SR: Krásy Slovenska oslavují 100 let

Jedinečný časopis spatřil světlo světa v lednu roku 1921 v tehdejším Liptovském Svatém Mikuláši, mezi jeho hlavní protagonisty patřil Miloš Janoška. Od roku 2004 je nakladatelem časopisu rodinné vydavatelství DAJAMA, jehož majitel Daniel Kollár je zároveň editorem.
Jak to celé začalo?
Hlavní hybnou silou při vzniku časopisu Krásy Slovenska byla skupina přátel okolo Miloše Janošky a Pavla Stacha. Oba spolu s dalšími přáteli intenzivně pociťovali nedostatečnou propagaci slovenské turistiky a turistický časopis měl být podle nich nejlepším prostředkem k jejímu dalšímu rozvoji. Od slov nebylo daleko k činům, zvláště pak, když sbírkou pomohli i američtí Slováci. Celé to zorganizoval Stachův přítel Matej Sopko, který dokázal sesbírat na tu dobu velkou finanční částku (5 000 Kčs).
První číslo časopisu Krásy Slovenska vyšlo v polovině ledna 1921. Neprodávalo se, ale bylo posíláno jako ukázka s dovětkem, že druhé číslo bude zasláno už jen skutečným předplatitelům. Úvodní číslo časopisu začínalo editorialem M. Janošky, který v něm vytyčil heslo časopisu „Poznejme vlasti!“ A jedna z jeho dalších myšlenek nastínila i hlavní cíl časopisu platný až do dnešních dnů: „Jde nám o povznesení turistiky na Slovensku, v kraji v tomto ohledu zanedbaném, ale eminentně turistickém.“
Osvětová činnost
Časopis Krásy Slovenska provedl ve 20. století velmi mnoho v osvětové činnosti. Přestože se během něho měnila struktura i rozsah časopisu, grafická úprava, počet čísel v jednotlivých ročnících, redaktoři a vydavatelé, svým obsahem Krásy Slovenska zůstaly stejné. Dokonce podle slov Daniela Kollára: „v 80. letech Krásy Slovenska byly z hlediska ochrany přírody a památek snad jediným kritickým médiem v Československu. Popularizovaly ochranu přírody, zveřejňovaly poučné články o její ochraně, ale i mnohé návrhy a výzvy, čímž přispěly k formování environmentálního a kulturního povědomí obyvatel Slovenska. Vždy sdružovaly a dodnes stále sdružují kolem sebe lidi, kterým naše země není lhostejná a mají ji rádi. A to je také další vysvětlení, proč dodnes vydržely a stále existují.“
Od minulosti po současnost
Po Sametové revoluci časopis začal vydávat Klub Slovenská turistů (KST), který se stal majitelem značky Krásy Slovenska, od roku 2004 je nakladatelem časopisu již zmíněné vydavatelství DAJAMA. Nová redakce se neodchýlila od původního motta časopisu, ba právě naopak, možná více než kdykoliv předtím se snaží o nekomerční zviditelnění nádherných koutů Slovenska, často nepoznaných. Svědčí o tom nejen mnohé stálé rubriky (Tipy na výlety, Zažito v přírodě, Doporučujeme navštívit, Okénko z Tater atd.), ale také například velký seriál o lidové kultuře jednotlivých regionů Slovenska.
Za sto let vyšlo více než 1 000 čísel časopisu a vystřídaly se dvě desítky šéfredaktorů (Tibor Sásik fungoval jako šéfredaktor 30 let a nynější šéfredaktorka Zuzana Kollárová vede redakční kolektiv 16 let). Největším pokladem časopisu jsou jeho čtenáři, kterých je několik tisíc.
Mnozí z nich se každoročně účastní tradičních Setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska. Tato setkání se konají pravidelně od roku 1964 a střídají se lokality západního, středního a východního Slovenska. Místa organizování jednotlivých srazů jsou již na několik let dopředu rezervovaná. V tomto roce by se setkání mělo uskutečnit v Ružomberku a na Malinom Brdu, čili symbolicky v Liptově.
GPS: 49°05'00.2"N 19°36'57.1"E (Liptovský Mikuláš)
Zdroj a foto: archiv vydavatelství DAJAMA a časopisu Krásy Slovenska
Textová úprava: redakce
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR: Nové Krásy Slovenska 1-2/2022 v prodeji!

SR, Krásy Slovenska ve fotografii

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější autotrasy

Slovensko: Knižní publikace z edice Po Slovensku - Nejkrásnější cyklostezky Bratislava a okolí

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější cyklovrcholy

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější hřebenovky

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější pěší přechody

SR, Pěšky nebo na kole po slovenských hradech

SR, Procházky po slovenských městech

SR: Na kole nebo pěšky po Slovensku a Evropě

SR: S batohem po Slovensku – turističtí průvodci

SR, Nízké Tatry: Chata Milana Rastislava Štefánika

SR: Retro procházka a známá – neznámá Bratislava

SR: Retro procházka Trenčínem a hledání zajímavých míst

SR: Příběhy vrchů aneb poznávání jejich těla a duše...
Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa

SR: Milujeme slovenské hory II.

SR: Milujeme slovenské hory
Lokace:
