www.infoglobe.cz » ČR, Praha: Hvězdárna Ďáblice – blíž ke hvězdám - VIDEO

ČR, Praha: Hvězdárna Ďáblice – blíž ke hvězdám - VIDEO

Publikováno: 26.3.2013
Napadl, doufejme, poslední letošní sníh a vytvořil tak kouzelnou atmosféru kolem ďáblické hvězdárny, která stojí na kopci zvaném Na vyhlídce v Ďáblickém háji. Je malá, ale kouzelná v tom, že všechno uvnitř je krásně staré – třeba dalekohledy z doby první republiky.

Chvilku jsme se potulovali okolo, abychom s radostí přijali příjemné pozvání do útrob vesmírných badatelů, do stařičké, ale přitom poměrně známé hvězdárny. Skalnatý vršek, pokrytý sněhem, kterému dominuje kříž, je v mnohém magický – při dobrém počasí se v dálce rýsují Krkonoše, Jizerky i Krušné hory. Při jasné obloze je pak veselo hlavně uvnitř. Bez jasné oblohy se totiž hvězdy pozorovat nedají. „Za leden jsem se mohl dívat jen jednou,“ postěžoval si Petr Adámek, jeden ze dvou zaměstnanců hvězdárny. Kromě oblohy pozoruje taky veverky a ptáky, kterým do krmítka sype něco na „zub“.

Ďáblický hájĎáblický hájĎáblický háj

Ďáblický háj

Když se zábava stane prací

Hvězdy a chuť po objasňování toho, jak vlastně vesmír funguje, fascinuje spoustu lidí. Jen málo z nich ale může říct, že jejich vášeň se stala zároveň i obživou. Petr Adámek nastartoval svou atypickou profesi coby amatérský hvězdář. O hvězdách říká: „Víme, že Slunce spaluje vodík na helium a přitom vzniká teplo a světlo – samo o sobě by to na stvoření planet a života na jedné z nich nestačilo, takže o vznik dalších a těžších prvků se postaraly mnohem hmotnější hvězdy v minulosti. Rozhlédněme se kolem sebe a uvědomme si, že naprosto všechno – živé i neživé vzniklo z hvězd a jednou ve hvězdách zase skončí,“ vysvětluje Adámek a dodává, že v případě Země nastane konec za 4 a půl miliardy let.

Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna v Ďáblicích funguje od roku 1956. Po zdařené akci Z byla otevřena 3. listopadu. Tehdy si astronomové mnuli ruce nad vhodně zvoleným místem, dneska ale kroutí hlavou nad světelným znečištěním, řečeno po hvězdářsku. „Tenkrát tady musel být astro-ráj, žádná sídliště, žádné reklamy, supermarkety – prostě žádné nesmyslné svícení do nebe. Dneska jsou ideální podmínky v Novohradských a Jizerských horách, na Šumavě a jihu Vysočiny,“ vypravuje Petr Adámek poté, co objednal do ďáblické hvězdárny exkurzi dětí ze školky. Školy a školky tvoří významnou část návštěvníků, hned po nich rodiče, kteří chtějí vesmír přiblížit svým zvídavým dítkům a naposled ti, kteří hvězdám propadli. Ti jsou ale zapsáni na listině čekatelů na individuální prohlídku a pozorování.

Kromě osvěty veřejnosti má Hvězdárna Ďáblice na starosti výzkum zákrytových dvojhvězd a měření změn jejich jasnosti. Výsledky pozorování se pak zpracovávají v Brně. Do Valašského Meziříčí a Rokycan z pražských Ďáblic pak míří výzkumy zákrytů hvězd planetkami a Měsícem.

foto: Hvězdárna Ďáblicefoto: Hvězdárna Ďáblicefoto: Hvězdárna Ďáblice

foto: Hvězdárna Ďáblice

Co se dá vlastně všechno pozorovat?

Největší zájem veřejnosti budí jednou za čas zatmění Měsíce nebo ještě vzácněji zatmění Slunce. Podle Adámka se ale ne vždy jedná o zatmění v plné síle, a pokud je ten den zataženo, tak může následovat i mnohaměsíční nebo i mnohaletá pauza. Taky komety se dají pozorovat jen zřídka – jednou za 5 – 10 let. "K vidění je především Měsíc ve tvaru písmene D (nikoliv úplněk) a k tomu planety od Merkuru po Saturn. Uran je spíš vzácnější a Neptun není na pražské obloze zajímavý,“ krčí rameny astronom Adámek. Když nesvítí Měsíc, dají se dobře pozorovat taky vícenásobné hvězdy, mlhoviny nebo galaxie.

foto: Hvězdárna Ďáblice

foto: Hvězdárna Ďáblicefoto: Hvězdárna Ďáblicefoto: Hvězdárna Ďáblice

Pro návštěvu ďáblické hvězdárny je ideální čas právě teď na jaře, protože obloha je dostatečně tmavá a teploty rozumné. Stejně dobré podmínky jsou ještě na podzim. Ve prospěch pozorování v zimě hovoří delší noci a kratší dny, tzn. doba pozorování se posouvá už na pátou hodinu odpolední. Když je ale mráz nebo delší dobu ošklivo, snižuje to možnost něco vidět. No a konečně léto. Ani to není pro hvězdáře zrovna příznivé. Podle nich se první dva letní měsíce téměř nesetmí a horkým sluncem prohřátý vzduch není pro pozorování vhodný.

