www.infoglobe.cz » Víte, že? Extrémní počasí

Víte, že? Extrémní počasí

Publikováno: 10.10.2010
Jedním z faktorů, ovlivňujícím naše cesty a cestování vůbec, je bezesporu počasí. Často nevyzpytatelný fenomén, který dokáže proměnit i menší výlet v adrenalinovou jízdu. I počasí má své extrémní polohy a i my se často přistihneme, jak reptáme na ten či onen rozmar přírody, teplo, zimu, déšť, tlak atd. a právě teploty nás dnes budou zajímat.

To, že se počasí občas zblázní není jen záležitostí globálního oteplování, o čemž jen svědčí pohled do meteo-historie našich končin. Nejvyšší teplota na území ČR byla naměřena 27. července 1983 v Praze-Uhřiněvsi (277 m), a to 40,2 stupňů Celsia. Letní teploty jsou i dnes často extrémní, ale tato měření se neprovádějí na přímém slunci, jedná se spíš o takový průměr teploty v neutrálním prostředí, např.mimo dosah materiálů, které teplo v daném místě ještě umocní. Každoroční extrémy zažívají například dělníci v továrnách či dílnách a především pak železničáři, jelikož teploty na krytých nádražích dosahují až 45-50 stupňů Celsia na přímém slunci.

Naopak nejnižší naměřená teplota vzduchu na našem území byla naměřena v Litvínovicích (391 m) u Českých Budějovic dne 11. února 1929, a to -42,2 stupně Celsia. Únor roku 1929 byl na většině území ČR nejchladnějším měsícem 20. století. Mezi další příkladná místa může sloužit i vysoko položená šumavská planina mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Na Jezerní slati v blízkosti Kvildského potoka byla 30. 1. 1987 naměřena nejnižší teplota a to - 41,6o C.

Krom teplot nás jako výletníky bude samozřejmě zajímat i předpověď srážek. Tu však budete muset sledovat aktuálně, ale můžete se řídit opět historickými fakty. To, že téměř jistě zmoknete, Vám zaručí v Jizerských horách, konkrétně u Bílého potoka – U studánky (900 m) , kde je průměrný roční úhrn srážek 1 705 mm! Na Moravě je to pak Lysá hora v Moravskoslezských Beskydech s ročním průměrem 1 532 mm srážek. Naopak nejsušším místem ČR je dolní Poohří, Kladensko a Rakovnicko, které leží v dešťovém stínu Krušných hor. Vůbec nejmenší průměrný roční úhrn srážek vykazuje měření v obci Libědice v okrese Chomutov, pouhých 410 mm.

Doslova extrémním místem na meteorologické jevy je sopečná dominanta Českého středohoří Milešovka (837 m), větrnější místo by jste asi nenašli. Silný vítr zde nefouká pouze 7 dní v roce a krom toho je zde snad nejvyšší výskyt bouřek na celém území. Ročně se tu vyskytne až 35 bouřek. Rekordem je 5 úderů blesků do budovy meteorologické stanice během 15 minut. Německý název hory – Donnersberg (Hromová hora) je více než příznačný...

Text: J.Chaloupka

Foto: wikipedia commonsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

České Budějovice
Publikováno: 18.11.2007
České Budějovice leží na soutoku Vltavy a Malše, jsou důležitým železničním a silničním dopravním uzlem, významným centrem školství. Jižně od Českých Budějovic je Chráněná krajinná oblast Blanský les. Jméno je odvozeno od původní osady Budivojovice.

Víte, že? Pražská NEJ
Publikováno: 12.9.2010
V prvním díle článků "Víte že?" s tématikou NEJ míst zavítáme do hlavního města, abychom zjistili, které stavby Prahy se tímto ohodnocením můžou chlubit.

Víte, že? Nej mosty ČR
Publikováno: 26.9.2010
V dalším pokračování cyklu NEJ České republiky se budeme věnovat tématice mostů, které tvoří nedílnou součást přepravy všeho druhu a tak je nelze opomenout ani v našem seriálu.

Víte, že? Nej železniční tunely
Publikováno: 3.10.2010
České země mají mnohá NEJ a jedním z nich je železniční síť, která se svou hustotou pokrytí řadí k nejvyspělejším na světě. V každé druhé vesnici najdete nádraží a zahlédnout projíždějící motorák v krajině, také patří ke kouzelným okamžikům výletu.

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR
Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-2 °C
zítra:
neděle 26.1.
0 °C