www.infoglobe.cz » Ermitáž - chlouba matky Rusi I.

Ermitáž - chlouba matky Rusi I.

Publikováno: 11.7.2010
V našem seriálu se dozvíte něco o petrohradské Ermitáži, která patří mezi největší a nejvýznamnější světová muzea.

Celkový pohled na ErmitážErmitáž je jedním z největších a nejvýznamnějších světových muzeí. Její sbírky čítají kolem tří milionů uměleckých děl a kulturních památek z oblasti malířství, grafiky, sochařství, archeologických nálezů a numizmatických předmětů. Muzeum je rozmístěno v deseti budovách, z nichž sedm patří mezi nejvýznamnější památky ruské architektury 18. a 19. století. Vznik muzea se datuje do roku 1764, kdy císařovna Kateřina II. zakoupila sbírky vlámského a holandského malířství (celkem 225 obrazů) od berlínského kupce Johanna Ernesta Gotzkowského. Součástí hlavního muzejního komplexu Ermitáže, který se nachází v centru Sankt-Petěrburku, jsou Zimní palác – bývalá sváteční rezidence ruských císařů – budovy Malé, Staré a Nové Ermitáže, Divadlo Ermitáže a Rezervní dům. Součástí muzejního komplexu je také Menšikův palác a východní křídlo budovy Generálního štábu, restauračně-archivářské centrum „Staraja děrevňa“ (Stará vesnice) a muzeum Císařské porcelánové továrny.

 

Zimní palác

Zimní palác

Největší budovou komplexu je Zimní palác, který byl postaven v letech 1754–1762 jako oficiální carská rezidence nErmitáž uvnitřa objednávku Alžběty, dcery Petra Velikého. Autorem návrhu byl významný italský architekt Francesco Bartolomeo Rastrelli. Třípodlažní budova ohromuje svou velikostí a velkolepou výzdobou. Práce na paláci byly ukončeny až po Alžbětině smrti. Od roku 1762 až do února 1917, kdy v důsledku revolučního převratu byla svržena vládnoucí dynastie Romanovců, byl palác oficiální rezidenci ruských panovníků. Zachované palácové interiéry mají nejen uměleckou, ale také velkou historickou hodnotu. K nejkrásnějším interiérům Zimního paláce patří Georgijevský sál (Velký trůnní), Petrovský sál (Malý trůnní), Erbovní sál, Malachitový salón, Zlatý salón atd. 

 

Ermitáž zevnitřVelká Ermitáž

Budova Velké Ermitáže byla vybudována v letech 1771–1787 na objednávku císařovny Kateřiny II. a byla určena pro rozmístění palácových sbírek a knihovny. Budova byla vybudována v klasicistickém stylu 18. století, má odpovídající strohý a jednoduchý vzhled. V roce 1792 Giacomo Quarenghi k Velké Ermitáži přistavěl budovu, kde se rozmístily Rafaelové lodžie – napodobeniny proslulé obrazárny papežského paláce ve Vatikánu. Mezi sály Velké Ermitáže patří Sál italského umění, Tizianův sál, Sál benátského dekorativního a užitkového umění atd.

 

Zimní palácVelká ErmitážZimni palac uvnitr

 

Text: Maxim Kucer

Foto:androo, Peter Uspensky, Arturo García, Marilyn Whiteley, Igor 99, Alexey Rodionov, bluenose11Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Kouzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
1. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovní stát Barbados se stal republikou a přestal tak uznávat britskou královnu Alžbětu II., která byla dosud jeho nejvyšší představitelkou. Post nejvyšší hlavy státu obsadila současná generální guvernérka.  
27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.
24.11.2021
Také letos se návštěvníci Vysokých Tater můžou těšit na Tatranský ledový dóm, který tradičně „vyrostl“ na Hrebienku. Nese podobu jednoho z nejvýznamnějších poutnických míst v Evropě, jako symbolu konce doby označené pandemií  a nového začátku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 7. 12. 2021
svátek:Benjamín

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X