www.infoglobe.cz » Víte, že? Faerské ostrovy

Víte, že? Faerské ostrovy

Publikováno: 1.4.2012
Zhruba v polovině cesty mezi Norskem a Islandem leží zelené souostroví, které i přes svůj nesporný půvab zůstává trochu mimo hlavní turistické trasy mezi výše zmiňovanými destinacemi.

Ovčí ostrovy, jak by zněl dánský překlad slova Færøerne se rozkládají na celkem 18 ostrovech, 11 ostrůvcích a téměř 800 skalnatých výběžcích chladných vod Atlantského oceánu. Z evropských států je odtud nejblíže do Skotska - zhruba 350 kilometrů. Na polovině cesty k západnímu pobřeží Norska pak leží další podobné souostroví, kterým jsou skotské Shetlandy.

Faerské ostrovy jsou zajímavou směsicí typické severské ostrovní přírody, s ojedinělým zalesněním, ostrými hroty skal a zelenými pláněmi horských travin. Romantiku a všudypřítomnou průzračnost i čistotu zdejšího přírodního bohatství dokreslují rybářské vesničky s pečlivě udržovanými domky místních obyvatel, kteří sice nežijí nijak lehký život, ale i tak se v jejich obydlích, městech i vesnicích promítá radost z krás, které jim okolní příroda nadělila.

Prvními osadníky Ovčích ostrovů byly irští mniši, kteří sem přišli již okolo roku 700 n. l. O sto let později sem pak poprvé zavítali Vikingové, kteří je bez váhání připojili ke své domovině, tedy Norsku. V roce 1035 pak v rámci dánsko-norské unie ostrovy připadly Dánskému království. Za druhé světové války je obsadili Britové, aby je posléze opět vrátili Dánům. Od roku 1948 však ostrovy disponují dohodou o nezávislosti, mají vlastní zákonodárný sbor, vlajku a další autonomní nezbytnosti. Dnes jsou Faerské ostrovy samosprávným zámořským územím Dánského království v čele s dánským panovníkem, zastupovaným vysokým komisařem.

Hlavním městem ostrovů je Tórshavn, nacházející se na největším a nejlidnatějším ostrově Streymoy v ústí fjordu Nólsoyarfjørðuru. V městě žije okolo 13 tisíc stálých obyvatel a jeho počátky sahají do 10. století. Město sdílelo podobný vývoj jako celé souostroví, tedy střídání vlád a relativní klid. V Tórshavne zasedal už před tisíci lety vikinský parlament (Aþing). Další zajímavostí je, že město je relativně velmi mladé co do složení obyvatelstva – téměř čtvrtinu místních tvoří mládež mezi 10 - 25 lety věku. I tak se ale ostrovy potýkají s dlouhodobým úbytkem obyvatel.

Hlavní město je plnohodnotným centrem všeho dění. Krom veškerých kulturních a vzdělávacích institucí zde vysílá i místní televize. Bohatá je i nabídka sportů a sportovních klubů, kterým dominuje fotbal a házená, vždy po několika klubových zástupcích.

Druhým největším a nejlidnatějším ostrovem je Eysturoy, východní ostrov s městy Fuglafjørður a Runavík. Stejně jako pro ostatní severská města je zde hlavní a často i jedinou historickou obživou rybolov a vše s ním spojené. Ve vnitrozemí se daří i chovu ovcí, které tak daly souostroví i své jméno. Z nerostných surovin se zde v menší míře těžilo i uhlí.

Tradiční svátek Grindadráp je každý rok trnem v oku ochráncům přírody – jedná se totiž o krutý lov velryb, během kterého se vody zátoky zbarví do ruda krví stovek umírajících kytovců.

Faerské ostrovy leží v oblasti golfského proudění, které bezprostředně ovlivňuje klima do podoby mírného, avšak velmi vlhkého. Takřka 250 dní v roce zde prší, ale rozdíly mezi létem a zimou jsou relativně malé. V létě je zde průměrná teplota okolo 11 °C, v zimě pak 3 °C.

Více informací o Faerských ostrovech naleznete zde:

http://faerske-ostrovy.blog.cz/

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Erik Christensen ., II., III., Madla   Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.
Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.

Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa
Publikováno: 22.1.2012
Třetí pokračování norského putování věnujeme výčtu NEJ míst. Navštívíme nejvyšší horu, nejdelší fjord, největší jezero i vodopád a další zajímavosti této severské země.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Norsko - za krásami severu III.
Publikováno: 29.1.2012
Za jedním z nejpůsobivějších míst norského království se musíme vydat až na daleký sever. Přístav Tromsø je pak jedním z mnoha míst, kde se cestovatel může pokochat úchvatným představením v podobě polární záře.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.

Víte, že? Norsko - za krásami severu IV.
Publikováno: 5.2.2012
Nejsevernější bod Evropy, místo, kde slunce nezapadá a kus drsné země, která však odnepaměti lákala dobrodruhy ze všech končin světa... Je však skutečně tím nejsevernějším bodem právě mys Nordkapp?

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
14.10.2020
Zítra nabývají na Slovensku platnosti nová opatření související se šířením onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 19. 10. 2020
svátek:Michaela
dnes:
pondělí 19.10.
9 °C
zítra:
úterý 20.10.
11 °C