www.infoglobe.cz » Rakousko: Mariazell – nejen poutní místo

Rakousko: Mariazell – nejen poutní místo

Publikováno: 31.1.2011
Maličké městečko Mariazell patří k nejvýznamnějším poutním místům ve střední Evropě. Mariazell jsou zároveň i horské klimatické lázně a nad městečkem se rozprostírá oblíbené lyžařské středisko, pro svoji dostupnost v posledních letech navštěvované stále více i lyžaři ze Slovenska a z Čech.

Mariazell leží v Horním Štýrsku v nadmořské výšce 868 metrů. Samotné město je skutečně maličké. Tvoří ho jen pár ulic a hlavní náměstí, jemuž dominuje poutní bazilika s velice zajímavým a zvláštním průčelím – mezi barokními věžemi s kupolemi stojí ještě gotická věž.
Náměstí v městečku Mariazell během Vánoc

Jak se tam dostat
Do města vede několik dobře značených poutních tras. Délku trasy si poutník může zvolit podle toho, na co si se svou kondicí, respektive zdravotním stavem, sám troufá. Například trasa z hlavního města Rakouska z Vídně je dlouhá přes 100 km a začíná na předměstí Wien-Rodaun. Dále vede jižním Vídeňským lesem přes Mayerling, Kleinmariazell, Araburg, Kieneck a údolí Halltal. Na trase se nachází velké množství ubytovacích a stravovacích zařízení různé kategorie. Cestu obklopuje nádherná příroda, našince však určitě upoutají typické rakouské venkovské domy a statky s bohatými muškáty, u kterých se často pasou, pro nás neobvyklé, krávy s dlouhou srstí. Pokud se toto malebné městečko rozhodnete navštívit s jiným záměrem než je pouť, například tam chcete strávit nezapomenutelné lyžování nebo absolvovat pobyt v klimatických lázních, tak asi nepůjdete pěšky, ale využijete vlak, autobus nebo vlastní auto. Například z Bratislavy vede nejkratší cesta přes Vídeň po dálnici A1 až do St. Pöltenu, odkud cesta pokračuje přes obce Annaberg a Josefsberg až do Mariazellu. Mariazell má také dobré vlakové spojení. Z Vídně se odvezete do města St. Pölten, kde je možnost přestoupit na regionální vlak jedoucí přímo do Mariazellu. Cesta vlakem naskýtá nespočetné množství čarokrásných výhledů na okolí.
 
O čem vypráví legenda
Bazilika v MariazelluPodle legendy o vzniku poutního místa Mariazell poslal v roce 1157 opat Otker z benediktinského kláštera St. Lambrechta mnicha jménem Magnus do tohoto regionu, který tehdy byl ve vlastnictví kláštera. Mnichovou úlohou bylo poskytnout duchovní péči a podporu zdejším lidem. Opat mu dovolil, aby si na dlouhou cestu vzal s sebou nevelkou, jen 48 cm vysokou sošku Panny Marie, vyřezanou z lipového dřeva. Večer 21. prosince mu však téměř před cílem spadla do cesty obrovská skála, která mu nedovolovala pokračovat v jeho pouti, a tak se Magnus obrátil s modlitbou o pomoc na Boží Matku. Najednou se skála rozlomila a mnich tak mohl pokračovat dál. Po příchodu do cíle Magnus postavil sochu na pařez, nad nímž postavil přístřešek, který sloužil jako kaple a zároveň i jeho příbytek. Po „Marii v cele", jež se brzy stala centrem duchovního života a zanedlouho i cílem poutníků, je pojmenováno i samotné městečko Mariazell.
 
Bazilika
Bazilika v MariazelluPro věřící Rakušany je Mariazell spolu s nádherným poutním chrámem a milostivým oltářem Panny Marie největší národní svatyní. Mariazellskou Madonu nazývají také Magna Mater Austriae (Velká Matka Rakouska). Posvátná soška je dodnes umístěna v kapli uprostřed baziliky a po celý rok je oděná do drahých vyšívaných šatů. Jen dvakrát do roka – 21. prosince a 8. září – ji lze vidět bez nich. Za rok zahájení výstavby poutního kostela se považuje rok 1200, uvedený i na reliéfu hlavního vchodu do baziliky. Během staletí existence kostel několikrát změnil svoji podobu. Nejdříve byl románský, potom gotický. Dnešní podoba baziliky pochází ze 17. století, kdy už svými rozměry nestačila velkému množství poutníků a prošla rozsáhlou přestavbou. Tak vznikla zvenku velice jednoduchá, avšak uvnitř majestátní, pětilodní stavba s věncem kaplí, hojně barokně zdobená malbami a štukou. Vnitřku dominuje stříbrný milostivý oltář.
 
