Velká Británie: ostrov Man – doprostřed Irského moře

Ostrov leží v oblasti, kde se v létě příliš nespálíte a v zimě zase nebudete mrznout a průměrně zde prší více než na Britských ostrovech, takže nezbytnou cestovní potřebou zde je deštník.
Ostrov je britským korunním závislým územím, jehož hlavou je britská královna Alžběta II., která tak drží titul Lorda Manu. Královna je reprezentována guvernérem a zahraniční vztahy a obrana jsou řízeny z Velké Británie.
Podle ostrovních legend na Manu kdysi vládl Manannán mac Lir. Manannán je keltský bůh moří, který kolem ostrova vždy vytvořil závoj mlhy, aby ho ochránil před útočníky. Ostrov Man je také údajně domovem víl, kterým místní říkají malý lid. K nim se pojí také Most víl neboli Fairy Bridge. Pokud po tomto mostě pojedete, pověra velí víly pozdravit, protože nepozdravit je, znamená riskovat, že se na vás přilepí smůla.
Vikinské období na ostrově, které začalo někdy v 8. století n. l., po sobě zanechalo odkaz do dneška a to v podobě například Tynwaldu, ostrovního parlamentu. Ten je dnes považován za nejstarší kontinuálně existující parlament na světě. Vikingové také rozdělili ostrov na okrsky, z nichž mnohé zůstaly dodnes nezměněny.
V současné době Man obývá okolo 80 tisíc lidí, z nichž čtvrtina žije v hlavním městě Douglas. Man je lidmi osídlen již přibližně od šestého tisíciletí př. n . l. Během neolitu se zde začaly objevovat první megalitické stavby. Jednou z nich, která se dochovala do dneška je například Cashtal yn Ard. Stavba byla objevena ve 30. letech 20. století a jedná se o jednu z mála megalitických památek svého druhu, které přetrvaly do dnešních dnů. Některé z žulových kamenů jsou až tři metry vysoké a některé byly vytesány z bílého křemene.
Pokud budete mít chuť vidět nějakou zajímavou středověkou stavbu, doporučujeme vydat se na hrad Rushen. Jedná se o jeden z nejlépe zachovalých hradů, které v Evropě můžete spatřit. Jeho vápencové hradby hradu jsou vidět na většině míst v jižní části ostrova. Mimochodem dodnes jeho prostor využívá soud. Kromě toho je v něm muzeum a vzdělávací centrum. Hrad byl původně postaven pro norského krále v roce 1265 a v následujících staletích byl rozšiřován.
Kromě toho, že byl využíván jako šlechtická rezidence a pevnost, zde bývalo vězení nebo dokonce mincovna. Dnes je pro turisty připravena například fungující středověká kuchyně, kde se vaří dobové pokrmy. Pravidelně se také konají historické ukázky, které demonstrují různé aspekty života ve středověku. Navíc pro ty, kteří se rádi bojí, hrad organizuje strašidelné prohlídky.
Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.org: Cregneash Manxruler, Manxruler2 , Kevin Rothwell, Chris Gunns
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Velká Británie, Brighton – procházka po skvostném pobřeží

Velká Británie: Folkestone – vstupní brána na ostrov

Velká Británie: Londýn – Britské muzeum

Irsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy

Irsko – NP Connemara a malý tip, kam vyrazit za Whiskey

Irsko – Cork s výletem do Kinsale

Irsko – tipy na výlet mimo centrum Dublinu a v okolí

Irsko: Mosty přes řeku Liffey - VIDEO

Irsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO

Velká Británie, Bristol - pohled do Jihozápadní Anglie

Velká Británie, jižní Devon – krajem sira Francise Drakea i Agathy Christie

Velká Británie, Leeds Castle - jeden z nejnavštěvovanějších zámků v Anglii
Souvisejicí fotogalerie

Irsko – země zeleného čtyřlístku

Velká Británie, Brighton and Hove – skvost jihovýchodní Anglie

Velká Británie: Přírodní památka Sedm sester

Velká Británie, Oxford – synonymum vzdělanosti

Velká Británie, Lewes – městečko s nezapomenutelnou atmosférou

Irsko – země nedotčená moderní civilizací
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Objevujeme
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.