www.infoglobe.cz » Víte, že? Extrémní počasí

Víte, že? Extrémní počasí

Publikováno: 10.10.2010
Jedním z faktorů, ovlivňujícím naše cesty a cestování vůbec, je bezesporu počasí. Často nevyzpytatelný fenomén, který dokáže proměnit i menší výlet v adrenalinovou jízdu. I počasí má své extrémní polohy a i my se často přistihneme, jak reptáme na ten či onen rozmar přírody, teplo, zimu, déšť, tlak atd. a právě teploty nás dnes budou zajímat.

To, že se počasí občas zblázní není jen záležitostí globálního oteplování, o čemž jen svědčí pohled do meteo-historie našich končin. Nejvyšší teplota na území ČR byla naměřena 27. července 1983 v Praze-Uhřiněvsi (277 m), a to 40,2 stupňů Celsia. Letní teploty jsou i dnes často extrémní, ale tato měření se neprovádějí na přímém slunci, jedná se spíš o takový průměr teploty v neutrálním prostředí, např.mimo dosah materiálů, které teplo v daném místě ještě umocní. Každoroční extrémy zažívají například dělníci v továrnách či dílnách a především pak železničáři, jelikož teploty na krytých nádražích dosahují až 45-50 stupňů Celsia na přímém slunci.

Naopak nejnižší naměřená teplota vzduchu na našem území byla naměřena v Litvínovicích (391 m) u Českých Budějovic dne 11. února 1929, a to -42,2 stupně Celsia. Únor roku 1929 byl na většině území ČR nejchladnějším měsícem 20. století. Mezi další příkladná místa může sloužit i vysoko položená šumavská planina mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Na Jezerní slati v blízkosti Kvildského potoka byla 30. 1. 1987 naměřena nejnižší teplota a to - 41,6o C.

Krom teplot nás jako výletníky bude samozřejmě zajímat i předpověď srážek. Tu však budete muset sledovat aktuálně, ale můžete se řídit opět historickými fakty. To, že téměř jistě zmoknete, Vám zaručí v Jizerských horách, konkrétně u Bílého potoka – U studánky (900 m) , kde je průměrný roční úhrn srážek 1 705 mm! Na Moravě je to pak Lysá hora v Moravskoslezských Beskydech s ročním průměrem 1 532 mm srážek. Naopak nejsušším místem ČR je dolní Poohří, Kladensko a Rakovnicko, které leží v dešťovém stínu Krušných hor. Vůbec nejmenší průměrný roční úhrn srážek vykazuje měření v obci Libědice v okrese Chomutov, pouhých 410 mm.

Doslova extrémním místem na meteorologické jevy je sopečná dominanta Českého středohoří Milešovka (837 m), větrnější místo by jste asi nenašli. Silný vítr zde nefouká pouze 7 dní v roce a krom toho je zde snad nejvyšší výskyt bouřek na celém území. Ročně se tu vyskytne až 35 bouřek. Rekordem je 5 úderů blesků do budovy meteorologické stanice během 15 minut. Německý název hory – Donnersberg (Hromová hora) je více než příznačný...

Text: J.Chaloupka

Foto: wikipedia commons



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

České Budějovice
Publikováno: 18.11.2007
České Budějovice leží na soutoku Vltavy a Malše, jsou důležitým železničním a silničním dopravním uzlem, významným centrem školství. Jižně od Českých Budějovic je Chráněná krajinná oblast Blanský les. Jméno je odvozeno od původní osady Budivojovice.

Víte, že? Pražská NEJ
Publikováno: 12.9.2010
V prvním díle článků "Víte že?" s tématikou NEJ míst zavítáme do hlavního města, abychom zjistili, které stavby Prahy se tímto ohodnocením můžou chlubit.

Víte, že? Nej mosty ČR
Publikováno: 26.9.2010
V dalším pokračování cyklu NEJ České republiky se budeme věnovat tématice mostů, které tvoří nedílnou součást přepravy všeho druhu a tak je nelze opomenout ani v našem seriálu.

Víte, že? Nej železniční tunely
Publikováno: 3.10.2010
České země mají mnohá NEJ a jedním z nich je železniční síť, která se svou hustotou pokrytí řadí k nejvyspělejším na světě. V každé druhé vesnici najdete nádraží a zahlédnout projíždějící motorák v krajině, také patří ke kouzelným okamžikům výletu.

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR
Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X