Věžička v lyžařském středisku Mariazeller – BürgeralpeRelax v přírodě
V městečku můžete kromě baziliky navštívit například muzeum tramvají, mariazellskou lokálku, regionální muzeum, svatou studánku nebo na Zikmundově vrchu obdivovat krásnou kapli. Přímo v centru města, v jednom z řadových domů, se nachází zastávka kabinkové lanovky, jež vás v zimě vyveze do vyhledávaného lyžařského střediska Mariazeller Bürgeralpe. Vrcholová stanice lanovky je za pěkných dní v roce vhodným východiskovým nebo cílovým bodem mnohých značených turistických tras.

Dolní stanice kabinkové lanovky

Lyžařské středisko – Mariazeller Bürgeralpe má přes svoji ne právě nejvyšší nadmořskou výšku dostatek sněhu. I pokud není dostatek přírodního, v provozu je umělé zasněžování. Lyžařům je k dispozici osm sjezdovek s celkovou délkou 11 km, na nichž si každý lyžař najde tu svoji, ať už je to začátečník nebo zkušený jezdec. Na vrchol se můžete vyvézt i dvěma čtyřsedačkami, jednou „pomou“ a jednou „kotvou“. Lyžařská školka s dětským vlekem a pohyblivým pásem je samozřejmostí. Nudit se nebude ani ten, kdo není vyznavačem lyžování nebo snowboardingu. Určitě stojí za to vyzkoušet si jízdu na 1700 m dlouhé sáňkařské dráze s umělým osvětlením, která končí u stanice lanovky.

Mapa lyžařského střediska Mariazeller – Bürgeralpe

Text / foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Ybbstalské Alpy – jarní výstup na vrch Großer Zellerhut
Publikováno: 11.3.2018
Severní vápencové Alpy jsou rozlehlý horský systém nacházející se v převážné míře na území Rakouska. Jedním z pohoří, které je součástí tohoto horského pásma, jsou právě Ybbstalské Alpy. V tomto článku vás zveme na túru do jejich jižní části, kde společně absolvujeme jarní výstup na vrch Großer Zellerhut.

Rakousko: Lyžování v Alpách I – lyžařské středisko vesnického typu Dachstein West
Publikováno: 31.1.2016
Zima je v plném proudu a sněhu je bohužel v naší zemi rok od roku méně. Pokud se nespokojíte s velikostí našich svahů a jejich umělým sněhem, nezbývá než se vydat do Alp.

Rakousko, Korutany – lyžovačka v obci Kötschach-Mauthen
Publikováno: 4.2.2015
Na přelomu roku se nám podařilo na pár dní zavítat do malebné horské obce Kötschach-Mauthen, která se nachází ve spolkové zemi Korutany v okrese Hermagor. Čím si nás tato krásná obec získala a co všechno dokáže nabídnout svým návštěvníkům, i o tom si popovídáme v dnešním článku!

Rakousko, Korutany - Petzen: aktivní dovolená v zimě i v létě
Publikováno: 13.4.2014
Letošní zima byla velmi skromná na sníh, a tak měli milovníci zimních sportů více práce s vyhledáním míst, které by jim poskytly vhodné podmínky pro aktivní zimní dovolenou.

Rakousko: Nezapomenutelná jarní lyžovačka v lokalitě Skicircus
Publikováno: 2.4.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům zimních sportů, jistě není třeba představovat lyžařskou lokalitu známou jako Skicircus, patří totiž k tomu nejlepšímu, co vám sousední Rakousko v rámci lyžařských terénů dokáže nabídnout.

Rakousko, Štýrsko – Mariazellská bazilika
Publikováno: 12.2.2014
Přesto, že známé rakouské poutní městečko Mariazell jsme navštívili už mnohokrát, teprve nedávno se nám podařilo přijít v době, kdy byly otevřeny i brány Mariazellské baziliky, a tak jsme tento unikátní poutní skvost poprvé navštívili i zevnitř.

