www.infoglobe.cz » Víte, že? Evropské sopky II.

Víte, že? Evropské sopky II.

Publikováno: 25.9.2011
Druhá nejmohutnější sopka Evropy a zároveň nejvyšší činný vulkán, to je sicilská kráska Etna. A opravdu, místní obyvatelé jí nazývají Muncibeddu, což v překladu znamená „krásná hora“.

S úctyhodnou výškou 3323 m n. m. je také nejvyšší horou Evropy na jih od Alp. Opakovanými erupcemi v posledních desetiletích se její výška stále snižuje a to v řádech desítek metrů. Obvod celé hory činí 140 km, přičemž samotná základna se rozprostírá na ploše 38 x 47 km. Je takřka jeden a půl krát vyšší než neapolský Vesuv. Na území Evropy ji předčí pouze vyhaslý vulkán Pico de Teide (3718 m n. m.), který tvoří osu kanárského ostrova Tenerife. Tato hora je zároveň nejvyšší horou Španělska, i když geograficky spadá již pod africký kontinent. Etna

Etna je jednou z nejaktivnějších sopek planety. Její záznam erupcí je prakticky nepřetržitý, ale ani to nebrání Sicilanům, aby na jejích úrodných svazích zakládaly vinice či ovocné sady. Nejúrodnější je pak jižní oblast Catania. Stejně jako Vesuv je i Etna potenciální hrozbou pro statisíce obyvatel, kteří našli domov právě v jejím stínu.  Nejznámějšími městy na úpatí hory jsou přístav Messina, třetí největší sicilské město s více jak čtvrt milionem obyvate,l a dále pak Catania, která již byla v historii několikrát prakticky zničena zemětřeseními a erupcemi, naposledy pak v roce 1669.  

Pakliže byste chtěli zdolat přímo její vrchol, vězte, že to prakticky není možné, pokud nejste vulkanolog či naprostý blázen. Etna totiž každých 5-8 dní pravidelně Etnavybuchuje a žár z jejího jícnu je cítit na několik kilometrů od věčně žhavé kaldery. Lze se však dostat relativně velmi blízko - na hranici 2700 m n.m., přičemž si můžete vybrat mezi lanovkou, offroadem či se vydat po vlastních. Poslední stanice vleku je ve výšce 2500 metrů, dál můžete sami a to pouze v případě, že místní seismologická stanice nevyhlásí stav nebezpečí. Je nutné si uvědomit, že stále stojíme na nevypočitatelné hoře magmatu. Štiplavý syrný zápach, zlověstné dunění a všudypřítomné stopy již dávno vychladlých proudů lávy, vytvářejících neskutečná sousoší a tvary, dávají magmatušit, jak to asi vypadá před branami pekla. Skuteční odvážlivci se pak vydají na vlastní pěst i k některému z hlavních kráterů. Ještě v roce 1940 zde byl kráter jediný, dnes jsou tu čtyři - nejmohutnější a nejmladší Boca Nuova, následují Voragine, Severovýchodní kráter a Jihovýchodní kráter. Ty jsou pak doplněné desítkami menších kuželů. Většina cestovatelů využije k výstupu právě lanovku, která je společně s jeepy dopraví na plošinu Torre del Filosofo, do výšky 2900 m n.m. Pěší výstup by pak zabral celý den, ale dle zkušeností cestovatelů se vyplatí skutečně alespoň poslední úsek cesty absolvovat pěšky, jelikož jenom tak uvidíte, jaké neskutečné tvary a útvary dokázaly proudy magmatu postupem věku vytvarovat. Cesta měsíční krajinou, která je po většinu roku pokryta nesouvislou vrstvou našedlého sněhu, je asi nejpůsobivějším zážitkem do chvíle, než se probudí samotný vulkán. Okolo stezky jsou vidět ještě zbytky staveb, které v činnost sopkyposledních desetiletích pohřbila vlna lávy společně s všudypřítomným popílkem. Zbytky observatoře a stanice lanovky jsou toho důkazem. Ke kráterům je pak možné dojít pouze se zkušeným průvodcem a to za předpokladu, že sopka má jednu ze svých klidových fází. I tak je třeba mít dostatek štěstí i odvahy, protože živel těchto rozměrů nezná dne ani hodiny. Výlet na Etnu je pro mnohé sice záležitostí jednodenní, ale je určitě dobré jí věnovat alespoň tři dny. V zimě je zde v provozu i lyžařské středisko a to už je zábava pro opravdu skutečné milovníky adrenalinu.

Pakliže se rozhodnete pro návštěvu této monumentální hory, rozhodně nezapomeňte i na přímořskou dovolenou přibalit pevné pohorky, teplé oblečení a brýle proti prachu a popílku.      

 

text: Jan Chaloupka

foto wikipedia commons: Cirimbillo , Salvatore88 , ISS , FontanelliDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Evropské sopky I.
Publikováno: 18.9.2011
Sopky - nevypočitatelná hrozba i přírodní umělecké dílo. Fascinující podívaná i strach nahánějící hora, která může kdykoliv smést prakticky celou populaci v jejím širokém okolí, jak už se to mnohokrát v historii stalo.

Sierra Madre a mexické sopky
Publikováno: 30.5.2010
Sierra Madre (v Mexiku známé jako Sierra Madre de Chiapas) je horské pásmo, které se táhne od severozápadu na jihovýchod ze státu Chiapas v Mexiku přes Guatemalu až po Salvador a Honduras. Tato soustava pohoří zabírá přibližně 80% území Mexika a zároveň se svým rozsahem řadí mezi největší na světě.

Trapani leží na Sicílii
Publikováno: 22.8.2010
Začátkem léta se na tabuli s odlety na bratislavském letišti M. R. Štefánika objevila – pro mnohé doposud neznámá – destinace Trapani Birgi. A nízké zaváděcí ceny byly lákadlem podívat se do málo známých končin ostrova Sicílie...

Víte, že? Největší ledovec světa
Publikováno: 11.9.2011
Putování za největším ledovcem světa nás tentokrát zavede do Patagonských And, kde se nachází vskutku impozantní přírodní útvar hodný připomenutí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistické infrastruktury v regionu Šariš – Bardějov pokračuje. Nově v září a říjnu tohoto roku je naplánovaná revitalizace turistických stezek Čerešňa a Tři studánky.
13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 14. 8. 2020
svátek:Alan
dnes:
pátek 14.8.
26 °C
zítra:
sobota 15.8.
23 °C