www.infoglobe.cz » Historie Spojených států IV.

Historie Spojených států IV.

Publikováno: 18.8.2010
Čtvrtý díl o dějinách Spojených států amerických je zaměřen na počátek americké cesty k nezávislosti.

Cesta k nezávislosti

V polovině 18. století vláda v Anglii usoudila, že americké kolonie jsou velice drahé na vydržování, a proto přišla s plánem jak z nich mít zisk. Kolonie si musely samy zaplatit vydržování britské desetitisícové armády, resp. Británie zavedla takzvaný cukerní zákon, který sice snížil clo na polovinu, nicméně ukládal Američtí pěšácinové clo na dovoz textilu, vína, kávy, indiga a cukru. Roku 1765 byla schválena i kolková daň – byly zřízeny kolky na tiskoviny a všechny druhy právních dokladů –  a konečně britským parlamentem prošel i zákon o ubytování, jenž nařizoval, aby kolonie zásobovaly britské oddíly potravinami a opatřily jim ubytování. Britská armáda u Concordu

Tato nová opatření byla pro Američany nežádoucí a vzbudila patřičné reakce – pamflety, projevy a rezoluce útočící na zákon o kolkovném. Začaly dokonce vznikat různé spontánní demonstrace, které v kolonistech počaly vytvářet pocit sounáležitosti, a všichni si postupně uvědomovali svého nepřítele – anglického krále Jiřího III., resp. Anglii. Kvůli protestům a i kvůli dalším okolnostem, které se udály na vysokých politických místech v Londýně, byl v první polovině Kapitulace Britůroku 1766 zákon o kolkovném zrušen.

Ovšem to nebyl konec nepříjemností ze strany domovské mocnosti. Roku 1773 Británie chtěla získat peníze z ladem ležících téměř osmi tun čaje Východoindické společnosti, proto ho za velmi příznivou cenu vyvezla do severoamerických kolonií. Reakce však byla opačná, než se očekávalo – kolonisté považovali levný čaj za nízkou snahu Anglie koupit si jejich loajalitu. Koncem listopadu 1773 se skupina kolonistů v přestrojení za Mohawky dostala na britské lodě s čajem a vyházela z nich přes tři sta beden. Tato událost pak vešla do dějin jako bostonský čajový dýchánek.

Dne 5. září 1774 se sešel První kontinentální kongres, který zasedl ve Filadelfii. Delegáti zastupovali dvanáct amerických kolonií. Kongres schválil usnesení ze Suffolku, která prohlásila "šikanující" zákony ze strany Británie za neplatné. Rovněž bylo přijato Prohlášení amerických práv, které vymezovalo práva britského parlamentu pouze na regulaci obchodu a striktně imperiálních záležitostí. Král byl samozřejmě takovýmto jednáním hluboce pobouřen a již fakticky začal chování v koloniích považovat za revoltu, kterou bylo nutno potlačit...

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Neznámá Amerika I.
Publikováno: 8.4.2012
Zajisté existují místa, o kterých ve spojení s USA příliš často neslýcháme a přitom se jedná o území svou rozlohou pokrývající plochu západní a střední Evropy. Nekonečné pláně amerického středozápadu, domov původních indiánských obyvatel, ale i země hor a nehostinných míst se jmény jako Badlands či Black Hills. Slušný námět našeho dalšího seriálu!

Víte, že? Neznámá Amerika II.
Publikováno: 15.4.2012
Nad nekonečnou zelení Velkých plání se tyčí pozoruhodné pohoří, které bylo po staletí domovem indiánských kmenů. Dnes se sem valí dva miliony turistů ročně, kterým indiáni prodávají pohlednice s hlavami amerických prezidentů - vítejte v Black Hills.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 1. 2021
svátek:Vladislav
dnes:
pondělí 18.1.
1 °C
zítra:
úterý 19.1.
2 °C