www.infoglobe.cz » ČR, Praha: jak vypadá příprava na parkurovou sezonu - VIDEO

ČR, Praha: jak vypadá příprava na parkurovou sezonu - VIDEO

Publikováno: 19.3.2013
Jaro si s námi pěkně zahrává. Jednou je 16 stupňů a hned druhý den chumelí. Nic to ale nemění na tom, že se tohle nejkrásnější roční období nezadržitelně blíží. Nejen lidi, ale i zvířata na to mají své senzory.

Konkrétně koně tenhle čas, kdy můžou začít okusovat první trávu, milují. Ti zkušenější také cítí, že se blíží jejich závodní sezona. Trénink zkušených jezdců jsme natáčeli ve Sportovní stáji Golem v Praze, Dolních Chabrech.

V komunistickém Československu měli koně své místo jen v národních chovech a státních statcích. Dnes ale není kůň ničím výjimečným. Barevné, rychle se pohybující fleky, jsou rozeseté na zelené trávě všech koutů Česka. Po letech, kdy byli téměř vybiti, se vrátili na výsluní. Lidé je milují. Pro mnohé se koně stali vášní, se kterou žijí už od malička. Tohle pouto je pak to pravé a takřka nezničitelné.  

ilustrační foto

Žádný učený z nebe nespadl

Laikovi se může zdát ježdění na koni jednoduché – člověk si prostě sedne na koně a jede. Ve skutečnosti jde ale o umění, dokonalé spojení zvířete a člověka, duševní i fyzické. Jízda na koni je pro člověka také ideální fyzická zátěž, když se ovšem nepřehání. Na koni se totiž musí do práce zapojit většina svalových skupin, takže projížďka je dokonalý tělocvik.

Parkurové skákání je jednou z mnoha disciplín, která se dá s koněm provozovat. Troufám si tvrdit, že také tou nejpopulárnější v současnosti. Na olympijských hrách se parkur poprvé objevil roku 1900 v Paříži a byl výhradně disciplínou vojáků. Od roku 1974 závodí muži společně se ženami.

ilustrační foto

ilustrační fotoilustrační fotoilustrační foto

V zásadě jde o to projet kurz parkuru v co nejkratším čase a bez chyb. Chybou v parkuru se rozumí shození překážky nebo překročení časového limitu. Obojí pochybení se hodnotí pomocí trestných bodů.

V parkuru musí kůň maximálně respektovat svého jezdce, v přípravě je proto důležitá nejen skoková část tréninku, ale také drezura. Ve všem, co po svém koni chceme, musíme být důslední. Koně jsou totiž inteligentní zvířata a snadno se naučí, jak se čemu vyhnout. Budeme – li ale ctít pravidlo důslednosti a vyžadovat preciznost, uspokojivý výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.  

Nechte to koni, ten má větší hlavu

Názory na to jak trénovat skokové koně a jezdce se samozřejmě různí. Někteří zastávají metodu „řízeného odskoku“, kdy je kůň závislý na pokynu jezdce, anebo metodu přirozenou. První metoda je zrádná v tom, že když chybuje jezdec, chybuje také kůň. Ve druhém případě mnohé chyby jezdce může zachránit koňská přirozenost a inteligence. Když je kůň v rovnováze, ve správném tempu a správně naveden na skok vyřeší si to po svém. Pravidlo, že jezdec musí mít svého koně pod kontrolou, ale platí pro každý metr parkuru.

ilustrační fotoilustrační fotoilustrační foto

ilustrační foto

Pro přípravu je zimní období zvlášť důležité. Na jaře, když začne sezona, pak na broušení stylu není čas, protože se jde ze závodu do závodu, pokud má tedy jezdec ambice postupovat v žebříčku směrem vzhůru. Takové jezdce většinou vídáme v soutěžích vyšší obtížnosti – S, ST, T a TT. Pro jezdce, kteří se koňmi baví a časy a trestné body řadí daleko za požitky, ale také mladí koně, kteří se zkušenými "ridery" sbírají na nižších překážkách zkušenosti, jsou určeny soutěže značené písmeny ZZ, Z, ZM, ZL nebo L. Parkur je také součástí soutěží všestrannosti.

Text/video: Klára Svobodová

Foto: Štěpánka SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž II
Publikováno: 10.2.2016
Poté, co jsme si prohlédli okolí žižkovské věže, vydali jsme se do jejího nitra. Předtím jsme si ještě prohlédli 10 obrovských soch malých lezoucích batolat (tzv. Mimina Babies), které byly v roce 2000 instalovány na konstrukci věže.

ČR, Pražské věže – unikátní výlet
Publikováno: 15.4.2015
Tentokrát se vydáme do hlavního města České republiky, abychom absolvovali nádhernou procházku po turisticky nejvyhledávanějších atrakcích, které nabízejí hned několik pohledů na rušný život tohoto královského města ležícího na Vltavě.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR, zámek Ctěnice: umění kovářských mistrů - VIDEO
Publikováno: 25.12.2012
Do stájí jezdeckého klubu Ctěnice přijel kovář. Nic zvláštního to není, protože koňské kopyto potřebuje jeho péči jednou za dva měsíce. My jsme ale byli s kamerou u toho a připravili jsme pro Vás minidokument o starém dobrém kovářském řemesle. Pod ruce jsme se dívali kováři Jaroslavu Kaufnerovi.

ČR: Blatná - důvěrné partnerství - člověk a kůň - VIDEO
Publikováno: 17.4.2012
Vypravili jsme se do Blatné, tentokrát ne proto, abychom vám ukázali krásy města, ale proto, že Miloslav Simandl tam předváděl téměř dokonalou práci se svými koňmi. Posuďte sami!


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás zveme na procházku Prahou. Ale nenavštívíme historické centrum ani žádné významné památk...


Souvisejicí videa

ČR, Praha - hvězdárna Ďáblice: blíž ke hvězdám
Unikátní podívanou nejen na hvězdy, ale také na dalekohledy z první republiky a další zajímavosti...

ČR, Ctěnice: umění kovářských mistrů
Přichystali jsme pro vás krátký dokument o starém kovářském řemesle. V jezdeckém klubu Ctěnice sv...

ČR: Blatná: důvěrné partnerství - člověk a kůň
Vypravili jsme se do Blatné, tentokrát ne proto, abychom vám ukázali krásy města, ale proto, že M...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C