www.infoglobe.cz » Víte, že? Dobytí severního pólu I.

Víte, že? Dobytí severního pólu I.

Publikováno: 11.3.2012
Severní pól, místo, které již od 16. století fascinovalo řadu dobrodruhů i vědců. V dnešním díle se vydáme po stopách oněch slavných výprav z počátku dvacátého století, abychom se v závěru sami nalodili na ruský ledoborec a vydali se vstříc arktickým končinám.

Ještě před sto lety byste na 90. stupni severní šířky hledali lidskou stopu jen velmi těžko. Vůbec první výprava lodi Polaris s cílem dobýt severní točnu odstartovala pod vedením Charlese Francise Halla již v roce 1871. Tento dobrodruh a zkušený námořník byl však během plavby otráven arsenem, přičemž celá posádka zůstala i se svou lodí následně uvězněna v ledových pustinách při severním pobřeží Grónska. Hlad, tuhý mráz a beznaděj rychle decimovaly mužstvo s každým dalším dnem polárního žaláře. Skupina přeživších se pak vydala na nekontrolovatelnou plavbu na obří ledové kře, která se svou netradiční posádkou putovala neuvěřitelných 2900 kilometrů, aby po více jak půl roce narazila na pomoc rybářského člunu z newfoundlandských ostrovů. Následovaly další a další výpravy, ale jen málokteré se dostaly dál než za 89. stupeň sev.šířky.

První, kdo dosáhl pólu, byla až posádka vzducholodi Norge (Amundsen, Ellsworth, Nobile). Předchozí výpravy pod vedením Fredericka Cooka či Richarda Byrda z let 1908 až 1926 skončily taktéž neúspěchem, i když druhý jmenovaný dosáhl údajně pólu letadlem jen několik dní před Norge, ale ani ten nedokázal svůj primát dostatečně obhájit. Za oficiálního vítěze polárního závodu se tak dodnes považuje expedice Roberta E. Pearyho. Jeho americká výprava se 6. dubna 1909 dostala na vzdálenost pouhých 9 km od pólu. Tuto vzdálenost pak překonal pouze na lehkých saních a se čtyřmi Eskymáky a černošským sluhou. Podle měření se dostali až na 89° 57´ severní šířky, aby zde následně vyvěsili americkou vlajku a zanechali plechovou krabici se zprávou. Peary se tím stal vůbec prvním člověkem, který stanul na severním pólu, i když tento akt byl v historii několikrát zpochybněn. Zaměřit přesnou pozici pólu nebylo vůbec lehké, jelikož jeho poloha se stále mění - nachází se na obří plovoucí kře zhruba uprostřed Severního ledového oceánu, tedy ne na pevnině jako pól jižní.   

 I tak je Peary považován za vůbec prvního člověka, který točnu dobyl během výpravy. Prvním Čechoslovákem v oblasti pólu byl známý dobrodruh a světoběžník profesor František Běhounek. Ten se v roce 1928 zúčastnil expedice Nobileho vzducholodi Italia, která pólu sice dosáhla a přelétla ho, ale nedlouho potom na zpáteční cestě ztroskotala. Přeživší posádka pak putovala několik dní taktéž na ledové kře, aby byla posléze zachráněna sovětským ledoborcem Krasin. O tom všem se můžeme dočíst v napínavém příběhu knihy Trosečníci polárního moře, sepsané právě akademikem Běhounkem (v roce 1998 natočeno ČRO 3). Oficiálně je prvním Čechem Miroslav Jakeš, který stanul svou nohou přímo na pólu až v roce 1993 během expedice Malachov-Weber North Pole Light.   

Historie výprav je - co se týče jmen polárníků expedic lodí a letadel počínaje, prvním pokusem z roku 1553 opravdu dlouhá. Ledové peklo si vyžádalo mnoho životů, lidských i těch zvířecích.

