www.infoglobe.cz » Víte, že? Argentina - vodopády Iguazú

Víte, že? Argentina - vodopády Iguazú

Publikováno: 11.12.2011
Vodopády Iguaçu jsou naší další zastávkou našeho putování po 7 přírodních divech světa. Naprosto strhující podívanou největšího systému vodopádů vůbec nešlo opomenout a byla tedy právem zařazena na seznam toho NEJ, co příroda vytvořila.

Jak už jsem předeslal, vodopády Iguaçu, nebo také Iguazú, jsou největším světovým systémem vodopádů naší planety. O jejich krásu se dělí dva státy – Argentina a Brazílie, jelikož hranice mezi nimi prochází právě skrze vodní masy. Přes mohutný, téměř 3 kilometrový přepad, padají vody stejnojmenné řeky Iguaçu do více jak 70 metrové hloubky, kde se s hřměním proměňují na třpytivou vodní tříšť. V období dešťů zde voda padá až 275 prameny s průtokem asi 6500 m³/s. Naopak v období sucha, kdy je průtok okolo 300 m³/s se počet vodopádů redukuje na zhruba 150.

Působivost celé scenérie, i její dramatičnost, dala vzniknout přiíznačnému pojmenování Ďáblova ústa, tak se také nazývá zdejší největší vodopád. Okolí tvoří národní parky Parque Nacional Iguazú na argentinské straně a na straně brazilské pak Parque Nacional do Iguaçu. Obě lokality se mohou pyšnit nadmíru zachovalým deštným pralesem, dosud uchráněným před těžbou a nadmírou turistů. Právě pro ty byl nad vodopády zbudován důmyslný systém lávek, můstků a chodníčků tak, aby zážitek z vodni masy byl co možno největší. Lepší výhledovou stranou je ta brazilská, odkud je vše vidět jako na dlani.

Hlavním výchozím bodem turistických tras a výletů je milionové průmyslové město Foz de Iguacú na brazilské straně, které tak soutěží o přízeň s argentinským Puerto Argentino, které je údajně turisticky zajímavější a především je k vodopádům blíž. Většina leteckých spojů vede přes mezinárodní letiště v Buenos Aires. Nedaleko se také nachází i Ciudad del Este spadající sice již pod Paraguay, ale jistě ho nelze opomenout především pro jeho historický význam. Všechna tato místa jako by spojovala jedna řeka – Paraná, druhý největší jihoamerický tok po Amazonce, však také její domorodý význam hovoří o vodě „velké jako moře“. Paraná je dlouhá 4350 km a její povodí má rozlohu 2 582 670 km².  Iguaçu je pak jejím levostranným přítokem tvoří hranici s Argentinou.  

Nedaleko vodopádů se nachází také jedno NEJ, tentokráte technické, kterým je Itaipú – druhá nejvýkonnější vodní elektrárna světa (730 MW) s obří přehradní hrází, dlouhou takřka 8 kilometrů a vysokou 200 metrů! V těchto místech tvoří řeka Paraná hranici právě mezi Brazílií a Paraguají.

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedie commons - R.Costa, M.Amant 2x, C.EliasDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Argentina: Tierra del Fuego - Ohňová země I.
Publikováno: 8.6.2011
Na území velkém jako Česká republika se nachází jedinečné místo naší modré planety s kouty krásné a nedotčené přírody.

Argentina: Z Posadas do Santa Fe
Publikováno: 23.10.2017
Posadas je hlavním městem provincie Misiones. Před příchodem jezuitských misií zde žili indiáni kmene Guaraní a i dnes je tady vidíme prodávat své rukodělné výrobky. Kromě přírodního skvostu – vodopádů Iguazú nabízí provincie Misiones i historické památky – jezuitské ruiny Ruinas de San Ignacio.

Argentina: Z Córdoby do Mendozy
Publikováno: 6.11.2017
Po pár dnech v Córdobě se přesouváme dál. Je to velké město a nás čeká ještě Mendoza. Když zjistíme, že do malého města Cosquin jede příměstský vlak, který navíc stojí pár korun, je volba jasná. Navíc se jede pěknou krajinou, dokonce i Argentinci s dětmi občas cestou jásají, jaké tu jsou pěkné výhledy. A v zastávkách klidně vystoupí a kupují si snídani. Před cílovou stanicí ještě změníme plán a vystoupíme u jezera Lago San Roque. Tady se nachází oblíbená turistická atrakce – jedna z největších přepadových děr na světě, která byla slavnostně otevřena v roce 1890. Už jen při pohledu na ni člověk dostává strach. Odsud se pak stopem dostáváme do města Villa Carlos Paz.

Argentina: Difunta Correa a La Rioja
Publikováno: 27.11.2017
Z Mendozy máme cíl navštívit města La Rioja a San Miguel de Tucumán. Jdeme zase stopovat. Nakonec se však na doporučení jednoho řidiče kamionu ocitáme ve městě Vallecito, které je známé hlavně díky místu s názvem Difunta Correa.

Argentina: Tierra del Fuego - Ohňová země II.
Publikováno: 15.6.2011
Dnešní článek pojednává o nejjižnějším městě světa Ushuaie.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.6.2021
Nejstarší festival komorní hudby ve střední Evropě začíná ve čtvrtek 1. července koncertem Slovenského komorního orchestru v Kursalonu. Následně během letních prázdnin přinese akce osm výjimečných představení.
22.6.2021
Přibližně 30 minut jízdy autem od Bratislavy na vás čeká top lokalita, která zaujme bohatou historií, majestátní architekturou, přírodními prvky i atraktivní nabídkou aktivit.
19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 25. 6. 2021
svátek:Ivan
dnes:
pátek 25.6.
19 °C
zítra:
sobota 26.6.
21 °C