www.infoglobe.cz » Cestou na Sibiř – Jekatěrinburg

Cestou na Sibiř – Jekatěrinburg

Publikováno: 21.2.2011
Pakliže máte pocit, že to, co zažíváme v našich končinách je zima, jste na omylu. Asi každý z nás pronesl jistou poznámku o ruské zimě, ale málo kdo si dokáže představit teploty sahající běžně na hranici 30 stupňů celsia, samozřejmě v minusových hodnotách. A představte si také, že nežijete v útulné střední Evropě, ale na dálném východě či na Sibiři, v některém z největších měst velké ruské země.

Cílem našeho putování Sibiří bude nejspíš Novosibirsk. Třetí největší město Ruské federace bylo založeno až roku 1893, jako jedna z hlavních zastávek při Transsibiřské magistrále. Od Moskvy je to sem téměř 3 tisíce kilometrů a jednotvárná jízda vlakem sem trvá podle oficiálního jízdního řádu skoro 50 hodin. Za oknem se opakuje stále stejná scenérie. Břízky, borovicové či březové lesy, sem tam polorozpadlá chatrč s opodál se pasoucím koněm a zase les, a les, a tak pořád dokola. Čím více se vzdalujeme od Moskvy, je cesta nudnější, což úplně neplatí o atmosféře v často přeplněných vagónech, kde se krom jiného seznámíte důvěrně především s univerzálním všelékem a nemrznoucí směsí zároveň – pravou ruskou vodkou.

Do cíle dorazíme zhruba po dvou dnech cesty, během níž vlak projíždí bezpočtem menších a veskrze bezvýznamných zastávek, nejprve povolžské oblasti. Města jsou zde opravdu tak nějak nudná. Paneláky, tovární komíny, šeď a bída, sem tam moderní výšková budova a zase stovky rozpadlých domků u trati a nic neříkající jména zastávek. Z těch větších je však třeba zmínit historicky zajímavý Jekatěrinburg, který bude také naší první zastávkou na dlouhé cestě Sibiří.

Téměř přesně na den cesty z Moskvy se na magistrále nachází první z významných metropolí Ruské federace. Hlavní sídelní město Uralského federálního okruhu a 4. největší město Ruska založil v roce 1723 Petr Veliký a pojmenoval ho podle své manželky Kateřiny I. Ve skutečnosti dali městu carevnino jméno zakladatelé zdejších hutí, které vznikly na základech staré osady. Město je nechvalně známé především jako místo zavraždění rodiny posledního cara Mikuláše II.  Mezi chlouby města na úpatí Uralu patří především 8 univerzit a několik historicky významných staveb, jímž dominuje pravoslavný Chrám na Krvi, který je zároveň největší atrakcí města. Byl postavený v letech  2000-2004  na místě, kde do 70 let stával dům, v jehož sklepení byla 17. července roku 1918 úkladně a doslova důkladně zavražděna carská rodina – rozstřílena, pobodána a polita kyselinou.  Od roku 1924 (do r.1991) byl název města změněn na Sverdlovsk – na počest jména vůdce zde vraždících bolševiků…

Za Stalinovy éry byla většina chrámů a kostelů nemilosrdně likvidována a na jejich místě vznikaly obří továrenské komplexy. Jekatěrinburg se tak stal symbolem potlačení vykořisťovatelských sil nenáviděné aristokracie, načež zde vznikl dělnický moloch – gigantický strojírenský závod Uralmaš, v té době největší fabrika v Evropě. Na ploše necelých 500 km² (zhruba stejně jako Praha) žije 1,3 miliónu obyvatel – i toto číslo odpovídá hlavnímu městu ČR.   

Rusky Екатеринбу́рг je hraničním městem mezi Evropou a Asií, přičemž polovina města je evropská a polovina asijská. Bylo také nazýváno „Oknem do Ásie“ po vzoru Petrohradu, který je zase „Oknem do Evropy“.

Dnešní vzhled městského centra je však veskrze především kulturní a intelektuální, což dokládají nejen již zmíněné univerzity, ale i s tím související přítomnost knihoven, vědecko-výzkumných ústavů, divadelních scén a obnovovaných sakrálních staveb. Od roku 1991 má město i jednu linku metra, která je stále rozšiřována na zhruba 30 stanic. O mezinárodní provoz se stará letiště Koltsovo s pravidelnou linkou ČSA. Nádraží také tvoří významný dopravní uzel Transsibiřské magistrály spolu s největším železničním seřadištěm v Rusku. Periférie je však chudá a po ruském stylu i panelová. I přes veškerou snahu jsme pořád ještě v Rusku, které přeci jen není v těchto končinách zrovna turistickou atrakcí, a tak krom již zmiňovaného chrámu, zde není moc dalších lákadel a tak se posuneme na naší transsibiřské poznávací cestě dál… takže příště nashle v tatarstánské Kazani!        

poznámka autora:

Seriál krátkých zastavení po ruských metropolích bude nově součástí nabídky článků našeho cestovatelksého portálu -  zůčastněte se akce "Staň se spoluautorem" 

    

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons       Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Moskva: nesmrtelná matka východu
Publikováno: 17.5.2008
Ten, kdo již metropoli na stejnojmenné řece Moskvě navštívil, mi jistě potvrdí, že nejlidnatější metropole Ruska na první pohled připomíná improvizovanou stavebnici v rukou megalomana, který bez většího smyslu pro pořádek, zato s nadmírou schopnosti improvizovat, vystavěl domov více jak deseti milionům lidí a nejen jim.

Tatarstánská Kazaň
Publikováno: 7.3.2011
V dnešním putování po ruských městech zavítáme do jedné z největších metropolí Ruska, resp. hlavního města republiky, jejíž název nám často připomíná jistou obdobu českého Kocourkova - vítejte v Tatarstánu, vítejte v Kazani.

Cestou na Sibiř - Novosibirsk
Publikováno: 4.4.2011
V dnešním cestování po dálném východě se opět podíváme na Sibiř. Cílem naší dnešní a příští cesty budou dvě významná ruská města, která jsou také důležitými zastávkami Transsibiřské magistrály. Tím větším je Novosibirsk, který je od menšího, avšak v mnoha ohledech zajímavějšího, Irkutsku vzdálen cca 1500 km, což je zhruba 40 hodin cesty vlakem.

Rusko: Cestou na Sibiř - Irkutsk
Publikováno: 18.4.2011
V dnešním pokračování nás čeká zatím nejvýchodněji položená metropole, kterou během našeho putování navštívíme. Jedno z největších sibiřských měst spojuje s naším seriálem především to, že je jednou z nejzajímavějších zastávek Transsibiřské magistrály, která se nedaleko města dotkne i břehů Bajkalského jezera.

Rusko: Omsk - Brána Sibiře
Publikováno: 16.5.2011
Jihosibiřský Omsk bude naší další zastávkou v trans-sibiřském putování. Město je nazýváno branou Sibiře. Jaký je asi život v jedné z největších ruských metropolí?

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.
Publikováno: 12.5.2013
Když se řekne Vladivostok, vybaví se mi cosi natolik vzdáleného a zároveň monumentálního, sovětsky oprýskaného a současně úctyhodného, co vždy navodí ten pocit přirozené zvídavosti. Jaký vlastně je Vladivostok, konečná stanice Transsibiřské magistrály, na to si zkusíme nyní odpovědět.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X