www.infoglobe.cz » ČR: Blatná - důvěrné partnerství - člověk a kůň - VIDEO

ČR: Blatná - důvěrné partnerství - člověk a kůň - VIDEO

Publikováno: 17.4.2012
Vypravili jsme se do Blatné, tentokrát ne proto, abychom vám ukázali krásy města, ale proto, že Miloslav Simandl tam předváděl téměř dokonalou práci se svými koňmi. Posuďte sami!

 

Bylo trochu chladno. V parčíku, který není dost velký ani na venčení psa bylo přesto plno lidí. Milda Simandl, 22letý milovník koní, si to odpoledne mezi pár stromy pomocí pásky postavil provizorní ohradu, aby v podvečer mohl rozjet svou show ve španělském stylu. V Blatné to tak dělá už několik let, stejně jako se už několik let se svým uměním objevuje na prestižní výstavě Kůň roku v Lysé nad Labem.  

Svým koním dává co potřebují – svobodu. Dotýká se jich způsobem, jak kdyby on sám byl koněm, má pro ně cit, vnímá jejich potřeby a dokázal se naučit číst v jejich duši. Víc jak šestisetkilové zvíře reaguje na jemné pohyby jeho rukou a těla, rozcválá se, zastaví na fleku a postaví se na zadní, když si to jeho pán přeje. Jejich soulad dojímá všechny přítomné skoro až k slzám.

Miloslav Simandl

On se dávno řadí mezi lidi, kteří mohou někoho vyučovat, přesto zůstává pokorný a s nohama na zemi. Ví, že od koní se může učit celý život. Jsou pro něj zábavou, prací a inspirací.

Historie dávno nedávná

Zatímco první republika byla koní plná, komunisti se po válce postarali o to, aby téměř všechna tahle ušlechtilá zvířata zmizela z pastvin a stájí tehdejšího Československa. Zůstalo pár národních chovů a smutné oči a prázdné duše těch, pro něž koně znamenali život.

Po revoluci se ale věci daly rychle do pohybu, otevřely se hranice a zvlášť z Německa, které patří mezi koňácké velmoci, sem začaly proudit doslova zástupy levných, ale nekvalitních koní. Jezdecké metody se řídily jednoduchým pravidlem – cukr a bič. Koně se rychle stali nástrojem na vydělávání peněz. Absence alternativních postupů výcviku je často vystavovala velice nepříjemným a mnohdy i bolestivým zkušenostem.

Posledních pár let ale lidé, kterým není lhostejné jak je s jejich koněm zacházeno, naštěstí začali uplatňovat i mnohem jemnější metody jezdeckého výcviku koní, víc vnímat jejich potřeby a víc než bič, používají teď mozek.

Miloslav Simandl

Jak se horsemanship zabydluje u nás v Česku

Naprosto odlišní od těch, kteří se nechtějí vzdát udidla a klasického způsobu ježdění, jsou lidé propagující - tzv. Horsemanship nebo chcete-li přirozenou komunikaci, jejímiž průkopníky byli Monty Roberts a Pat Parelli. Jde o hru – psychické napojení mezi člověkem a koněm, kdy člověk musí hrát podle pravidel, která fungují v koňském stádě. Aby docílil toho, co po koni chce, je nutné, aby ho zvíře respektovalo. Ve své podstatě jde ale o jiný postup donucování k poslušnosti. Kdo nemá trpělivost a dostatek vůle překonat sám sebe, pohoří.

Miloslav SimandlMiloslav SimandlMiloslav Simandl

Miloslav Simandl

Dneska už mají tyto postupy v Česku své pevné místo, spoustu příznivců a poslední dobou se proměňují v čistý obchod, stejně jako celý jezdecký sport. Taková forma byznysu, která je ale ke koním jemná a vnímavá, je velmi sympatická. Pořád jde o soulad koně a člověka a nelze to obejít ostřejším udidlem, vyvazovákem nebo špornami.   

Miloslav Simandl

Text/video: Klára Svobodová

Zdroj foto: archiv Miloslava SimandlaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Lysá nad Labem - podivnosti výstavního města - VIDEO
Publikováno: 17.1.2012
Další ze středočeských měst, které zřejmě vyroste do krásy. Momentálně to ale spíš vypadá, jako kdyby tam vybuchla bomba.

ČR, zámek Ctěnice: umění kovářských mistrů - VIDEO
Publikováno: 25.12.2012
Do stájí jezdeckého klubu Ctěnice přijel kovář. Nic zvláštního to není, protože koňské kopyto potřebuje jeho péči jednou za dva měsíce. My jsme ale byli s kamerou u toho a připravili jsme pro Vás minidokument o starém dobrém kovářském řemesle. Pod ruce jsme se dívali kováři Jaroslavu Kaufnerovi.

ČR, Praha: jak vypadá příprava na parkurovou sezonu - VIDEO
Publikováno: 19.3.2013
Jaro si s námi pěkně zahrává. Jednou je 16 stupňů a hned druhý den chumelí. Nic to ale nemění na tom, že se tohle nejkrásnější roční období nezadržitelně blíží. Nejen lidi, ale i zvířata na to mají své senzory.


Souvisejicí fotogalerie

Prague Intercup 2010
Vám, kteří jste nemohli nebo nestihli navšívit IX. Národní a I. Mezinárodní přehlídku plnokrevnýc...


Souvisejicí videa

ČR, Praha: příprava na parkurovou sezonu
S kamerou jsme navštívili Sportovní stáj Golem, v Praze – Dolních Chabrech, abychom vám přiblížil...

ČR, Ctěnice: umění kovářských mistrů
Přichystali jsme pro vás krátký dokument o starém kovářském řemesle. V jezdeckém klubu Ctěnice sv...

ČR: Blatná: důvěrné partnerství - člověk a kůň
Vypravili jsme se do Blatné, tentokrát ne proto, abychom vám ukázali krásy města, ale proto, že M...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C