www.infoglobe.cz » Europoort (Evropský přístav)

Europoort (Evropský přístav)

Publikováno: 8.1.2009
Největší přístav světa, jenž je centrem mezinárodního obchodu, byl v letech 1962 - 2004 také tím nejvytíženějším, v posledních letech ho však předstihl přístav v Šanghaji.

Europoort

Největší přístav světa, největší překladiště ropy, největší evropské středisko vnitrozemské plavby, metropole mezinárodního obchodu, sídlo četných velkých bank, uvěrových a pojišťovacích ústavů, to je Rotterdam. Město při ústí Nieuwe Maas do Severního moře je evropskou branou do světa. Ročně propluje přístavem na 50 000 lodí, roční obrat zboží je tu větší než celkový obrat Hamburku, Brém, Londýna, Marseille a Bordeaux dohromady. Přístavní budovy a zařízení se rozkládají na ploše více než 10 000 ha: neustále rozšiřovaný Europoort, kde mohou kotvit lodě o výtlaku 280 000t, zaujímá plochu cca 4 000 ha.

Europoort

Podél 13 km dlouhé vodní cesty, která spojuje Rotterdam se Severním mořem, stojí dvě z pěti rafinérií rotterdamského přístavu a četná zařízení petrochemického průmyslu. Další rafinérie jsou dále směrem do vnitrozemí v přístavu Botlek a ve dvou petrolejářských přístavech. Rotterdam je jedním z největších center zpracování ropy na světě a zároveň nejdůležitějším výchozím bodem ropné rozvodné sítě severní a západní Evropy. Soukromé benzínové stanice mají v Rotterdamu největší příležitost k nákupu relativně levných hmot. Kapacita zásobníků na ropu v rotterdamském přístavu činí více jak 32 mil. m3, což stačí na skladování čtrnáctidenního vytěženého množství ze všech států OPEC. Rotterdam je také střediskem chemického průmyslu, lodního stavitelství, ocelářství a strojírenství. Pro zemědělské produkty zemí Evropské unie je přístav nejdůležitějším exportním centrem. Ve velkotržnicích na zeleninu, jižní ovoce, kávu a tabák se odehrává velká část západoevropského obchodu s potravinami a poživatinami.

Europoort

Město samotné má za sebou sice historii dlouhou 800 let, ale jeho vzestup začal až v roce 1872, když průplav Nieuwe umožnil přístavu přímé spojení se Severním mořem a město, spojené řekou Maasou, s velkými evropskými vnitrozemskými vodními cestami, se stalo hlavním střediskem exportu pro celou rúrskou oblast. Dnes je Rotterdam se svými 588 000 obyvateli druhým největším městem Nizozemí, zároveň však i městem, které úplně přišlo o svou historickou podobu: 15. května 1940 byl střed města obrácen německými bombardéry v sutiny a v popel. Rotterdam se tak stal první obětí kobercového bombardování velkoměsta za druhé světové války. O život tehdy přišlo 900 lidí. Po znovuvybudování města a přístavu se však Rotterdam stal opět tím, čím byl před válkou – místem všesvětového obchodu, centrem mezinárodní výměny zboží.

 Europoort

Text: J.Štantejský a Monumente der Welt

Foto: Wikimedia Commons.org, Bertknot, AlfvanBeem, AlfvanBeem2, MTCV

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nizozemsko: Haag - nejznámější haagské památky
Publikováno: 7.3.2014
Třetí největší město Nizozemska najdete na břehu Severního moře.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 31. 5. 2023
svátek:Kamila
dnes:
středa 31.5.
11 °C
zítra:
čtvrtek 1.6.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X