www.infoglobe.cz » Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.

Rusko: Vladivostok - na konci dlouhé cesty I.

Publikováno: 12.5.2013
Když se řekne Vladivostok, vybaví se mi cosi natolik vzdáleného a zároveň monumentálního, sovětsky oprýskaného a současně úctyhodného, co vždy navodí ten pocit přirozené zvídavosti. Jaký vlastně je Vladivostok, konečná stanice Transsibiřské magistrály, na to si zkusíme nyní odpovědět.

Je to už dávno, kdy jsme se v našem nedělním cestopisném povídání naposledy podívali do Ruska, nyní je však čas se opět do "velké země" vrátit a najít téma, které by nám přiblížilo i ty nejvzdálenější kouty světa. Opět se také vracíme na Transsibiřskou magistrálu, která díky práci milionů párů rukou navléká jako korálky na předlouhou nit ty mnohdy nejzajímavější místa, města i přírodní krásy ruské země. Pro začátek neuškodí si zopakovat některá hlavní fakta týkající se této dráhy.

Transsibiřská magistrála začíná či končí v Moskvě. Na druhém konci se pak nachází přístav Vladivostok. Tyto dva body dělí na 9288 kilometrů kolejí, na kterou se napojuje nespočet dalších tepen a tepének, společně tvořících páteř celonárodní dopravy a přepravy. Expresy a zrychlené spoje dnes každé dva dny vyráží z moskevského Jaroslavského nádraží na svou šestidenní pouť. Třetinu nákladu směřujícího z dálného východu na západ tvoří kontejnery s čínským a především pak japonským zbožím, které je z tankerů vykládáno právě ve Vladivostoku. Vagóny pro cestující jsou konstruovány na zvládání teplot od -40 do +40 stupňů Celsia. Trať protíná 89 měst, překlene 16 veletoků, projede dva kontinenty, osm časových pásem a to vše na jednu jízdenku! Jízdenka z Moskvy do Irkutska, asi nežádanější destinace na trase, ležící u Bajskalského jezera, stojí okolo 1500 - 2000 Kč, podle třídy, které se nabízejí dvě resp. tři. Ta nejlevější, lidová a prý i nejzábavnější, stojí mezi 160 - 230 eur, ta druhá pak o nějakých 120 eur víc. Nejlevnější jízdenku na celou trasu pořídíte (s dostatečným předstihem - nejpozději pak den předem) za 230-330 eur podle typu a rychlosti vlaku. Časová úspora při využití rychlého spoje SK FIRM je pak zhruba dvacet hodin, oproti 162 hodinám běžné jízdy. A tak by se dalo pokračovat dál a dál, ale protože jsme již magistrále věnovali několikrát v předchozích samostatných příspěvcích, tento popis prozatím postačí.

Co tedy víme. Po 160 hodinách stojíme na vladivostockém nádraží. Co od města, jehož jméno znamená "Vládce východu" vlastně čekat? Blízkost pevninské Číny a především pak Korejské lidově demokratické, tedy té severní komunistické Koreje dává tušit historický vliv jihoasijských národů a kultur, zejména pak té čínské, která zdejší území spravovala až do konce 60. let 19. století. Osada a menší rybářský přístav se pod ruským vlivem od konce 19. století proměnily na vůbec nejdůležitější obchodní křižovatku mezi západem a východem, Evropou a Asií, kterou reprezentuje především japonský export. Na počátku dvacátého století zde již tepala významná metropole, napojená na ostatní ruská resp. sovětská města i významné japonské nebo čínské přístavy. V 90. letech zde byla zahájena výstavba již zmíněné transsibiřské magistrály, která měla zkrátit několikaměsíční útrpnou cestu na západ. Nové hotely, divadla, hromadná doprava a další vymoženosti bohatého přístavního města. V období konce první světové války se vlivem migrace obyvatel z území zmítaných konfliktem populace města prakticky z čtyřnásobila ze sta na 400 tisíc obyvatel. Nástup sovětské moci však zapříčinil rozsáhlou migraci a odliv nových obyvatel města, které sem válka zahnala, včetně značného počtu českých legionářů. Za sovětské poválečné éry plnil Vladivostok také rozsáhlou strategickou úlohu jako domovský přístav nejprve sibiřské a později tichomořské námořní flotily. Systém utajení uzavřel město jakýmkoliv přistěhovalcům a cizincům až do roku 1992, kdy se život stále nadmíru významného přístavu vrátil opět do civilních kolejí.

