www.infoglobe.cz » ČR, zámek Ctěnice: umění kovářských mistrů - VIDEO

ČR, zámek Ctěnice: umění kovářských mistrů - VIDEO

Publikováno: 25.12.2012
Do stájí jezdeckého klubu Ctěnice přijel kovář. Nic zvláštního to není, protože koňské kopyto potřebuje jeho péči jednou za dva měsíce. My jsme ale byli s kamerou u toho a připravili jsme pro Vás minidokument o starém dobrém kovářském řemesle. Pod ruce jsme se dívali kováři Jaroslavu Kaufnerovi.

Kovářství je řemeslo staré skoro jako lidstvo samo. Kůň byl součástí lidské společnosti od pradávna. O od těch dob také lidi, kteří koně využívají, ať už pro práci či zábavu ví, jak křehká ve skutečnosti tato zvířata jsou, byť váží v průměru 600 kilo. 

Za časů první republiky byl kovář váženou osobou. Chlap jak má být. Uměl to s koňmi, se železem a nebál se ohně. Není tedy divu, že si lidé do kovárny chodili také pro rady, nejen brousit sekery nebo si nechat okovat koně.  

ilustrační foto

ilustrační fotoilustrační fotoilustrační foto

Časy se změnily, nejvíc pak v padesátých letech, kdy v rámci kolektivizace o svá soukromá hospodářství přišla kvanta lidí. Musely se vzdát svého ve prospěch společného. Drobní hospodáři buď uvěřili tomu, že se nebudou muset tolik dřít, ale vydělají stejně, ne – li víc, nebo se časem nechali zlomit, anebo tomuhle kolektivnímu šílenství s nálepkou JZD a později Státních statků nakonec podlehnout museli, aby přežili. No a z kovářů se postupně stávali automechanici nebo jiní, pro společnost užitečnější, řemeslníci. 

Další zlom nastal po revoluci v roce 1989, kdy se lidem začal vracet jejich majetek a oni hledali pro své polnosti a zchátralé usedlosti využití. Koní tady v té době bylo jako šafránu a tak se otevřela zajímavá možnost obživy. Houfně se do Česka začali dovážet levní koně z Německa či Polska a dneska už koně tady u nás nejsou žádnou raritou. Ba naopak. S jezdeckým sportem a koňmi se roztrhl pytel, kováři se ale stali nedostatkovým zbožím. Zvlášť pak ti, kteří svou práci dělali poctivě.

ilustrační fotoilustrační fotoilustrační foto

ilustrační foto

Do řemesla se s vidinou tučných výdělků začali vrhat, tzv. přibíječi – lidi bez odborných znalostí, ale zato lačni po penězích. Jim do karet nahrál taky fakt, že koňská podkova se dá dneska koupit a člověk se s ní nemusí vyrábět. Koně po kování často kulhali, a mistři řemesla měli plné ruce práce, aby tyhle škody napravili. Majitelé koní si proto svého kováře pečlivě vybírají, vždyť kopyto je druhé srdce koně.

Kopyto – druhé srdce koně

Večer před kováním by se do kopyt měly dát tzv. náboje, tj. cosi jílovitého, aby kopyto změklo a dalo se s ním snáz pracovat. Druhý den pak časně ráno přijede kovář, nechá si koně předvést v kroku i klusu, aby viděl případné odchylky. Pak si kopyto očistí, odnýtuje podkovářské hřebíky a opatrně sundá staré podkovy. Pak přijde na řadu korektura kopyta, tzn. odštípnutí a zbroušení přerostlé rohoviny. Jak u předních, tak i u zadních nohou, které se ale v případě kobylky Médey, kovat nebudou.

mistr kovář

„Když se podkovy sundají, měli bychom si je prohlédnout, protože krásně vidíme, jak ten který kůň chodí, jakou má vadu v chůzi,“ vysvětluje mistr kovářského řemesla Jaroslav Kaufner. Pak přijde na řadu pohádková část práce, tedy úprava podkov za tepla. „V místě, kde byla podkova víc opotřebovaná, tam se víc prohne,“ popisuje svou práci Kaufner.

Médea nemá ráda kování za tepla, tzn. když kovář pracuje se žhavou podkovou přímo na jejím kopytě. Proto jí kovář vyhoví a žhavé železo přiloží ke kopytu jen na krátkou chvíli a podkovu dopasuje za studena. Pak přijde na řadu broušení podkov a samotné přibíjení.  

ilustrační foto

„Tady je důležité netrefit bílou čáru, laicky řečeno prostor, kde je kopyto už citlivé,“ a s mistrovskou přesností zatluče první podkovák. Když přibije obě podkovy, znovu zkontroluje postoj koně a zase si ho nechá předvést v kroku a klusu, aby se přesvědčil, že svou práci udělal dobře. „Okované kopyto musí došlapovat celou plochou podkovy na zem, musí se správně překlápět a kůň nesmí po kování kulhat,“ uzavírá svou práci mistr kovář.   

