www.infoglobe.cz » Ermitáž - chlouba matky Rusi I.

Ermitáž - chlouba matky Rusi I.

Publikováno: 11.7.2010
V našem seriálu se dozvíte něco o petrohradské Ermitáži, která patří mezi největší a nejvýznamnější světová muzea.

Celkový pohled na ErmitážErmitáž je jedním z největších a nejvýznamnějších světových muzeí. Její sbírky čítají kolem tří milionů uměleckých děl a kulturních památek z oblasti malířství, grafiky, sochařství, archeologických nálezů a numizmatických předmětů. Muzeum je rozmístěno v deseti budovách, z nichž sedm patří mezi nejvýznamnější památky ruské architektury 18. a 19. století. Vznik muzea se datuje do roku 1764, kdy císařovna Kateřina II. zakoupila sbírky vlámského a holandského malířství (celkem 225 obrazů) od berlínského kupce Johanna Ernesta Gotzkowského. Součástí hlavního muzejního komplexu Ermitáže, který se nachází v centru Sankt-Petěrburku, jsou Zimní palác – bývalá sváteční rezidence ruských císařů – budovy Malé, Staré a Nové Ermitáže, Divadlo Ermitáže a Rezervní dům. Součástí muzejního komplexu je také Menšikův palác a východní křídlo budovy Generálního štábu, restauračně-archivářské centrum „Staraja děrevňa“ (Stará vesnice) a muzeum Císařské porcelánové továrny.

 

Zimní palác

Zimní palác

Největší budovou komplexu je Zimní palác, který byl postaven v letech 1754–1762 jako oficiální carská rezidence nErmitáž uvnitřa objednávku Alžběty, dcery Petra Velikého. Autorem návrhu byl významný italský architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli. Třípodlažní budova ohromuje svou velikostí a velkolepou výzdobou. Práce na paláci byly ukončeny až po Alžbětině smrti. Od roku 1762 až do února 1917, kdy v důsledku revolučního převratu byla svržena vládnoucí dynastie Romanovců, byl palác oficiální rezidenci ruských panovníků. Zachované palácové interiéry mají nejen uměleckou, ale také velkou historickou hodnotu. K nejkrásnějším interiérům Zimního paláce patří Georgijevský sál (Velký trůnní), Petrovský sál (Malý trůnní), Erbovní sál, Malachitový salón, Zlatý salón atd. 

 

Ermitáž zevnitřVelká Ermitáž

Budova Velké Ermitáže byla vybudována v letech 1771–1787 na objednávku císařovny Kateřiny II. a byla určena pro rozmístění palácových sbírek a knihovny. Budova byla vybudována v klasicistickém stylu 18. století, má odpovídající strohý a jednoduchý vzhled. V roce 1792 Giacomo Quarenghi k Velké Ermitáži přistavěl budovu, kde se rozmístily Rafaelové lodžie – napodobeniny proslulé obrazárny papežského paláce ve Vatikánu. Mezi sály Velké Ermitáže patří Sál italského umění, Tizianův sál, Sál benátského dekorativního a užitkového umění atd.

 

Zimní palácVelká ErmitážZimni palac uvnitr

 

Text: Maxim Kucer

Foto:androo, Peter Uspensky, Arturo García, Marilyn Whiteley, Igor 99, Alexey Rodionov, bluenose11Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 8. 2019
svátek:Bartoloměj
dnes:
sobota 24.8.
23 °C
zítra:
neděle 25.8.
24 °C