZ o vydání víza na letišti předložit již před odletem do Uzbekistánu, jinak jej může letecká společnost odmítnout přepravit.

Žadatelé platí za vízum podle následujících tarifů:
(bez záruky – rozhoduje uzbecká strana)

Za jednorázové návratné vízum na dobu do:

7dnů 40,-USD
14dnů 50 USD
30dnů 60 USD
3měsíců 80 USD
6měsíců 120 USD
1roku 160 USD

+ 20 USD manipulační poplatek

V případě udělení víza k více cestám se poplatek zvyšuje o 10 USD za každou cestu.

Za jednorázové tranzitní vízum:
na dobu do 24 hod. 20 USD
48 hod. 25 USD
72 hod. 30 USD

Za obousměrné tranzitní vízum:

40 USD
Za neomezený počet cest na dobu do:

6 měsíců 150 USD
12 měsíců 250 USD

Na všechny cizince, tedy i občany ČR, se vztahuje přihlašovací povinnost. Cizinec je povinen do 3 pracovních dnů od vstupu na území Uzbekistánu ohlásit místo a předpokládanou dobu svého pobytu místně příslušnému orgánu ministerstva vnitra. Je-li ubytován v hotelu nebo v jiném ubytovacím zařízení, ohlašovací povinnost za něj vyplní toto zařízení, které zároveň provádí registraci pasu. Za nedodržení tohoto postupu může být uložena pokuta až do výše 60 USD.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby čeští občané před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky přicestování nezměnily.

 


Lokace:

Uzbekistán
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 30. 5. 2020
svátek:
dnes:
sobota 30.5.
32 °C
zítra:
neděle 31.5.
22 °C