Hvězdárna Ďáblice

Ďáblická hvězdárna ale nabízí mnohem víc než „jen“ pozorování oblohy. Návštěvníci si můžou rozšířit své znalosti v sérii astronomických, přírodovědných i cestopisných přednášek. V promítacím sále se dozví něco z pásma přírodopisných filmů, a nejmenší si hvězdnou soustavu mohou osahat nejen prostřednictvím dalekohledů, ale také pohádek. Za směšné vstupné 30 korun toho ďáblická hvězdárna nabízí víc než dost.

Text/video: Klára Svobodová

Foto: archiv Hvězdárna Ďáblice, Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Zámek Ctěnice - budoucnost? Nejistá - VIDEO
Publikováno: 24.1.2012
Není to tak dávno, co pražský magistrát investoval do rozsáhlé rekonstrukce zámku Ctěnice nemalou sumu. Dnes si v zámeckém areálu, který si lidé za krátkou dobu snadno zamilovali, není možné dát ani kafe.

ČR, Praha – návštěva botanické zahrady
Publikováno: 24.2.2016
Poté, co jsme si řekli o krásné procházce Prokopským a Dalejským údolím, vás zavedeme do další zelené oázy Prahy. Tentokrát se vydáme do městské části Trója, kde lze obdivovat hned několik turistických atrakcí.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž II
Publikováno: 10.2.2016
Poté, co jsme si prohlédli okolí žižkovské věže, vydali jsme se do jejího nitra. Předtím jsme si ještě prohlédli 10 obrovských soch malých lezoucích batolat (tzv. Mimina Babies), které byly v roce 2000 instalovány na konstrukci věže.

ČR, Pražské věže – unikátní výlet
Publikováno: 15.4.2015
Tentokrát se vydáme do hlavního města České republiky, abychom absolvovali nádhernou procházku po turisticky nejvyhledávanějších atrakcích, které nabízejí hned několik pohledů na rušný život tohoto královského města ležícího na Vltavě.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR: Praha - procházka centrem města
Publikováno: 3.3.2014
Praha je hlavním a současně největším městem České republiky, ve kterém jsem se narodila a žiji zde dodnes. Rozkládá se na území 496 čtverečných kilometrů, má přes 1,2 milionu obyvatel a je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy.

ČR, Praha, Dolní Chabry: mysteria kostela Stětí Jana Křtitele - VIDEO
Publikováno: 1.1.2013
Kostela stojícího na Bíleneckém náměstí v Praze Dolních Chabrech si nelze nevšimnout. Tahle menší románská stavba má jakési zvláštní kouzlo a všechny, kdo o něm něco málo ví, k sobě přitahuje jako magnet.

ČR, zámek Ctěnice: umění kovářských mistrů - VIDEO
Publikováno: 25.12.2012
Do stájí jezdeckého klubu Ctěnice přijel kovář. Nic zvláštního to není, protože koňské kopyto potřebuje jeho péči jednou za dva měsíce. My jsme ale byli s kamerou u toho a připravili jsme pro Vás minidokument o starém dobrém kovářském řemesle. Pod ruce jsme se dívali kováři Jaroslavu Kaufnerovi.

ČR: Praha, čakovický zámek – ostrůvek zapomnění?
Publikováno: 28.10.2011
Dá se říct v průmyslové zóně, mezi začouzenými budovami bývalého čakovického cukrovaru, stojí zámek - ostrůvek zapomnění, obklopený svědky neúprosného tempa rychle rozvíjejícího se velkoměsta, jehož součástí jsou Čakovice od roku 1968.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – naučná procházka botanickou zahradou
Praha má mnoho krásných míst. Jedním z nich je i trojská botanická zahrada na pravém břehu Vltavy...

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás zveme na procházku Prahou. Ale nenavštívíme historické centrum ani žádné významné památk...

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...

ČR: Praha - Královské Vinohrady I.
Prohlédněte si z pohodlí domova jednu z nejznámnějších pražských čtvrtí. Foto: Maxim Kucer


Souvisejicí videa

ČR, Praha: Draháňským údolím
Draháňské údolí, jehož spodní část se nazývá rokle, je jedno z nejromantičtějších údolí v Praze. ...

ČR, Praha - hvězdárna Ďáblice: blíž ke hvězdám
Unikátní podívanou nejen na hvězdy, ale také na dalekohledy z první republiky a další zajímavosti...

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z n...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
9.6.2021
Jednodušší cestování po Evropské unii umožní nová aplikace GreenPass, do které si naskenujete QR kódy potvrzující očkování, test či překonání onemocnění covid-19.
8.6.2021
Milovníci adrenalinu se dočkali. Ve Vysokých Tatrách vznikne nová zajištěná cesta v Příčném sedle, která tak nahradí původně plánovanou ferratu od vodopádu Skok na Přední Solisko v Mlynickém údolí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 14. 6. 2021
svátek:Roland
dnes:
pondělí 14.6.
24 °C
zítra:
úterý 15.6.
29 °C