www.infoglobe.cz » SR: Krásy Slovenska oslavují 100 let

SR: Krásy Slovenska oslavují 100 let

Publikováno: 27.1.2021
Před 100 lety vznikl časopis Krásy Slovenska, dodnes nejstarší kontinuálně vycházející časopis na Slovensku. Je věnován přírodním krásám a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím.

Jedinečný časopis spatřil světlo světa v lednu roku 1921 v tehdejším Liptovském Svatém Mikuláši, mezi jeho hlavní protagonisty patřil Miloš Janoška. Od roku 2004 je nakladatelem časopisu rodinné vydavatelství DAJAMA, jehož majitel Daniel Kollár je zároveň editorem.

Krásy Slovenska, 100 let

Jak to celé začalo?

Hlavní hybnou silou při vzniku časopisu Krásy Slovenska byla skupina přátel okolo Miloše Janošky a Pavla Stacha. Oba spolu s dalšími přáteli intenzivně pociťovali nedostatečnou propagaci slovenské turistiky a turistický časopis měl být podle nich nejlepším prostředkem k jejímu dalšímu rozvoji. Od slov nebylo daleko k činům, zvláště pak, když sbírkou pomohli i američtí Slováci. Celé to zorganizoval Stachův přítel Matej Sopko, který dokázal sesbírat na tu dobu velkou finanční částku (5 000 Kčs).

Krásy Slovenska, 100 let (obálka prvního čísla časopisu, 1921)

První číslo časopisu Krásy Slovenska vyšlo v polovině ledna 1921. Neprodávalo se, ale bylo posíláno jako ukázka s dovětkem, že druhé číslo bude zasláno už jen skutečným předplatitelům. Úvodní číslo časopisu začínalo editorialem M. Janošky, který v něm vytyčil heslo časopisu „Poznejme vlasti!“ A jedna z jeho dalších myšlenek nastínila i hlavní cíl časopisu platný až do dnešních dnů: „Jde nám o povznesení turistiky na Slovensku, v kraji v tomto ohledu zanedbaném, ale eminentně turistickém.“

Osvětová činnost

Časopis Krásy Slovenska provedl ve 20. století velmi mnoho v osvětové činnosti. Přestože se během něho měnila struktura i rozsah časopisu, grafická úprava, počet čísel v jednotlivých ročnících, redaktoři a vydavatelé, svým obsahem Krásy Slovenska zůstaly stejné. Dokonce podle slov Daniela Kollára: „v 80. letech Krásy Slovenska byly z hlediska ochrany přírody a památek snad jediným kritickým médiem v Československu. Popularizovaly ochranu přírody, zveřejňovaly poučné články o její ochraně, ale i mnohé návrhy a výzvy, čímž přispěly k formování environmentálního a kulturního povědomí obyvatel Slovenska. Vždy sdružovaly a dodnes stále sdružují kolem sebe lidi, kterým naše země není lhostejná a mají ji rádi. A to je také další vysvětlení, proč dodnes vydržely a stále existují.“

Krásy Slovenska, 100 let

Od minulosti po současnost

Po Sametové revoluci časopis začal vydávat Klub Slovenská turistů (KST), který se stal majitelem značky Krásy Slovenska, od roku 2004 je nakladatelem časopisu již zmíněné vydavatelství DAJAMA. Nová redakce se neodchýlila od původního motta časopisu, ba právě naopak, možná více než kdykoliv předtím se snaží o nekomerční zviditelnění nádherných koutů Slovenska, často nepoznaných. Svědčí o tom nejen mnohé stálé rubriky (Tipy na výlety, Zažito v přírodě, Doporučujeme navštívit, Okénko z Tater atd.), ale také například velký seriál o lidové kultuře jednotlivých regionů Slovenska.

Krásy Slovenska – 100 let

Za sto let vyšlo více než 1 000 čísel časopisu a vystřídaly se dvě desítky šéfredaktorů (Tibor Sásik fungoval jako šéfredaktor 30 let a nynější šéfredaktorka Zuzana Kollárová vede redakční kolektiv 16 let). Největším pokladem časopisu jsou jeho čtenáři, kterých je několik tisíc.

Krásy Slovenska, 100 let

Mnozí z nich se každoročně účastní tradičních Setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska. Tato setkání se konají pravidelně od roku 1964 a střídají se lokality západního, středního a východního Slovenska. Místa organizování jednotlivých srazů jsou již na několik let dopředu rezervovaná. V tomto roce by se setkání mělo uskutečnit v Ružomberku a na Malinom Brdu, čili symbolicky v Liptově.

Krásy Slovenska, 100 let

 

 

 

 

 

GPS: 49°05'00.2"N 19°36'57.1"E (Liptovský Mikuláš)

Zdroj a foto: archiv vydavatelství DAJAMA a časopisu Krásy Slovenska

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Nové Krásy Slovenska 1-2/2022 v prodeji!
Publikováno: 26.1.2022
Všichni milovníci slovenské přírody a kvalitního „zimního“ čtení by měli sáhnout po novém čísle Krás Slovenska, které přináší mnoho zajímavých článků, jakož i rozhovorů nebo informací.

