www.infoglobe.cz » Chichen Itzá

Chichen Itzá

Publikováno: 18.7.2010
Chichén Itzá je zřícenina mayského města, která leží v severní části poloostrova Yucatán v Mexiku. Chichén Itzá založili pravděpodobně Mayové v 6. století n.l.

Historie

Byla už noc a na prales dopadaly paprsky měsíčního světla. Tehdy se mladý Kukulkánova pyramidaAmeričan se zájmem o archeologii Edward Herbert Thompson poprvé vyšplhal na pyramidu v Chichen Itzá, která měříila 30 m. Objekt se nachází na mexickém poloostrově Yucatán a na konci 19. století už byly na místě bývalého města jen trosky porostlé zelení. Nad vrcholky stromů se rýsovaly stíny obrovských chrámů, paláců, sloupových galerií a nádherně zdobených stěn. Druhý den Thompson všechny stavby důkladně prozkoumal a zbytek svého života zasvětil bádání o jejich původu.

Jméno ChicheCesta k vrcholu pyramidyn Itzá pochází z předkolumbovského období a v jazyce Mayů znamená v ústí studně Itzů. Itzá byl pravděpodobně mayský kmen, který začal několik set let po Kristu se stavbou nové náboženské metropole. Mayská kultura zde vzkvétala až do té doby, než bylo město v 10. století n. l. dobyto Toltéky, jejichž nový stavební styl se smísil s mayskou architekturou. V měsíčním světle spatřil Thompson z Velké pyramidy právě trosky těchto dvou kultur. Při dalších vykopávkách objevili Američané 6 m širokou a 300 m dlouhou cestu vydlážděnou červenými cihlami, která směřovala na okraj města k tůni v zemi. Šlo o přírodně vytvořené vápencové jezírko z poloviny naplněné vodou. Thomspon si byl jist, že stojí před Obětní studnou, o kterých se dočetl v cestopisech ze 16. století. Podle těchto zpráv se v Chichen Itzá za časů sucha házely do studny panny, aby si obyvatelé města naklonili boha dešťů.

Thompson nechal ve studni doVrchol nejznámější stavby v Chichen Itzáslova obrátit každý kamínek. Při vykopávkách se našlo mnoho šperků, jež se nepochybně používaly při obětních rituálech. Ze dna studny byly vyloveny ozdoby z jadeitu, hliněné výrobky a kopál, vonná pryskyřice, která Mayům sloužila jako kadidlo. Spolu se dvěma profesionálními potápeči archeolog objevil pozůstatky lidských koster. Patrně se jednalo o rituální oběti. Nalezly se ostatky nejen mladých žen, ale také kosti chlapců a mužů. Okolnosti, za jakých tito lidé zemřeli, jsou však dodnes neznámé. Neví se, zda byly oběti dovlečeny ke studni násilím duchovními, nebo zda tam skákali dobrovolně s tím, že si tak nakloní boha dešťů.

Současnost

Právě tato neodJedna ze soch tyčící se na mayské pyramiděkrytá tajemství dnes lákají davy turistů na výlet do Chichen Itzá, kde se během posledních desítek let podařilo odhalit a zrestaurovat zbytky mnoha staveb. Turisté se mohou kochat pohledem na mnoho prastarých objektů, jež osvětluje yucatánské slunce. Stejně jako kdysi Thomspon šplhají na stupňovitou mayskou pyramidu, na které se tyčí chrám Toltéků. Dále si mohou prohlédnout hrozivě vyhlížející sochy bohů mající obrovské chřtány a ocasy vztyčenými k nebi, četné svatyně a zbytky sálu s tisíci sloupy. Nachází se zde také nejméně sedm hřišť, kde spolu kdysi soupeřila družstva o to, kdo dřív prohodí gumový míč kamenným diskem. Mezi největší pamětihodnosti tohoto místa patří kupole nad dvěma velkými kamennými terasami, jež sloužily Mayům jako observatoř. Točité schody vedou vzhůru ke třem otvorům ve zdi, které směřují k bTzompantliodům západu Slunce a Měsíce. Archeologové nakonec odhalili systém, podle kterého si Mayové sestavili astronomický kalendář. Stavba, která budí v Chichen Itzá největší hrůzu, se nazývá Tzompantli a má podobu lidské lebky. Tato 60 m dlouhá a 12 m široká pravoúhlá kamenná stavba vypadá jako obří sarkofág. Její načervenalé kamenné zdi jsou zdobeny čtyřmi řadami mrtvých hlav, které jsou zaprácovány do reliéfu. Podle archeologů představují uťaté hlavy rukojmí z řad nepřátel, kteří byli v budově uvězněni.



Text: Denisa Arvajová, Toulky světem

Foto: picasaweb.com



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X