Více o městě a jeho zajímavostech si pak povíme v druhém díle, který vychází za týden.

 

text: PR, Jan Chaloupka

foto: Wikipedia commons: O.ŽváčekBotMultichillT , Russian.Disident Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rusko – místní Versailles a stálá přítomnost carské duše
Publikováno: 10.1.2022
Když francouzští králové mají Versailles, my, ruští carové, budeme mít svoje Versailles. Možná tato myšlenka prolétla hlavou ruskému carovi Petrovi I. Velikému a v roce 1715 zahájil stavbu skvostného komplexu paláců a zahrad s fontánami, který dnes přijíždějí obdivovat desetitisíce návštěvníků z celého světa. Kam byste se měli vydat, abyste do ruského Versailles dojeli? Do města Petrodvorec, pouhých pár desítek kilometrů od Petrohradu.

Rusko: Novgorod - zvony a chrámy
Publikováno: 18.4.2014
Vznik, rozkvět a zánik bojarské republiky

Rusko: Rostov – město u jezera Nero
Publikováno: 3.1.2022
Dnes se přesuneme na sever do Jaroslavské oblasti Ruské federace. Navštívíme jedno starobylé městečko, které patří k významným centrům turistického ruchu a je zařazeno do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Rusko, Moskva – na skok za Leninem
Publikováno: 13.8.2018
Navštívit mauzoleum V. I. Lenina v Moskvě je zvláštní zážitek. Jaké je vidět člověka, který se tak významně zapsal do světových dějin? Jaké je vidět nabalzamovaného člověka? A je Leninovo tělo v mauzoleu vůbec pravé?

Rusko: Omsk - Brána Sibiře
Publikováno: 16.5.2011
Jihosibiřský Omsk bude naší další zastávkou v trans-sibiřském putování. Město je nazýváno branou Sibiře. Jaký je asi život v jedné z největších ruských metropolí?

Rusko: Cestou na Sibiř - Irkutsk
Publikováno: 18.4.2011
V dnešním pokračování nás čeká zatím nejvýchodněji položená metropole, kterou během našeho putování navštívíme. Jedno z největších sibiřských měst spojuje s naším seriálem především to, že je jednou z nejzajímavějších zastávek Transsibiřské magistrály, která se nedaleko města dotkne i břehů Bajkalského jezera.

Cestou na Sibiř – Jekatěrinburg
Publikováno: 21.2.2011
Pakliže máte pocit, že to, co zažíváme v našich končinách je zima, jste na omylu. Asi každý z nás pronesl jistou poznámku o ruské zimě, ale málo kdo si dokáže představit teploty sahající běžně na hranici 30 stupňů celsia, samozřejmě v minusových hodnotách. A představte si také, že nežijete v útulné střední Evropě, ale na dálném východě či na Sibiři, v některém z největších měst velké ruské země.

Cestou na Sibiř - Novosibirsk
Publikováno: 4.4.2011
V dnešním cestování po dálném východě se opět podíváme na Sibiř. Cílem naší dnešní a příští cesty budou dvě významná ruská města, která jsou také důležitými zastávkami Transsibiřské magistrály. Tím větším je Novosibirsk, který je od menšího, avšak v mnoha ohledech zajímavějšího, Irkutsku vzdálen cca 1500 km, což je zhruba 40 hodin cesty vlakem.


Souvisejicí fotogalerie

Rusko: Moskva – kolébka národa
Hlavním administrativním, politickým, ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem Ruské federace...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 1. 2022
svátek:Drahoslav

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X