www.infoglobe.cz » Ermitáž - chlouba matky Rusi I.

Ermitáž - chlouba matky Rusi I.

Publikováno: 11.7.2010
V našem seriálu se dozvíte něco o petrohradské Ermitáži, která patří mezi největší a nejvýznamnější světová muzea.

Celkový pohled na ErmitážErmitáž je jedním z největších a nejvýznamnějších světových muzeí. Její sbírky čítají kolem tří milionů uměleckých děl a kulturních památek z oblasti malířství, grafiky, sochařství, archeologických nálezů a numizmatických předmětů. Muzeum je rozmístěno v deseti budovách, z nichž sedm patří mezi nejvýznamnější památky ruské architektury 18. a 19. století. Vznik muzea se datuje do roku 1764, kdy císařovna Kateřina II. zakoupila sbírky vlámského a holandského malířství (celkem 225 obrazů) od berlínského kupce Johanna Ernesta Gotzkowského. Součástí hlavního muzejního komplexu Ermitáže, který se nachází v centru Sankt-Petěrburku, jsou Zimní palác – bývalá sváteční rezidence ruských císařů – budovy Malé, Staré a Nové Ermitáže, Divadlo Ermitáže a Rezervní dům. Součástí muzejního komplexu je také Menšikův palác a východní křídlo budovy Generálního štábu, restauračně-archivářské centrum „Staraja děrevňa“ (Stará vesnice) a muzeum Císařské porcelánové továrny.

 

Zimní palác

Zimní palác

Největší budovou komplexu je Zimní palác, který byl postaven v letech 1754–1762 jako oficiální carská rezidence nErmitáž uvnitřa objednávku Alžběty, dcery Petra Velikého. Autorem návrhu byl významný italský architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli. Třípodlažní budova ohromuje svou velikostí a velkolepou výzdobou. Práce na paláci byly ukončeny až po Alžbětině smrti. Od roku 1762 až do února 1917, kdy v důsledku revolučního převratu byla svržena vládnoucí dynastie Romanovců, byl palác oficiální rezidenci ruských panovníků. Zachované palácové interiéry mají nejen uměleckou, ale také velkou historickou hodnotu. K nejkrásnějším interiérům Zimního paláce patří Georgijevský sál (Velký trůnní), Petrovský sál (Malý trůnní), Erbovní sál, Malachitový salón, Zlatý salón atd. 

 

Ermitáž zevnitřVelká Ermitáž

Budova Velké Ermitáže byla vybudována v letech 1771–1787 na objednávku císařovny Kateřiny II. a byla určena pro rozmístění palácových sbírek a knihovny. Budova byla vybudována v klasicistickém stylu 18. století, má odpovídající strohý a jednoduchý vzhled. V roce 1792 Giacomo Quarenghi k Velké Ermitáži přistavěl budovu, kde se rozmístily Rafaelové lodžie – napodobeniny proslulé obrazárny papežského paláce ve Vatikánu. Mezi sály Velké Ermitáže patří Sál italského umění, Tizianův sál, Sál benátského dekorativního a užitkového umění atd.

 

Zimní palácVelká ErmitážZimni palac uvnitr

 

Text: Maxim Kucer

Foto:androo, Peter Uspensky, Arturo García, Marilyn Whiteley, Igor 99, Alexey Rodionov, bluenose11Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Dárkový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.12.2020
Už 6. prosince k vám přijde Mikuláš v podobě dětského festivalu, který vám přinese on-line koncerty a vystoupení Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky i Tárajka a Popletajka nebo Majka Spirita.
2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 6. 12. 2020
svátek:Mikuláš
dnes:
neděle 6.12.
9 °C
zítra:
pondělí 7.12.
2 °C