www.infoglobe.cz » Dunajská delta

Dunajská delta

Publikováno: 14.3.2010
Delta Dunaje je evropská největší a nejzachovalejší říční delta. Delta se rozkládá na 3 446 km² území, kde se Dunaj vlévá do Černého moře.

Po cestě dlouhé 2850 km, během níž proteče devíti různými státy, skončí Dunaj svou pouť v ploché deltě u Černého moře. Dunajská delta se rozkládá na severovýchodě Rumunska na hranicích s Ukrajinou. Sahá od města Tulcea až k 80 km vzdálenému pobřeží a její celková rozloha činí 4500 km². 280 km² této unikátní krajiny je chráněno národním parkem, jenž je zařazen na seznam UNESCO. Nedaleko Tulcey se řeka Dunaj dělí do tří ramen. Na sever odbočuje hraniční řeka Chilia-Veche, jež se u Periplavy ještě jednou rozdělí a vytvoří vlastní deltu. Středem prochází zčásti regulované rameno Sulina, které proudí rovnou do moře. Je hlavní trasou lodí, které vezou své pasažéry a náklady proti proudy řeky do Rakouska či Německa. Na jihu se v četných meandrech klikatí tok Sfintu-Gheorghe a po 112 km dospívá ke stejnojmenému městečku, kde se vlévá do Černého moře.

Dunajská delta patří k největším mokřadům v Evropě a je krajinou, která se neustále mění. Za neustálého boje mezi pevninou a vodou vznikají nové ostrovy, řeky, rybníky a bažiny. Ráz krajiny se mění z roku na rok. Všechna tři ramena splavují velké množství bahna, které se ukládá u ústí do moře. Každý rok se tak delta rozroste o téměř 30 m². Většina vody i bahna proudí ramenem Chilia, řekou Sulina jen necelých 20%. V prostoru mezi třemi rameny delty se rozprostírá nepřehledné množství malých i velkých jezer, která z části zarůstají rákosem a lekníny. Mezi nimi se nacházejí spousty kanálů a neprostupných bažin. Na území delty o rozloze 1700 km² roste pouze rákos. Pravděpodobně je to největší souvislý biotop tohoto druhu na zemi.

Kořenový systém rákosu stojí na počátku vzniku pozoruhodné a pro deltu typické vegetační formy, tzv. plauru. V bahnitém podloží totiž vzniká velké množství hnilobných plynů. Ty občas vybuchují a pod vodou roztrhnou houštinu rákosních kořenů, takže velké kusy vyplavou na hladinu a stanou se plovoucími ostrovy. Na nich pak vznikne zcela svébytné rostlinné společenstvo, v němž se po čase uchytí i stromy. Plaur zůstává ukotven ke dnu, nebo pluje vodními toky a někdy je přehradí. Rozsáhlé plochy rákosu zastírají, že delta je ve skutečnosti krajně rozmanitým a druhově bohatým biotopem, v němž rostou četné bažinné a vodní rostliny, například lekníny a stulíky. Hojně se zde vyskytují i masožravé rostliny, například bublinatky. Na pevninských pásech a naplavených písčinách rostou převážně stepní traviny a uchytily se zde i lesy. Rozsáhlá lesní oblast se rozprostírá i u Padura Letey. Zde vznikl zcela jedinečný biotop, do něhož po staletí nezasáhl člověk. Mezi duby, vrbami, jilmy a lipami se pnou liány a rostou středomořské subtropické rostliny jako tamarišky a hloh. Nepřehledný labyrint tůní, řek, kanálů a bažin přitahuje množství ptáků. Ve zdejším obojživelném světě žije 300 různých druhů, z nichž téměř 180 zde vyvádí svá mláďata. Mezi nimi našlo útočiště přibližně 2500 párů kormoránů malých a daří se tu i hejnům pelikánů kučeravých a růžových. Pokud zrovna nehledají potravu v mělkých vodách, vznáší se na obloze. Plovoucí ostrovy a rákosové pásy si oblíbily zejména volavky. Lze zde pozorovat volavku popelavou, bílou, stříbřitou, červenou, vlasatou i kvakoše nočního. Na širých vodních plochách poklidně plavou labutě velké, husy velké, čírky obecné a slípky zelenonohé a vysokou nad deltou plachtí orli mořští.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Picasaweb.com Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 11. 2019
svátek:Mahulena - Státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii
dnes:
neděle 17.11.
11 °C
zítra:
pondělí 18.11.
4 °C