www.infoglobe.cz » Romantika Malého Dunaje

Romantika Malého Dunaje

Publikováno: 15.9.2007
Dunaj je evropským veletokem a celá řeka je vodáky, kteří dávají přednost klidnému a rychlému proudu před obtížnými peřejemi, sjížděna téměř od pramenů až do dunajské delty. Na svém toku Dunaj tvoří, ať již dobrovolně nebo uměle, ramena, z nichž nám nejbližší jsou Mosoni Duna (maďarské rameno) a Malý Dunaj na Slovensku.

  V posledních letech získal svoji popularitu, vznikla zde i půjčovna lodí a několik tábořišť. Každoročně jsou zde pořádány společné plavby. Tím se Malý Dunaj dostal do podvědomí širší vodácké veřejnosti. Společně s Váhem pak tvoří Vážsky Dunaj, který se vrací do mateřského koryta Dunaje po více než 160 km toku.

      Plavbu můžeme začít samozřejmě hned u odbočení z Dunaje, ale přenášení počátečních stavidel není jednoduché a také plavba Bratislavou nemá zas až takové kouzlo. Nejlepší začátek bude u odbočení Malenovského ramene, u Totemové louky, nebo od Mostu v Tomášově. Odsud je to do Kolárova, kde bude nejlepší skončit něco málo přes 100 km. I týden se tudy dá plout a pozorovat ptáky, přívětivé okolní lesy, případně se můžete zotavit v nedalekých termálních koupalištích. Nejbližší jsou v Topolíkách, v Dunajské Stredě, nebo Komárně.

     Výlet s pádlováním se dá spojit i s cyklistikou. Mnoha lidem bude rovinatý terén vyhovovat. Nepříjemný je nedostatek značení, o cyklostezkách nemluvě. Cyklostezka je v podstatě jen po povodňových hrázích velkého Dunaje. Ale vraťme se k Malému Dunaji.

     Řeka se jen zdánlivě líně vine krajinou. Pokud si stoupnete na břeh nebo se díváte z mostu, zjistíte, že místy docela svižně teče. A tak se dá ujet denní úsek i s minimální námahou z pádlování. První místo k táboření nabízí obec Vlky u ostrova. Nezapomeňte se zásobit na výlet vodou, vždy není možný přístup k civilizaci a přeci jen voda z řeky bez úpravy nebude to pravé. Z tábořiště u Vlků nás čeká malinko přes 20 km plavby pod Jelku, kde najdeme i příjemnou restauraci. Místy jsou v řece ostrovy a musíme volit správnou cestu, ne každé rameno je totiž ideálně průjezdné. Další tábořiště jen pár set metrů nad mostem na Nový Život. Zde v klidu postavíme stany a přespíme. Tábořiště necháme čisté a vše co jsme přivezli, odvezeme zase s sebou. Po několika kilometrech pod mostem najdeme několik dalších míst k táboření. Charakter toku se příliš nemění, jen rychlost proudu kolísá. Přesto stromy na břehu není většinou vidět do ploché krajiny Žitného ostrova a máme tak dojem, že proplouváme opravdovou divočinou. Ale i romantika písečných plážiček v létě láká ke koupání a jiným radovánkám.

     V Potonské Lúce u lávky může být další den našeho odpočinku. U hřiště najdeme kemp, spoře zařízený, ale příjemný. Ne na každém tábořišti najdeme vodu, jak jsme již zmínili. Pokud další den vyplujeme, čeká nás několik kilometrů klidné vody vzduté „hatí“ Starý Háj nad Tomašíkovem. Je zde elektrárna a jez přeneseme po levém břehu. Pod ním to opět hezky teče a za chvíli jsem u vodního mlýna v Tomašíkovu. Spatříme jej u levého břehu. Konstrukce těchto mlýnů na Malém Dunaji je zajímavá – nejsou u jezů, ale na volné hladině, spojené mostkem se břehem a dřevěné kolo bylo poháněno proudící vodou. Sama existence těchto mlýnů prokazuje, že Malý Dunaj teče. Pod mlýnem je možné také nouzově přenocovat.

     Hodinku plavby to pak máme do Jahodné, městečka, které má ve znaku pádlo a loď. Najdeme tu i občerstvení a kemp u hřiště. Můžeme zůstat tady nebo pokračovat dalších 11 km k dalšímu tábořišti nad Trsticemi. Odsud to je do Kolárova, kde najdeme další „vodní mlýn“ a nejdelší dřevěný most ve střední Evropě, malinko přes 30 km. Do Topolniků je to kratší, asi 11 km a tento úsek se tedy dá rozdělit, protože pod Topolnikami najdeme také jedno místo k přespání. Končit u silničního mostu Topolniky – nejblíže do termálních koupelí. Ty jsou u Klatovského ramene asi 1 km od řeky. Plavba po Malém Dunaji nabízí klid a pohodu, nikoliv zástupy kanoí jako na některých jiných řekách.

Text/foto: Vojta Jančar

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Plovoucí mlýn v Kolárově
Publikováno: 30.12.2010
Na okraji městečka Kolárovo, u ramene řeky Váh, zakotvila unikátní technická památka – poslední z plovoucích mlýnů. Z městečka k němu vede další zajímavost – pravděpodobně nejdelší krytý dřevěný most ve střední Evropě.

Bratislava: památníky komunismu dnes
Publikováno: 13.1.2011
Bratislava se nám mění před očima. Je rozkošné nechat se unášet středověkou historií Starého města. Co se však děje za jeho hradbami? A co se dálo za posledních 70 let? Dnešní Bratislavu vyformovalo především období socialismu. V podmínkách trhu se metropole mění znovu. Kdo chce poznat autentickou tvář města, musí po procházce uličkami historického centra vyjít i za jeho hradby.

Slovensko: Vodní dílo Gabčíkovo
Publikováno: 3.2.2011
Název malé obce Gabčíkovo, nedaleko Šamorína, vstoupil do povědomí občanů středoevropských zemí – zejména Slovenska, Česka a Maďarska, jako synonymum vodního díla, jež svou velikostí vyvolává nejen pozitivní či negativní reakce, ale i mezinárodní soudní spory. I v tomto případě však platí: lépe jednou vidět, než stokrát jen slyšet.

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikováno: 18.7.2013
Rafting je adrenalinový vodní sport na divoké vodě, kde se dvou-až šestičlenná posádka plaví na gumových nafukovacích člunech. I na Slovensku si tento sport získal množství příznivců a každým rokem se k ním přidávají další.

SR: Léto na vodě – zábava pro všechny, kteří mají odvahu
Publikováno: 31.7.2014
Milujete léto, slunce, vodu a nechybí vám odvaha? Tak právě pro vás máme jeden skvělý tip na trávení aktivního odpočinku. Zavolejte přátelům, sbalte rodinu a vyjeďte společně na nezapomenutelný splav. O krásné zážitky jistě nebudete mít nouzi.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 26. 11. 2020
svátek:Artur
dnes:
čtvrtek 26.11.
-2 °C
zítra:
pátek 27.11.
1 °C