www.infoglobe.cz » Karlův most

Karlův most

Publikováno: 1.5.2010
Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice.

Karlův mostNestává se příliš často, aby most tvořil vlastní jádro města. Jednou z takových vyjímek je Karlův most, který spojuje západní a východní část Prahy. Na jednom břehu řeky Vltavy se rozkládají Hradčany a Malá Strana, na druhém Staré Město a jako celek vzniká nádherná kulisa stověžaté Prahy. Po Karlově mostu nesmějí jezdit auta, a právě proto patří pěší procházka po něm k těm nejromantičtějším zážitkům v české Karlův mostmetropoli. V roce 1357 položil císař Karel IV. Základní kámen na stavbu 520 m dlouhého a 10 m širokého mostu z pískovce, který je podepřen 16 oblouky. Předchůdce Karlova mostu, Juditin most, byl stržen povodní. Nový most, původně zvaný Kamenný nebo Pražský, byl postaven podle mostu v německém Trevíru. Zakázku na stavbu, která se brzy proslavila po celém světě, získal zřejmě Petr Parléř. Ten se stal později stavitelem Svatovítského chrámu na Pražském hradě.

Nad prvním staroměstským pilířem postavil Parléř Staroměstskou mosteckou věž, která se považuje za nejkrásnější bránu gotické Evropy. Západní průčelí bylo poničeno střelbou v bojích se Švédy v roce 1648, východní průčelí je však bohatě plasticky zdobeno. Nad bránou jsou erby zemí, které v době stavby mostu patřily k Českému království, dále erby českého krále a římského císaře a motiv lednáčka v závoji. Ve druhém patře na reliéfu mostních oblouků je

Svatý Vít na Karlově mostě  Svatý Václav na Karlově mostě  Svatý Ivo na Karlově mostě  Svatá Ludmila s malým Svatým Václavem na Karlově mostě

socha sv. Víta, patrona mostu, po jeho pravici socha trůnícího Karla IV., po jeho levici socha trůnícícho Václava IV. Historici byli později překvapeni věrohodností soch, především v případě Karla IV., kdy držení těla sochy odpovídá skutečné postavě císaře a je zde dokonce patrné i jeho zranění. Nižší malostranská věž na levém břehu na malostranském předmostí je románská hranolová věž, která byla původně součástí opevnění podhradí. Vyšší malostranská mostecká věž byla postavena po roce 1464 z podnětu krále Jiřího z Poděbrad. Karlův most

I když dělové koule Švédů za třicetileté války i zbraně jiných válečných konfliktů zničily mnoho architektonických památek, zůstává stará Praha nejen jedinečnou ukázkou gotické světské architektury, ale i památkou na české panovníky a mecenáše umění. Karlův most zdobí unikátní soubor 30 soch a sousoší na balustrádě, převážně barokních, vytvořených Matyášem Bernardem Braunem a Františkem Maxmiliánem Brokoffem, jež byly v 19. století doplněny několika Karlův mostnovogotickými a klasicistními sochami. Většinu z nich však dnes již nahradily kopie, protože znečištění velkoměstskými splodinami jim velice škodí. Zvlášt působivá je socha svatého Jana Nepomuckého, který byl v době rekatolizace symbolem katolické církve a jenž je dodnes uctíván jako skutečný zastánce a obránce víry. Na mostním pilíři stojí socha Bruncvíka z roku 1884, kterou zde dala postavit staroměstská obec na znamení svých práv k tomuto mostu.

Karlův most stál vždy v centru historického dění, ať už byl v Čechách u vlády kdokoli. Most byl svědkem korunovace českých panovníků. Během husitských povstání v roce 1420 se na Malé Straně schromaždovali stoupenci Jana Husa. Zimní král Fridrich Falcký prý v roce 1620 utekl přes most po prohrané bitvě na Bílé hoře, kde bylo poraženo jeho protestantské vojsko katolickými Habsburky. V roce 1648 bránili Pražané z mostu Staré město před vpádem Švédů a o 200 let později zde Češi bojovali za nezávislost. Dnes po mostě proudí turisté ze všech koutů světa a poslouchají nejrůznější hudebníky a umělce, kteří již patří ke koloritu Karlova mostu.  

 

Karlův most

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, Matt Borak, Hans Peter Schaefer, č.2, Diligent , č.2, Karelj, č.2Estec, Maciej Dembiniok, Petr1868     

zpět



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy I. Kampa
Publikováno: 4.11.2011
Každý, kdo cestuje po historické Praze, nesmí zapomenout navštívit Karlův most. A zde, kousek pod Karlovým mostem, objevíte ostrov jménem Kampa. I když tento ostrov leží v rušném centru Prahy, najdete tu klid, pohodu a romantická zákoutí.

ČR: Praha - pražské mosty I. - Mánesův most
Publikováno: 13.1.2012
Dnešní článek je věnován jednomu z hlavních pražských mostů.

ČR: Praha - pražské mosty III. - Jiráskův most
Publikováno: 27.1.2012
Další z významných pražských mostů spojující dvě krásné historické čtvrti hlavního města.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
32 °C
zítra:
pondělí 21.6.
31 °C