www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Občané ČR mohou uskutečňovat turistické cesty na území Uzbecké republiky (dále jen UZ) pouze s platným cestovním dokladem a vízem. Platným cestovním dokladem se rozumí cestovní pas nebo jiný druh pasu (diplomatický, služební) s dobou platnosti alespoň do konce pobytu v UZ. U řidičů motorových vozidel se vyžaduje platný mezinárodní řidičský průkaz a technický doklad k vozidlu.
Uzbecká republika má vízový režim se všemi státy s výjimkou států SNS - v souladu s Dohodou o bezvízovém pohybu občanů států-členů SNS (kromě Turkmenistánu, s nímž byl vízový režim zaveden v roce 1999 a Tádžikistánu).

Cestování občanů ČR do UZ je upraveno vízovým režimem pro držitele všech druhů pasů. UZ nemá v ČR svůj efektivní zastupitelský úřad či jiný konzulární úřad, žádosti českých občanů o uzbecké vízum vyřizují konzulární úřady UZ ve třetích zemích, nejblíže jsou velvyslanectví ve Vídni, v Berlíně a ve Varšavě.
K získání uzbeckého víza pro českého občana je nutno, aby přijímací (zvoucí) uzbecká fyzická resp. právnická osoba (cest. kancelář, firma apod.) požádala konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí Uzbekistánu (KO MZV UZ) o jeho udělení. Víza, o něž bylo požádáno v Taškentu, si pak lze vyzvednout na uzbeckých velvyslanectvích nebo generálních konzulátech v zemích, kde Uzbekistán má tato zastoupení zřízena (místo převzetí víza uvede jeho zvoucí subjekt v žádosti), při žádosti je ale nutné uvést, kde bude vízum vyzvednuto.
V určitých případech lze získat i uzbecké vízum přímo na letišti v Uzbekistánu, o to je však nutné zažádat u KO MZV UZ prostřednictvím uzbeckého subjektu. Až po souhlasu KO MZV UZ je možné toto vízum vydat. V tomto případě musí cestovatel rozhodnutí MZV KO UZ o vydání víza na letišti předložit již před odletem do Uzbekistánu, jinak jej může letecká společnost odmítnout přepravit.

Žadatelé platí za vízum podle následujících tarifů:
(bez záruky – rozhoduje uzbecká strana)

Za jednorázové návratné vízum na dobu do:

7dnů 40,-USD
14dnů 50 USD
30dnů 60 USD
3měsíců 80 USD
6měsíců 120 USD
1roku 160 USD

+ 20 USD manipulační poplatek

V případě udělení víza k více cestám se poplatek zvyšuje o 10 USD za každou cestu.

Za jednorázové tranzitní vízum:
na dobu do 24 hod. 20 USD
48 hod. 25 USD
72 hod. 30 USD

Za obousměrné tranzitní vízum:

40 USD
Za neomezený počet cest na dobu do:

6 měsíců 150 USD
12 měsíců 250 USD

Na všechny cizince, tedy i občany ČR, se vztahuje přihlašovací povinnost. Cizinec je povinen do 3 pracovních dnů od vstupu na území Uzbekistánu ohlásit místo a předpokládanou dobu svého pobytu místně příslušnému orgánu ministerstva vnitra. Je-li ubytován v hotelu nebo v jiném ubytovacím zařízení, ohlašovací povinnost za něj vyplní toto zařízení, které zároveň provádí registraci pasu. Za nedodržení tohoto postupu může být uložena pokuta až do výše 60 USD.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje, aby čeští občané před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky přicestování nezměnily.

 

Lokace:

Uzbekistán
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 11. 2019
svátek:
dnes:
pondělí 18.11.
8 °C
zítra:
úterý 19.11.
10 °C