Dnes již je polární turistika jedním nejoblíbenějším kratochvilným zážitkem boháčů z celého světa. Vzhledem k tomu, že se poloha onoho posvátného místa neustále mění, je zřejmé, že nejlepší přístup bude z lodi. A když se řekne loď a led, vyvstane mnohým jediné jméno – ledoborec Jamal. Tento ruský atomový obr se svou typickou žraločí čelistí vyvedenou na přídi brázdí severní arktické oblasti od roku 1992. Původní určení lodi, tedy prorážení cesty obchodnímu loďstvu, vzal velmi rychle za své a tak prakticky od počátku své existence je Jamal určen výhradně komerčním účelům a turismu. Dvojitý trup o celkové šířce 8 centimetrů chrání svůj drahocenný náklad 100 - 150 cestujících, pro které jsou připraveny útulně praktické kajuty, jídelna, knihovna, krytý bazén, volejbalový kurt, sauny a další místnosti pro relaxaci, zábavu i odborné semináře. Loď o výtlaku 23,500 tun a délce 150 metrů pohánějí dva jaderné reaktory o výkonu 170 MW, jejichž chlazení je přímo závislé na ledové vodě Severního moře a tak není možné, aby byl využit i k cestám k jižnímu pólu, na kterých by musel překonat tropické oblasti. Jamal však není zdaleka jediným zástupcem své třídy. Ruské námořnictvo vlastní hned několik ledoborců a ne jinak tomu bylo i v historii, ale výhradně ke komerčním účelům prozatím slouží právě jen Jamal. Ledoborce vyrážejí jednak z ruského přístavu Murmansk, tak i z ledových Spicberků. Zcela novou lodí ruské arktické flotily je i ledoborec 50 let Pobedy, což v překladu znamená 50 let vítězství. Loď byla dokončena až v roce 2007 a od té doby je nositelkou několika rekordů, například nejrychlejšího dosažení severního pólu, na který z Murmansku dojela za necelé 4 dny… Několikadenní arktická plavba nonstop je, dle slov účastníků, doslova zážitkem na celý život. Neustále se proměňující scenérie ledových polí střídají blízká setkání s ledními medvědy, liškami a dalšími zástupci arktické fauny. Hlavní show pak nastává po dosažení 90. stupně. Na pevný led je vytažen výsuvný můstek, chystá se barbecue párty, otužilci si mohou ve speciálním neoprenu okusit něco z ledové vody, hraje se arctic golf, fotografuje se a natáčí…

Romantika prvních expedic se bohužel nekoná. Dnešní dobrodruzi tráví většinu času ve vyhřívaných kajutách či nad sklenkou vodky v lodním baru, sauně či společenské místnosti, to vše za poplatek dosahující téměř půl milionu korun! A jak celá dovolená probíhá den po dni? To si povíme v dalším článku již příští neděli!         

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: A.Wilson, PinkFl., A.Fiala, Nor.Polar Institute



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Dobytí severního pólu II.
Publikováno: 18.3.2012
Polární turistika je dnes již samozřejmou součástí nabídky i běžných cestovních kanceláří. Co zažijí ti, kteří za čtrnáctidenní dobrodružnou plavbu k severnímu pólu investují více než půl milionu korun? Na to snad odpoví dnešní článek.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.
Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.

Víte, že? Norsko - za krásami severu III.
Publikováno: 29.1.2012
Za jedním z nejpůsobivějších míst norského království se musíme vydat až na daleký sever. Přístav Tromsø je pak jedním z mnoha míst, kde se cestovatel může pokochat úchvatným představením v podobě polární záře.

Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa
Publikováno: 22.1.2012
Třetí pokračování norského putování věnujeme výčtu NEJ míst. Navštívíme nejvyšší horu, nejdelší fjord, největší jezero i vodopád a další zajímavosti této severské země.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 4. 2024
svátek:Valerie
dnes:
čtvrtek 18.4.
2 °C
zítra:
pátek 19.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X