www.infoglobe.cz » Pompeje

Pompeje

Publikováno: 4.2.2009
Sopečná tragédie, jenž postihla italské městečko Pompeje (ležící na úpatí Vesuvu) roku 79 po Kr., nám dochovala cenné informace o životě lidí té doby.

Pompeje

Téměř 1800 let byla antická města Pompeje a Herculaneum pohřbena pod vrstvami lávy a nedotčena historickými změnami. Bylo to důsledkem faktu, že 24. srpna roku 79 po Kr. způsobil výbuch sopky katastrofu pro tato malá italská města. Během několika hodin bylo všechno živé v Pompejích udušeno popelem a deštěm kamení a Herculaneum zaplaveno proudy bahna a lávy. Ačkoli byly osudy těchto dvou sousedících městeček na úpatí Vesuvu u Neapole i jejich poloha známy po staletí z líčení římských historiků, začal se s vykopávkami teprve v 18. století. Dodnes jsou sotva tři pětiny z celkové plochy zasypaných Pompejí (65ha).

PompejePompejePompeje

V Herculaneu brání dalším vykopávkám silné, těžko překonatelné vrstvy ztuhlé lávy a snad ještě více novější zástavba nad pohřbeným městem. Podoba antického města se v Pompejích a Herculaneu vytvářela během staletí. Rané vlivy Osků, Etrusků, Samnitů a Řeků v této části Apeninského poloostrova asi od 7. století před Kr. byly od 2. století před Kr. vystřídány ustavením římské nadvlády, která se nezadržitelně šířila po celé Itálii. Z té doby pocházejí nejen jednotlivé budovy, ale zejména celkové uspořádání města Pompejí, připomínající tvar mříže s pravoúhlými boky domů a většinou přímými ulicemi dlážděnými kamením. Veřejné budovy a různá zařízení podporují dojem vzorového římského městského plánování.

Pompeje

Četné nálezy v Pompejích nám umožňují nahlédnout do všech oblastí života římského maloměsta v 1. století po Kr. Rozvaliny – a z části pozoruhodně zachované stavby – obsahovaly množství předmětů denní potřeby a součásti vnitřního zařízení. Řemeslné nářadí a nejrůznější domácí náčiní nám poskytuje obraz o tom, jak se žilo, pracovalo a obchodovalo v krámech, dílnách a soukromých domech, jaký dostatek vládl v měšťanských a předměstských vilách, ale také v jaké chudobě žili jiní. Četné nástěnné malby a mozaiky uvnitř budov vyprávějí o zvyklostech Pompejanů a poskytují vzácné informace o dobové architektuře.

PompejePompejePompeje

Herculaneum a Pompeje poskytují ale také otřesné dokumenty o chvílích zániku obou kvetoucích měst a jejich obyvatel. Kolem 20 000 lidí zahynulo pod vrstvami žhavého popela a kamení nebo bylo otráveno jedovatými výpary Vesuvu. Ve zmatku a panice hledali mnozí z nich úkryt ve sklepích a komorách a tam se udusili. Jiné, kteří ve spěchu popadli svůj nejcennější majetek, zastihla smrt na útěku. Okamžik jejich smrtelného zápasu nám zůstal v mnoha případech zachycován: vrstvy popela, které je pohřbily, časem ztuhly a vytvořily negativní otisky těl, které pak archeologové odlili ze sádry. Krutou ironií osudu tedy tragédie obou měst umožnila doplnit i získat nové informace o životě lidí té doby.

Pompeje

Text: J.Štantejský a Monumente der Welt

Foto: Monika Babická

 

zpět



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Benátky
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

Itálie: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikováno: 12.1.2013
Tato přírodní rezervace s prvotřídními službami pro náročné, místo pro zastoupení světových věhlasných firem s množstvím obchodů, leží jen několik kilometrů od přístavního města Neapol. Na malém území žije poměrně dost obyvatel, které živí právě čilý turistický ruch.

Itálie, Herculaneum – výlet do dávné minulosti
Publikováno: 23.3.2018
Roku 79 n. l. vybuchla sopka Vesuv a vrstva popela zasypala Pompeje. Díky popelu byla část města téměř dokonale zachována, a je tak cílem mnoha turistů. My však dnes nenavštívíme známé Pompeje, ale podíváme do města Herculaneum, které má sopka také na svědomí.

Víte, že? Evropské sopky I.
Publikováno: 18.9.2011
Sopky - nevypočitatelná hrozba i přírodní umělecké dílo. Fascinující podívaná i strach nahánějící hora, která může kdykoliv smést prakticky celou populaci v jejím širokém okolí, jak už se to mnohokrát v historii stalo.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X