SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO

Lázeňská obec Červený Kláštor se nachází v okrese Kežmarok v regionu Zamaguria a nabízí návštěvníkům nejednu atrakci. Můžete si prohlédnout unikátní gotický kartuziánský klášter, kde poznáte život mnichů, např. i známého sběratele léčivých rostlin – Cypriána, římskokatolický kostel svatého Romualda z roku 1689 či obnovené lázně Červený Kláštor – Smerdžonka. Ale největším lákadlem je zcela určitě hraniční řeka Dunajec v obklopení horského masivu Pieniny.
Pieniny jsou součástí karpatského bradlového pásma a nabízejí okouzlující túry. Jelikož se rozprostírají nejen na území Slovenska, ale i Polska, je třeba si dobře naplánovat turistickou trasu. Mezi nejnavštěvovanější vrcholy patří Vysoká, Červený Kláštor, ikonické Tri koruny (PL), Sokolica (PL), Holica nebo Haligovské skály s četnými jeskynními systémy. Vybrané části území jsou prohlášeny za národní parky. Ten slovenský je sice nejmenším národním parkem země, zato nabízí k vidění Průlom Dunajce, tedy přírodovědecky nejhodnotnější část území. Dále pak skalní úžiny, komplexy skal a skalních útvarů nebo v neposlední řadě vzácnou faunu a flóru. Protože oblast Pienin nebyla nikdy zaledněná, nachází se zde také množství endemitů.
Pokud se vrátíme k turistice, tak právě Průlom Dunajce nabízí skvělé zážitky. Je zde totiž naučná stezka (jedna z prvních v bývalém Československu) nejen pro pěší a cyklisty, ale i pro osoby se sníženou pohyblivostí, která spojuje obce Červený Kláštor a Lesnici. Trasu lemuje několik naučných tabulí, ze kterých se dozvíte něco o přírodních zajímavostech území.
Avšak nejkrásnější pohled na okolní krajinu poskytuje řeka Dunajec. Proto zde najdete několik půjčoven lodí, resp. vorařů, prostřednictvím kterých zažijete úžasné dobrodružství. Sjíždět můžete na tradičních dřevěných vorech nebo na nafukovacích člunech, rafting. Z vodní hladiny se vám naskytne vskutku jedinečný pohled na působivý kaňon vytvářený zařezávající se řekou do vápencového masivu. Užijete si skalní stěny dosahující výšky bezmála 300 metrů, velké meandry a vodu, která patří mezi nejčistší ve střední Evropě. Pokud si návštěvu naplánujete na podzim, příroda vás obdaří neskutečnou malebností.
My jsme si splavování užili. Proplouvali jsme pod mostem Lásky, spojující nejen dvě hraniční obce, ale i lidi, vychutnali si pohledy na přírodní paletu rozmanitosti, seznámili se s rázovitými Goraly. Byl to zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat.
GPS: 49°23'39.3"N 20°24'38.2"E
Text: PR, Oskár Mažgút
Video a foto: Jozef Dovičin
Hudba: The Punisher – SAVFK
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Prešovský kraj – region majestátních štítů III

SR: Nový cyklookruh Poloniny a rekonstrukce Pieninské cesty

SR, Pieniny – turistická vycházka na Vysoké Skalky

SR: Spišská Magura – návštěva Bachledovy doliny

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury – VIDEO

SR: Červený Kláštor – lázně pod křídly legendárního mnicha Cypriána

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní II.

SR: Kežmarok – království pod Tatrami

SR: Kežmarok – památky na každém kroku I.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku II.

SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami

Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy
Souvisejicí fotogalerie

SR, Pieniny – procházka Vysokými Skalkami

SR: Podzimní splavování Dunajce

SR: Spišská Nová Ves – město unikátů a rekordů

SR: Spišská Belá a Strážky

SR, Spišská Sobota – zachovalá historie
Souvisejicí videa

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce
Lokace:
