www.infoglobe.cz » Historie Spojených států II.

Historie Spojených států II.

Publikováno: 1.8.2010
O tom, jakou měly rané kolonie ekonomiku a jak se vypořádávaly s Indiány.

Novoanglická minceEkonomika raných kolonií

Podnebí Nové Anglie je velmi podobné tomu „staroanglickému“, farmáři zde tedy pěstovali plodiny typické pro severozápadní Evropu – ječmen, oves, pšenici, chovali prasata, skot či ovce. Severní Amerika se koncem 17. století stala součástí severoatlantické obchodní sítě a obchodovala s Británií, Britskou Západní Indií, se Španělskem, Francií nebo Portugalskem. Kvůli tomu, že především New York a Nová Anglie na začátku 18. století od Británie více nakupovaly než prodávaly, vznikla nepříznivá obchodní bilance, která způsobila nedostatek tvrdé měny. To se řešilo vytvářením provizorních opatření jako Lov bizonakupříkladu vystavování tzv. bills of credit, které byly založeny na slibu pozdějšího zaplacení.

Další kolonie, které byly mezi Novou Anglií a severoamerickým Jihem měly v pěstování stejných plodin díky kvalitnější půdě lepší výsledky než Nová Anglie.Inuitská žena

 

 

Indiáni

Noví obyvatelé Ameriky začali obsazovat půdu, která patřila domorodcům. To pochopitelně vedlo ke vzájemným sporům. Indiáni nedokázali zpočátku Indiánivytvořit jednotný a silný odpor, jednotlivé kmeny byly již znesvářeny samy mezi sebou, nedokázaly se tedy proti bělochům spojit. Později začali noví a původní obyvatelé vzájemně spolupracovat, indiáni byli evropských zbožím přímo uchváceni. Američtí Indiáni

 

 

Došlo však k několika krvelačným konfliktům, nejprve v letech 1675–1678, když byl zavražděn jeden z indiánů, který konvertoval na křesťanskou víru; a pak vzniklo další krveprolití, tentokrát ze strany bílých osadníků v čele s Nathanielem Baconem, který v čele skupiny hraničních domobranců začal připravovat válku proti indiánům. Něco takového se ale nelíbilo guvernérovi Virginie Williamovi Bostonská univerzitaBerkeleymu. Jeho oddíly ale nebyly schopny klást Baconovi účinný odpor. Guvernér byl uvězněn a Baconovi domobranci poté vypálili Jamestown. Nutno dodat, že měsíc potom tento domýšlivý a rozmazlený synek bohatého anglického venkovského šlechtice zemřel na zimnici.

 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.orgDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Neznámá Amerika I.
Publikováno: 8.4.2012
Zajisté existují místa, o kterých ve spojení s USA příliš často neslýcháme a přitom se jedná o území svou rozlohou pokrývající plochu západní a střední Evropy. Nekonečné pláně amerického středozápadu, domov původních indiánských obyvatel, ale i země hor a nehostinných míst se jmény jako Badlands či Black Hills. Slušný námět našeho dalšího seriálu!

Víte, že? Neznámá Amerika II.
Publikováno: 15.4.2012
Nad nekonečnou zelení Velkých plání se tyčí pozoruhodné pohoří, které bylo po staletí domovem indiánských kmenů. Dnes se sem valí dva miliony turistů ročně, kterým indiáni prodávají pohlednice s hlavami amerických prezidentů - vítejte v Black Hills.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 1. 2021
svátek:Miloš
dnes:
pondělí 25.1.
-3 °C
zítra:
úterý 26.1.
0 °C