Europoort (Evropský přístav)

Největší přístav světa, největší překladiště ropy, největší evropské středisko vnitrozemské plavby, metropole mezinárodního obchodu, sídlo četných velkých bank, uvěrových a pojišťovacích ústavů, to je Rotterdam. Město při ústí Nieuwe Maas do Severního moře je evropskou branou do světa. Ročně propluje přístavem na 50 000 lodí, roční obrat zboží je tu větší než celkový obrat Hamburku, Brém, Londýna, Marseille a Bordeaux dohromady. Přístavní budovy a zařízení se rozkládají na ploše více než 10 000 ha: neustále rozšiřovaný Europoort, kde mohou kotvit lodě o výtlaku 280 000t, zaujímá plochu cca 4 000 ha.
Podél 13 km dlouhé vodní cesty, která spojuje Rotterdam se Severním mořem, stojí dvě z pěti rafinérií rotterdamského přístavu a četná zařízení petrochemického průmyslu. Další rafinérie jsou dále směrem do vnitrozemí v přístavu Botlek a ve dvou petrolejářských přístavech. Rotterdam je jedním z největších center zpracování ropy na světě a zároveň nejdůležitějším výchozím bodem ropné rozvodné sítě severní a západní Evropy. Soukromé benzínové stanice mají v Rotterdamu největší příležitost k nákupu relativně levných hmot. Kapacita zásobníků na ropu v rotterdamském přístavu činí více jak 32 mil. m3, což stačí na skladování čtrnáctidenního vytěženého množství ze všech států OPEC. Rotterdam je také střediskem chemického průmyslu, lodního stavitelství, ocelářství a strojírenství. Pro zemědělské produkty zemí Evropské unie je přístav nejdůležitějším exportním centrem. Ve velkotržnicích na zeleninu, jižní ovoce, kávu a tabák se odehrává velká část západoevropského obchodu s potravinami a poživatinami.
Město samotné má za sebou sice historii dlouhou 800 let, ale jeho vzestup začal až v roce 1872, když průplav Nieuwe umožnil přístavu přímé spojení se Severním mořem a město, spojené řekou Maasou, s velkými evropskými vnitrozemskými vodními cestami, se stalo hlavním střediskem exportu pro celou rúrskou oblast. Dnes je Rotterdam se svými 588 000 obyvateli druhým největším městem Nizozemí, zároveň však i městem, které úplně přišlo o svou historickou podobu: 15. května 1940 byl střed města obrácen německými bombardéry v sutiny a v popel. Rotterdam se tak stal první obětí kobercového bombardování velkoměsta za druhé světové války. O život tehdy přišlo 900 lidí. Po znovuvybudování města a přístavu se však Rotterdam stal opět tím, čím byl před válkou – místem všesvětového obchodu, centrem mezinárodní výměny zboží.
Text: J.Štantejský a Monumente der Welt
Foto: Wikimedia Commons.org, Bertknot, AlfvanBeem, AlfvanBeem2, MTCV
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Nizozemsko: Haag - nejznámější haagské památky
Lokace:
