www.infoglobe.cz » Ledovcový expres

Ledovcový expres

Publikováno: 18.4.2010
Ledovcový expres je legendární železnice ve Švýcarsku. Ledovcový expres je turisticky velmi atraktivní jízda vlakem ze Svatého Mořice, ležícího v nadmořské výšce 1775 m, přes hory a údolí švýcarských Alp do 291 km vzdáleného města Zermatt, ležícího v nadmořské výšce 1065 m.

Historie

ExpresOsm hodin vlakem ve světoznámém Ledovcovém expresu ze Svatého Mořice přes hory a údolí do 291 km dále položeného Zermattu. Osmihodinovou cestu z jednoho známého rekreačního střediska do druhého luxusním vlakem první třídy lidé neabsolvují jen kvůli pouhému přesunu z jednoho místa do druhého, ale pro cestu samotnou. Trasa totiž nabízí překrásný výhled na švýcarské Alpy a přejezd přes průsmyk Vysokých Alp ve výšce 2033 m také opravdovou vysokohorksou romantiku.

LedovecVelkolepý trimuf švýcarksé inženýrské a horské stavební techniky vznikl na počátku 20.století. Po letech náročné výstavby železnice a tunelu byl 20.června 1930 první vlak tlačen parními lokomotivami. Teprve od roku 1982 je nebezpečná horská trasa zajištěná natolik, aby zde vlak mohl projíždět i v zimě. Luxusní salonní vyhlídkové vozy patří k výbavě nejpomalejšího rychlíku na světě od roku 1993. Komfortní rychlík stál celých 25 milionů švýcarských franků. Jeden odborník na železnice z Bernu prohlásil, že ledovcový expres vlastně vůbec neexistuje, protože expres vlastní tři různé společnosti, tudíž jde o tři různé Matterhornvlaky. Každá společnost si na svém území vymění lokomotivu, a tím dá ostatním najevo svou nezávislost. Ve Svatém Mořici začíná Rhatišská železnice, u opatství Disentis přebírá odpovědnost za vlak Furka-Oberalpská železnice a z Vispu do Zermattu vlak spravuje Zermattská železnice. Dříve museli cestující na jednotlivých územních hranicích přestupovat, avšak dnes mají tyto tři železniční společnosti již společný systém poplatků. Tento krok se ukázal být velice rozumným, protože o lístky na vlak přes švýcarské hory a ledovce se zajímá stále více turistů z celého světa a místa v jídlením voze je třeba rezervovat dlouho dopředu. Denně se na cestu vydají až čtyři vlaky a také jeden prosklený expres, který speciálně pro tuto trasu vyprojektoval italský návrhář Pininfarina.

Ledovcový expresSoučasnost

Výlet začíná ve Svatém Mořici, který leží ve výšce 1775 m n.m. Rychlostí 60km/h začně vlak z Engadinu stoupat směrem k tunelu Albula. V tomto úseku musíme smeknout nad uměním švýcarkých stavitelů tunelů. Nejdříve se objeví tunel ve výšce 1792 m a potom další ve výšce 1376 m. Také následující viadukt u Filisuru patří k mistrovským dílům raného inženýrského umění. Po přejezdu Filisuru se před námi objeví Lenzer Horn ležící ve výšce 2900 m. Když vlak projede kolem hradů a zámků na úpatí Domlesch, je čas zasednout ke Ledovcový expresstolům v jídelním voze. Kvůli příkrému stoupání či klesání se zde švýcarské víno podává ve sklenicích s nakloněnou nohou vyrobených speciálně pro expres. Potom se cestujícím nabízí pohled na 3583 m vysoký Galenstock. Když expres opustí malou propast na břehu předního Rýna, překoná strmý průsmyk Vysokých Alp a poté dorazí k vodopádu a průsmyku Furka. Zde se vnoří do tunelu měřícího celých 15 km. Když se opět vynoří ze tmy, spatří cestující první vrcholky matterhornské oblasti s výškou přes 4000 m. Matterhorn lze zahlédnout až na konci cesty, krátce před vjezdem na nádraží v Zermattu. Vystupující cestující jsou sice unaveni z 8 hodinové jízdy, ale plni zážitků.

Ledovec

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, jay8085, ch-info.ch, Tobias Alt, Sunna, Chriusha, Champer, Daniel Schwen    

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Největší ledovec světa
Publikováno: 11.9.2011
Putování za největším ledovcem světa nás tentokrát zavede do Patagonských And, kde se nachází vskutku impozantní přírodní útvar hodný připomenutí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 1. 2021
svátek:Vladislav
dnes:
pondělí 18.1.
1 °C
zítra:
úterý 19.1.
2 °C