www.infoglobe.cz » ČR: Blatná - důvěrné partnerství - člověk a kůň - VIDEO

ČR: Blatná - důvěrné partnerství - člověk a kůň - VIDEO

Publikováno: 17.4.2012
Vypravili jsme se do Blatné, tentokrát ne proto, abychom vám ukázali krásy města, ale proto, že Miloslav Simandl tam předváděl téměř dokonalou práci se svými koňmi. Posuďte sami!

Bylo trochu chladno. V parčíku, který není dost velký ani na venčení psa bylo přesto plno lidí. Milda Simandl, 22letý milovník koní, si to odpoledne mezi pár stromy pomocí pásky postavil provizorní ohradu, aby v podvečer mohl rozjet svou show ve španělském stylu. V Blatné to tak dělá už několik let, stejně jako se už několik let se svým uměním objevuje na prestižní výstavě Kůň roku v Lysé nad Labem.  

Svým koním dává co potřebují – svobodu. Dotýká se jich způsobem, jak kdyby on sám byl koněm, má pro ně cit, vnímá jejich potřeby a dokázal se naučit číst v jejich duši. Víc jak šestisetkilové zvíře reaguje na jemné pohyby jeho rukou a těla, rozcválá se, zastaví na fleku a postaví se na zadní, když si to jeho pán přeje. Jejich soulad dojímá všechny přítomné skoro až k slzám.

Miloslav Simandl

On se dávno řadí mezi lidi, kteří mohou někoho vyučovat, přesto zůstává pokorný a s nohama na zemi. Ví, že od koní se může učit celý život. Jsou pro něj zábavou, prací a inspirací.

Historie dávno nedávná

Zatímco první republika byla koní plná, komunisti se po válce postarali o to, aby téměř všechna tahle ušlechtilá zvířata zmizela z pastvin a stájí tehdejšího Československa. Zůstalo pár národních chovů a smutné oči a prázdné duše těch, pro něž koně znamenali život.

Po revoluci se ale věci daly rychle do pohybu, otevřely se hranice a zvlášť z Německa, které patří mezi koňácké velmoci, sem začaly proudit doslova zástupy levných, ale nekvalitních koní. Jezdecké metody se řídily jednoduchým pravidlem – cukr a bič. Koně se rychle stali nástrojem na vydělávání peněz. Absence alternativních postupů výcviku je často vystavovala velice nepříjemným a mnohdy i bolestivým zkušenostem.

Posledních pár let ale lidé, kterým není lhostejné jak je s jejich koněm zacházeno, naštěstí začali uplatňovat i mnohem jemnější metody jezdeckého výcviku koní, víc vnímat jejich potřeby a víc než bič, používají teď mozek.

Miloslav Simandl

Jak se horsemanship zabydluje u nás v Česku

Naprosto odlišní od těch, kteří se nechtějí vzdát udidla a klasického způsobu ježdění, jsou lidé propagující - tzv. Horsemanship nebo chcete-li přirozenou komunikaci, jejímiž průkopníky byli Monty Roberts a Pat Parelli. Jde o hru – psychické napojení mezi člověkem a koněm, kdy člověk musí hrát podle pravidel, která fungují v koňském stádě. Aby docílil toho, co po koni chce, je nutné, aby ho zvíře respektovalo. Ve své podstatě jde ale o jiný postup donucování k poslušnosti. Kdo nemá trpělivost a dostatek vůle překonat sám sebe, pohoří.

Miloslav SimandlMiloslav SimandlMiloslav Simandl

Miloslav Simandl

Dneska už mají tyto postupy v Česku své pevné místo, spoustu příznivců a poslední dobou se proměňují v čistý obchod, stejně jako celý jezdecký sport. Taková forma byznysu, která je ale ke koním jemná a vnímavá, je velmi sympatická. Pořád jde o soulad koně a člověka a nelze to obejít ostřejším udidlem, vyvazovákem nebo špornami.   

Miloslav Simandl

Text/video: Klára Svobodová

Zdroj foto: archiv Miloslava SimandlaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Lysá nad Labem - podivnosti výstavního města - VIDEO
Publikováno: 17.1.2012
Další ze středočeských měst, které zřejmě vyroste do krásy. Momentálně to ale spíš vypadá, jako kdyby tam vybuchla bomba.

ČR, Praha – naučná stezka Chuchelský háj
Publikováno: 11.6.2020
Přírodní rezervací nad pražskou Chuchlí prochází naučná stezka Chuchelský háj, která navazuje na naučnou stezku Barrandovské skály. Provede vás po žluté turistické a zároveň cyklistické asfaltové cestě převážně listnatým porostem z Velké do Malé Chuchle, nebo opačně. Největším lákadlem hlavně pro děti je místní zoo.

ČR, zámek Ctěnice: umění kovářských mistrů - VIDEO
Publikováno: 25.12.2012
Do stájí jezdeckého klubu Ctěnice přijel kovář. Nic zvláštního to není, protože koňské kopyto potřebuje jeho péči jednou za dva měsíce. My jsme ale byli s kamerou u toho a připravili jsme pro Vás minidokument o starém dobrém kovářském řemesle. Pod ruce jsme se dívali kováři Jaroslavu Kaufnerovi.

ČR, Praha: jak vypadá příprava na parkurovou sezonu - VIDEO
Publikováno: 19.3.2013
Jaro si s námi pěkně zahrává. Jednou je 16 stupňů a hned druhý den chumelí. Nic to ale nemění na tom, že se tohle nejkrásnější roční období nezadržitelně blíží. Nejen lidi, ale i zvířata na to mají své senzory.


Souvisejicí fotogalerie

Prague Intercup 2010
Vám, kteří jste nemohli nebo nestihli navšívit IX. Národní a I. Mezinárodní přehlídku plnokrevnýc...


Souvisejicí videa

ČR, Praha: příprava na parkurovou sezonu
S kamerou jsme navštívili Sportovní stáj Golem, v Praze – Dolních Chabrech, abychom vám přiblížil...

ČR, Ctěnice: umění kovářských mistrů
Přichystali jsme pro vás krátký dokument o starém kovářském řemesle. V jezdeckém klubu Ctěnice sv...

ČR: Blatná: důvěrné partnerství - člověk a kůň
Vypravili jsme se do Blatné, tentokrát ne proto, abychom vám ukázali krásy města, ale proto, že M...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 8. 2020
svátek:Zuzana
dnes:
úterý 11.8.
29 °C
zítra:
středa 12.8.
29 °C