Rakousko, Štýrsko – Mariazell: Atmosféra adventního období
Publikováno: 5.2.2014
Maličké městečko Mariazell, které je nejznámějším poutním místem v Rakousku a jedním z nejvýznamnějších ve střední Evropě, jsme nenavštívili poprvé. Tak jako jiné roky, opět jsme se do Rakouska vydali na několik dní, abychom si vychutnali skvělé lyžování a trošku si odpočinuli od každodenních starostí.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – hornatá krajina plná dobrodružství
Publikováno: 8.1.2014
Dnes se vydáme do sousedního Rakouska, kde navštívíme hornatou krajinu Vysokého Štýrska. Představíme vám ji, jako oblast idylické přírody, sportovně-rekreačního vyžití a chybět nebude ani tip na zajímavé akce.

Dolní Rakousko: Annaberg - zahájení lyžařské sezóny
Publikováno: 11.12.2013
Opět je tu zima, pro někoho možná příliš chladná a nevlídná, pro mě však snad nejoblíbenější roční období. Vše je ukryto pod nadýchanou bílou sněhovou peřinou a působí jaksi klidněji, ba dokonce i čistěji než po zbytek roku. Je to také čas zimních dovolených na horách, setkání s přáteli u sklenky svařeného vína, nebo skvělé zelňačky, která v tomto ročním období jistě zahřeje.

Lyžařská sezona se zimním katalogem
Publikováno: 17.1.2013
Zimní sezóna je v plném proudu a my máme radost, že se nám pro vás podařil připravit v pořadí již pátý zajímavý katalog, který vás snad inspiruje a pomůže vám při výběru toho nejideálnějšího místa k trávení vaší zimní dovolené.

Rakousko, Graz: Schloßberg - ochránce Štýrského Hradce
Publikováno: 31.8.2012
Majestátní pevnost po staletí bránila město před nepřáteli a dnes je oblíbenou odpočinkovou destinací a hlavním turistickým cílem.

Rakousko, Korutany – Nassfeld: ideální lyžovačka pro všechny
Publikováno: 18.2.2015
Opět je tu zima. Roční období, které mnozí proklínají, a to nejen kvůli mínusovým teplotám či nadílce sněhu, ale také pro kratší den, který v některých lidech vyvolává depresi. Mně však mínusové teploty ani kupy sněhu, podobně jako mnoho dalších milovníků zimních sportů, nestraší, spíše naopak.

Štýrsko – kolébka zimních sportů
Publikováno: 29.11.2010
Jako Zelené srdce Rakouska (Das grüne Herz Österreichs) nazývají spolkovou zemi Štýrsko. Vděčí za to zejména velkým plochám zeleně, lesů, ale i podmínkám pro zdravý životní styl. Není divu, že jeho střediska patří k turistickým cílům na rodinnou dovolenou i sportovní vyžití po celý rok.

Dolní Rakousko: malebná obec Mitterbach
Publikováno: 7.2.2011
Mitterbach je nevelká vesnička, ležící v čarokrásné přírodě spolkové země Dolní Rakousko. V posledních letech ji stále více objevují i návštěvníci ze Slovenska a z Čech, a to nejen pro její polohu v lůně přírody, nenáročnou časovou dostupnost a dobré silniční spojení, ale také pro množství památek a zajímavostí v jejím okolí.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Ischgl – Tyrolský lyžařský klenot
Tentokrát vás zavedeme do malebné rakouské obce Ischgl ve spolkové zemi Tyrolsko, která se rozpro...

Rakousko, Salzburg – lokalita Skicircus
Lyžařskou lokalitu Skicircus nacházející se v oblasti nad obcemi Saalbach, Hinterglemm a Leogang ...

Rakousko, Korutany – Nassfeld: skvělá lyžovačka
Vše, co si milovník zimních sportů může přát a ještě mnohem více, najdete v jednom z mnoha alpský...

Rakousko: Erlaufsee a Gemaindealpe - Mitterbach
Nad malebnou horskou vesnicí Mitterbach se do nadmořské výšky 1626 metrů vypíná nádherný vrch Gem...

Rakousko: Mariazell a Mariazeller – Bürgeralpe
Maličké městečko Mariazell patří k nejvýznamnějším poutním místům ve střední Evropě. Zároveň to j...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 11. 2019
svátek:Leopold
dnes:
pátek 15.11.
8 °C
zítra:
sobota 16.11.
5 °C