www.infoglobe.cz » Guggenheimovo muzeum

Guggenheimovo muzeum

Publikováno: 6.1.2009
Guggenheimovo muzeum patří k nejneobvyklejším a nejvíce fascinujícím architektonickým dílům New Yorku. Muzeum s jeho bohatou sbírkou moderního umění navštíví každoročně více jak 60 000 lidí. Jsou zde vystavována díla takových mistrů, jako byli například Vasilij Kandinskij, Paul Klee, Marc Chagall, Roy Lichtenstein a další.

Přinejmenším stejně slavná jako jeho sbírky je i architektura muzea Salomona R. Guggenheima v New Yorku, které bylo otevřeno 21. října 1959. Jeho architekt, Američan Frank Lloyd Wright, se nedožil dokončení této budovy, za kterou bojoval více než patnáct let. Zemřel 9.dubna 1959. Stavbou Guggenheimova muzea, v níž je užito téměř výlučně jen oblých tvarů, uskutečnil Wright svůj sen o organické architektuře. Proti newyorskému Centrálnímu parku na Páté Avenue se zvedá na pravoúhlém podstavci okrouhlá, směrem vzhůru se rozšiřující budova, která je uzavřena plochou skleněnou kupolí. V této stavbě jsou výstavní prostory muzea. Návštěvník vyjede výtahem do nejvyššího poschodí a postupuje pak po spirálovité, svažující se rampě kolem uměleckých děl, až se zase dostane do přízemí. Wright tím uskutečnil svou koncepci muzea jako jednoho jediného prostoru v jednom stále pokračujícím poschodí. Výstavní plochy ozařuje umělé osvětlení. Do středního prostoru, od přízemí až zcela nahoru prázdného, proudí světlo skleněnou kupolí. V architektonickém řešení interiéru potlačil Wright lomené linie a pokusil se organicky spojit všechny prvky budovy. Vedle výstavní budovy se na pravoúhlém podstavci zvedá menší stavba, v níž jsou mj. umístěny prostory pro jednání, pro přednášky, a je zde také knihovna.

 

Celá stavba je bez jakýchkoliv ozdob, a tím je ještě zdůrazněna působivost jejího tvaru. Ti, kdo stavbu kritizují, popírají však, že je pro muzeum vhodná. Protože obvodové zdi jsou skloněné, musejí být obrazy zavěšeny vlastně nakřivo, a protože navíc stojí návštěvník na nakloněné rampě, je prý působení uměleckých děl zkreslené. Další problém spočívá v tom, že nemohou být vystavovány obrazy větších rozměrů. Přesto patří Guggenheimovo muzeum k nejneobvyklejším a k nejvíc fascinujícím architektonickým dílům New Yorku. Muzeum s jeho bohatou sbírkou moderního umění navštíví každoročně více jak 60 000 lidí. Formou zvláštních výstav, kterých bývá průměrně pět do roka a pro které je většinou zapotřebí využít celého výstavního prostoru, jsou vystavována díla takových mistrů, jako byli například Vasilij Kandinskij, Paul Klee, Marc Chagall, Roy Lichtenstein a další. Ve stálém inventáři muzea je více než 4000 děl, k nimž patří také skulptury Alexandra Archipenka a Constantina Brancusiho.

Sbírky byly založeny Salomonem R. Guggenheimem, jehož rodina vybudovala v 19. století ve Spojených státech finanční a průmyslové impérium. Guggenheim nejprve sbíral malby starých mistrů, až ve dvacátých letech – na radu rakouské odbornice baronky Helly Rebay von Ehrenwiesen – se přiklonil k umění současnému. Sbírka byla proměněna v nadaci a od 1.června 1939 zpřístupněna veřejnosti. V roce 1943 pověřil Salomon R. Guggenheim architekta Franka Klouda Wrighta postavením dnešního muzea, v němž chtěl shromáždit získané exempláře současného umění. Neobvyklý projekt však způsobil dlouholeté spory se stavebními úřady New Yorkum takže se stavbou muzea mohlo být započato teprve roku 1956. Několika přístavbami získalo muzeum v roce 1980 další výstavní prostory, takže např. sbírka bývalého mnichovského obchodníka s uměním Justina K. Thannhäusera, obsahující především díla moderního francouzského malířství, může být vystavena jako trvalá expozice.

Text: J.Štantejský a Monumente der Welt

Foto: Wikimedia Commons: Gomattolson, Jnn13, Rebbeca Kennison

 

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? USA - Na newyorské ulici
Publikováno: 6.5.2012
Dalších několik zastavení po USA věnujeme jednomu z hlavních měst světa - New Yorku. Zastavení to budou možná krátká, často jen sdělující můj pocit a jakousi esenci atmosféry tohoto velkoměsta. Věřím však, že i přes absenci přesných popisných informací si z mé zkušenosti něco převezmete.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X