SR, Krásy Slovenska ve fotografii
Publikováno: 28.2.2022
Příroda svými krásami, silou, rozmary a přeměnami dokáže člověka uchvátit a okouzlit. Pocity a dojmy z pobytu a pohybu v ní, jakož i z krás citlivě do přírody vsazených objektů, které byly lidskou činností vytvořené, se snaží člověk od nepaměti zachytit a vyjádřit různou formou.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější autotrasy
Publikováno: 25.9.2013
V květnu 2013 vyšla zajímavá kniha, či spíše jakýsi průvodce pro autoturisty pod názvem Nejkrásnější autotrasy, která obsahuje 25 nejkrásnějších autoturistických tras po Slovensku. Chtěli byste ji mít i vy ve své knihovně? Tak čtěte dál, máte šanci vyhrát ji!

Slovensko: Knižní publikace z edice Po Slovensku - Nejkrásnější cyklostezky Bratislava a okolí
Publikováno: 25.9.2014
Zajímavou knižní edici s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama jistě není třeba vášnivým vyznavačům turistiky a cykloturistiky blíže představovat. Dnes nahlédneme do další publikace s cyklistickou tématikou z této edice, která vyšla pod názvem Nejkrásnější cyklostezky Bratislava a okolí. Pokud byste ji i vy chtěli mít ve své knihovně, určitě čtěte dál! Jeden z vás ji může vyhrát!

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější cyklovrcholy
Publikováno: 8.6.2014
Opět se mi dostala do rukou úžasná knížka z edice Po Slovensku od vydavatelství Dajama, která tentokrát nese název Nejkrásnější cyklovrcholy. Pokud i vy patříte k milovníkům horské cyklistiky a chtěli byste mít tohoto jedinečného Cykloprůvodce ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější hřebenovky
Publikováno: 9.10.2013
V květnu tohoto roku byla oficiálně uvedena do života další velmi zajímavá knižní novinka z edice Po Slovensku od vydavatelství DAJAMA, která nese název Nejkrásnější hřebenovky. Pokud i vy patříte k milovníkům turistiky a chtěli byste mít tuto jedinečnou knížku ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější pěší přechody
Publikováno: 15.6.2014
Zajímavá knižní edice s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama systematicky mapuje ty nejkrásnější a nejzajímavější trasy a místa, která rozhodně stojí za to navštívit. Minulý týden jsme si představili Cykloprůvodce Nejkrásnější cyklovrcholy a dnes si přiblížíme další letošní novinku, a to knížku Nejkrásnější pěší přechody, kterou vyhraje jeden z vás.

SR, Pěšky nebo na kole po slovenských hradech
Publikováno: 16.7.2017
Co se hradů týká, je Slovensko jedna z nejbohatších zemí. Proto nás hodně zaujala nová knižní publikace z rodinného vydavatelství Dajama, která spojuje poznávání hradů s aktivním odpočinkem.

SR, Procházky po slovenských městech
Publikováno: 7.6.2017
Poté co jsme si minulý týden představili publikaci zachycující ty nejkrásnější cyklistické okruhy země pod Tatrami, budeme v poznávání Slovenska pokračovat i dnes. Tentokrát se zaměříme na městskou turistiku.

SR: Na kole nebo pěšky po Slovensku a Evropě
Publikováno: 22.5.2017
Vydavatelství DAJAMA v návaznosti na časopis Krásy Slovenska již více než dvacet let tematicky zpracovává jednotlivé pozoruhodnosti Slovenska. Po několika úspěšných knihách z více edic se v nejbližších dnech na trhu objeví dvě novinky z edice Po Slovensku a jedna o výletech po Evropě.

SR: S batohem po Slovensku – turističtí průvodci
Publikováno: 26.8.2020
Nedávno spatřila světlo světa praktická knižní reedice turistických průvodců S batohem po Slovensku od rodinného vydavatelství Dajama. Kromě atraktivních turistických cílů přináší i turistické mapy.

SR, Nízké Tatry: Chata Milana Rastislava Štefánika
Publikováno: 13.12.2020
Štefánička, tak se familiárně nazývá vysokohorská chata, která se v průběhu desítek let stala nedílnou součástí nízkotatranské země i turistického života. Chata Milana Rastislava Štefánika, nacházející se v sedle pod vrchem Ďumbier, se dočkala nového knižního zpracování.

SR: Retro procházka a známá – neznámá Bratislava
Publikováno: 29.12.2019
Máte rádi retro? Pokud ano, tak vás dnes zavedeme do Trnavy a Vysokých Tater před rokem 1989. Zároveň se budeme toulat Bratislavou, a to pohledem dětí i očima Mateje Bela.

SR: Retro procházka Trenčínem a hledání zajímavých míst
Publikováno: 10.1.2021
Koncem minulého roku se na pulty knihkupectví dostala zajímavá knižní retro procházka po městě Matúše Čáka – Trenčíně i zábavná společenská hra „Kde je to?“.

SR: Příběhy vrchů aneb poznávání jejich těla a duše...
Publikováno: 30.12.2018
"Tam ve vrších, vysoko ve vrších, kde je blízko k modravé obloze, ale bohužel daleko od úrodné země, tam, kde je začátek vody a konec chleba, mají lidé málo na majetku, ale hodně na cti, jak to již obyčejně bývá, když se člověk po celý život Bohu do očí dívá."


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

SR: Milujeme slovenské hory II.
Slovensko je země bohatá na krásnou přírodu, kterou obklopují majestátní hory a malebná údolí. Bě...

SR: Milujeme slovenské hory
Slovensko je země bohatá na krásnou přírodu, kterou obklopují majestátní hory a malebná údolí. Bě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 31. 5. 2023
svátek:Kamila
dnes:
středa 31.5.
11 °C
zítra:
čtvrtek 1.6.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X