Text/video: Klára Svobodová

Foto: Štěpánka Svobodová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Zámek Ctěnice - budoucnost? Nejistá - VIDEO
Publikováno: 24.1.2012
Není to tak dávno, co pražský magistrát investoval do rozsáhlé rekonstrukce zámku Ctěnice nemalou sumu. Dnes si v zámeckém areálu, který si lidé za krátkou dobu snadno zamilovali, není možné dát ani kafe.

ČR, Praha – naučná stezka Chuchelský háj
Publikováno: 11.6.2020
Přírodní rezervací nad pražskou Chuchlí prochází naučná stezka Chuchelský háj, která navazuje na naučnou stezku Barrandovské skály. Provede vás po žluté turistické a zároveň cyklistické asfaltové cestě převážně listnatým porostem z Velké do Malé Chuchle, nebo opačně. Největším lákadlem hlavně pro děti je místní zoo.

ČR, Dřevčice: Villa Dreucici – tvrz, kde se slaví - VIDEO
Publikováno: 5.8.2014
Pro Dřevčice, vesničku u Prahy, kudy vedla poslední cesta sv. Václava do Brandýsa, jsou typická stará stavení s klenutými portály. Po vsi, která už na první pohled dokáže zaujmout svou architekturou, stojí takových starých usedlostí spoustu. I když jsou skutečně kouzelné, nás víc než ony, bude zajímat středověká dřevčická tvrz, postaru zvaná Villa Dreucici.

ČR, Brandýs n/L-zámek: chata významných panovníků - VIDEO
Publikováno: 25.2.2014
Zámek v Brandýse nad Labem měli v oblibě nejvýznamnější čeští panovníci. Vyšlechtili si ho tak, aby se na svém letním sídle nedaleko od Prahy cítili co možná nejlépe. Teď je výsledek jejich úsilí k dispozici nám – obyčejným lidem.

ČR, Praha: Hvězdárna Ďáblice – blíž ke hvězdám - VIDEO
Publikováno: 26.3.2013
Napadl, doufejme, poslední letošní sníh a vytvořil tak kouzelnou atmosféru kolem ďáblické hvězdárny, která stojí na kopci zvaném Na vyhlídce v Ďáblickém háji. Je malá, ale kouzelná v tom, že všechno uvnitř je krásně staré – třeba dalekohledy z doby první republiky.

ČR: Blatná - důvěrné partnerství - člověk a kůň - VIDEO
Publikováno: 17.4.2012
Vypravili jsme se do Blatné, tentokrát ne proto, abychom vám ukázali krásy města, ale proto, že Miloslav Simandl tam předváděl téměř dokonalou práci se svými koňmi. Posuďte sami!

ČR, Praha: jak vypadá příprava na parkurovou sezonu - VIDEO
Publikováno: 19.3.2013
Jaro si s námi pěkně zahrává. Jednou je 16 stupňů a hned druhý den chumelí. Nic to ale nemění na tom, že se tohle nejkrásnější roční období nezadržitelně blíží. Nejen lidi, ale i zvířata na to mají své senzory.

ČR, Vyšehořovice: tvrz strážená "jezeďáky" - VIDEO
Publikováno: 22.1.2013
Jedna z nejlépe dochovaných středověkých tvrzí v Česku stojí v areálu bývalého JZD – na strategickém místě, ze kterého je vidět na celou Polabskou nížinu.


Souvisejicí videa

ČR, Dřevčice - středověká tvrz
Pojďte se s námi podívat do krásné středověké tvrze, která se pro její romantickou atmosféru čast...

ČR, Brandýs n/L-zámek: chata významných panovníků
Brandýský zámek leží na vyvýšeném bodě na pravém labském břehu. Bývalé mimopražské sídlo řady výz...

ČR, Praha - hvězdárna Ďáblice: blíž ke hvězdám
Unikátní podívanou nejen na hvězdy, ale také na dalekohledy z první republiky a další zajímavosti...

ČR, Praha: příprava na parkurovou sezonu
S kamerou jsme navštívili Sportovní stáj Golem, v Praze – Dolních Chabrech, abychom vám přiblížil...

ČR, Nehvizdy: místo, kde se lámaly válečné dějiny
Nehvizdy stojí za zastávku hned ze dvou důvodů. Jedním z nich je barokní kostelík sv. Václava a t...

ČR, Praha: mysteria chaberského kostela
Románský kostelík na Bíleneckém náměstí v Praze Dolních Chabrech, byť svými rozměry nenápadný, je...

ČR, Ctěnice: umění kovářských mistrů
Přichystali jsme pro vás krátký dokument o starém kovářském řemesle. V jezdeckém klubu Ctěnice sv...

ČR: Blatná: důvěrné partnerství - člověk a kůň
Vypravili jsme se do Blatné, tentokrát ne proto, abychom vám ukázali krásy města, ale proto, že M...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X