www.infoglobe.cz » Historie Spojených států II.

Historie Spojených států II.

Publikováno: 1.8.2010
O tom, jakou měly rané kolonie ekonomiku a jak se vypořádávaly s Indiány.

Novoanglická minceEkonomika raných kolonií

Podnebí Nové Anglie je velmi podobné tomu „staroanglickému“, farmáři zde tedy pěstovali plodiny typické pro severozápadní Evropu – ječmen, oves, pšenici, chovali prasata, skot či ovce. Severní Amerika se koncem 17. století stala součástí severoatlantické obchodní sítě a obchodovala s Británií, Britskou Západní Indií, se Španělskem, Francií nebo Portugalskem. Kvůli tomu, že především New York a Nová Anglie na začátku 18. století od Británie více nakupovaly než prodávaly, vznikla nepříznivá obchodní bilance, která způsobila nedostatek tvrdé měny. To se řešilo vytvářením provizorních opatření jako Lov bizonakupříkladu vystavování tzv. bills of credit, které byly založeny na slibu pozdějšího zaplacení.

Další kolonie, které byly mezi Novou Anglií a severoamerickým Jihem měly v pěstování stejných plodin díky kvalitnější půdě lepší výsledky než Nová Anglie.Inuitská žena

 

 

Indiáni

Noví obyvatelé Ameriky začali obsazovat půdu, která patřila domorodcům. To pochopitelně vedlo ke vzájemným sporům. Indiáni nedokázali zpočátku Indiánivytvořit jednotný a silný odpor, jednotlivé kmeny byly již znesvářeny samy mezi sebou, nedokázaly se tedy proti bělochům spojit. Později začali noví a původní obyvatelé vzájemně spolupracovat, indiáni byli evropských zbožím přímo uchváceni. Američtí Indiáni

 

 

Došlo však k několika krvelačným konfliktům, nejprve v letech 1675–1678, když byl zavražděn jeden z indiánů, který konvertoval na křesťanskou víru; a pak vzniklo další krveprolití, tentokrát ze strany bílých osadníků v čele s Nathanielem Baconem, který v čele skupiny hraničních domobranců začal připravovat válku proti indiánům. Něco takového se ale nelíbilo guvernérovi Virginie Williamovi Bostonská univerzitaBerkeleymu. Jeho oddíly ale nebyly schopny klást Baconovi účinný odpor. Guvernér byl uvězněn a Baconovi domobranci poté vypálili Jamestown. Nutno dodat, že měsíc potom tento domýšlivý a rozmazlený synek bohatého anglického venkovského šlechtice zemřel na zimnici.

 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.orgDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Neznámá Amerika I.
Publikováno: 8.4.2012
Zajisté existují místa, o kterých ve spojení s USA příliš často neslýcháme a přitom se jedná o území svou rozlohou pokrývající plochu západní a střední Evropy. Nekonečné pláně amerického středozápadu, domov původních indiánských obyvatel, ale i země hor a nehostinných míst se jmény jako Badlands či Black Hills. Slušný námět našeho dalšího seriálu!

Víte, že? Neznámá Amerika II.
Publikováno: 15.4.2012
Nad nekonečnou zelení Velkých plání se tyčí pozoruhodné pohoří, které bylo po staletí domovem indiánských kmenů. Dnes se sem valí dva miliony turistů ročně, kterým indiáni prodávají pohlednice s hlavami amerických prezidentů - vítejte v Black Hills.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 1. 6. 2020
svátek:Laura
dnes:
pondělí 1.6.
21 °C
zítra:
úterý 2.6.
22 °C