www.infoglobe.cz » Karlův most

Karlův most

Publikováno: 1.5.2010
Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice.

Karlův mostNestává se příliš často, aby most tvořil vlastní jádro města. Jednou z takových vyjímek je Karlův most, který spojuje západní a východní část Prahy. Na jednom břehu řeky Vltavy se rozkládají Hradčany a Malá Strana, na druhém Staré Město a jako celek vzniká nádherná kulisa stověžaté Prahy. Po Karlově mostu nesmějí jezdit auta, a právě proto patří pěší procházka po něm k těm nejromantičtějším zážitkům v české Karlův mostmetropoli. V roce 1357 položil císař Karel IV. Základní kámen na stavbu 520 m dlouhého a 10 m širokého mostu z pískovce, který je podepřen 16 oblouky. Předchůdce Karlova mostu, Juditin most, byl stržen povodní. Nový most, původně zvaný Kamenný nebo Pražský, byl postaven podle mostu v německém Trevíru. Zakázku na stavbu, která se brzy proslavila po celém světě, získal zřejmě Petr Parléř. Ten se stal později stavitelem Svatovítského chrámu na Pražském hradě.

Nad prvním staroměstským pilířem postavil Parléř Staroměstskou mosteckou věž, která se považuje za nejkrásnější bránu gotické Evropy. Západní průčelí bylo poničeno střelbou v bojích se Švédy v roce 1648, východní průčelí je však bohatě plasticky zdobeno. Nad bránou jsou erby zemí, které v době stavby mostu patřily k Českému království, dále erby českého krále a římského císaře a motiv lednáčka v závoji. Ve druhém patře na reliéfu mostních oblouků je

Svatý Vít na Karlově mostě  Svatý Václav na Karlově mostě  Svatý Ivo na Karlově mostě  Svatá Ludmila s malým Svatým Václavem na Karlově mostě

socha sv. Víta, patrona mostu, po jeho pravici socha trůnícího Karla IV., po jeho levici socha trůnícícho Václava IV. Historici byli později překvapeni věrohodností soch, především v případě Karla IV., kdy držení těla sochy odpovídá skutečné postavě císaře a je zde dokonce patrné i jeho zranění. Nižší malostranská věž na levém břehu na malostranském předmostí je románská hranolová věž, která byla původně součástí opevnění podhradí. Vyšší malostranská mostecká věž byla postavena po roce 1464 z podnětu krále Jiřího z Poděbrad. Karlův most

I když dělové koule Švédů za třicetileté války i zbraně jiných válečných konfliktů zničily mnoho architektonických památek, zůstává stará Praha nejen jedinečnou ukázkou gotické světské architektury, ale i památkou na české panovníky a mecenáše umění. Karlův most zdobí unikátní soubor 30 soch a sousoší na balustrádě, převážně barokních, vytvořených Matyášem Bernardem Braunem a Františkem Maxmiliánem Brokoffem, jež byly v 19. století doplněny několika Karlův mostnovogotickými a klasicistními sochami. Většinu z nich však dnes již nahradily kopie, protože znečištění velkoměstskými splodinami jim velice škodí. Zvlášt působivá je socha svatého Jana Nepomuckého, který byl v době rekatolizace symbolem katolické církve a jenž je dodnes uctíván jako skutečný zastánce a obránce víry. Na mostním pilíři stojí socha Bruncvíka z roku 1884, kterou zde dala postavit staroměstská obec na znamení svých práv k tomuto mostu.

Karlův most stál vždy v centru historického dění, ať už byl v Čechách u vlády kdokoli. Most byl svědkem korunovace českých panovníků. Během husitských povstání v roce 1420 se na Malé Straně schromaždovali stoupenci Jana Husa. Zimní král Fridrich Falcký prý v roce 1620 utekl přes most po prohrané bitvě na Bílé hoře, kde bylo poraženo jeho protestantské vojsko katolickými Habsburky. V roce 1648 bránili Pražané z mostu Staré město před vpádem Švédů a o 200 let později zde Češi bojovali za nezávislost. Dnes po mostě proudí turisté ze všech koutů světa a poslouchají nejrůznější hudebníky a umělce, kteří již patří ke koloritu Karlova mostu.  

 

Karlův most

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, Matt Borak, Hans Peter Schaefer, č.2, Diligent , č.2, Karelj, č.2Estec, Maciej Dembiniok, Petr1868     

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy I. Kampa
Publikováno: 4.11.2011
Každý, kdo cestuje po historické Praze, nesmí zapomenout navštívit Karlův most. A zde, kousek pod Karlovým mostem, objevíte ostrov jménem Kampa. I když tento ostrov leží v rušném centru Prahy, najdete tu klid, pohodu a romantická zákoutí.

ČR: Praha - pražské mosty I. - Mánesův most
Publikováno: 13.1.2012
Dnešní článek je věnován jednomu z hlavních pražských mostů.

ČR: Praha - pražské mosty III. - Jiráskův most
Publikováno: 27.1.2012
Další z významných pražských mostů spojující dvě krásné historické čtvrti hlavního města.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 10. 8. 2020
svátek:Vavřinec
dnes:
pondělí 10.8.
28 °C
zítra:
úterý 11.8.
27 °C