www.infoglobe.cz » Víte, že? Finsko - ledové dobrodružství

Víte, že? Finsko - ledové dobrodružství

Publikováno: 19.2.2012
Vše, co naše články o zajímavostech severu spojovalo, byla voda. Přístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a mořské útesy. Dnešní díl nebude výjimkou, naopak ho strávíme na palubě ledoborce, který vozí výletníky po zamrzlém Botnickém zálivu.

Poslední návštěva severu nás přivedla do ruského přístavu Murmansk, jehož unikum spočívá v celoročně nezamrzajícím přístupu. Dnešní díl bude naopak o ledu a lodích, které se s ním bez problému utkávají na svých výletních plavbách. Hlavní základnou pak bude finský přístav Kemi, ležící jižně od polárního kruhu v laponské provincii Lappi. Průmyslové Kemi neoplývá nijak působivou krásou, výstavní památky bychom zde hledali jen obtížně. Město se však pyšní vlastnictvím největšího chromového dolu Evropy a dalších těžařských a výrobních komplexů. Turistům jsou zde připraveny jen dvě, za to pozoruhodné atrakce. Tou první je největší sněhový hrad světa, který je každou sezónu postaven jinak. Rozloha pozoruhodné stavby se pohybuje od 13 000 do 20 000 m2, což je rozloha, za kterou by se nemuselo stydět žádné středověké sídlo. Ledové komnaty, sochy, stoly a vybavení a především pak ekumenická sněhová kaple slouží jako oddací místnost párů, které za touto pozoruhodnou stavbou míří často až z daleké Asie. Funguje zde i ledový hotel, jehož interiéry zdobí dekorace z rukou místních umělců dle tradičních laponských řemesel. Více na: http://www.snowcastle.net/en/.

Pro vyznavače severské metalové hudby snad ještě zmínka o skupině Sonata Arctica, jejímž domovem je právě město Kemi…

Tím hlavním lákadlem, které každoročně do města přitáhne tisíce návštěvníků, je loď Sampo z roku 1961 - zřejmě jediný turistický ledoborec na světě. Dnešní ledoborec Sampo nese stejné jméno, jako jeho slavný předchůdce, který ve zdejších vodách sloužil již na konci 19. století. Ledoborce jsou pro severské přístavy jednou z vůbec nejpotřebnějších pracovních sil a za celou svojí historii se pak staly nepostradatelnou součástí mořské dopravy. Masivní trup a ohromující výkon motorů dokážou prorazit cestu ostatním lodím skrze ledový příkrov o téměř metrové tloušťce a tím vytvořit průjezdový koridor běžným typům obchodních lodí. Fungují i jako záchranná, servisní a expediční plavidla směřujících do všech arktických končin. Po více jak dvacetileté náročné službě pak získal ledoborec Sampo příležitost provázet po ledových pláních Botnického zálivu i skupiny turistů, z čehož se postupem času stala jedna z nejvyhledávanějších severských atrakcí, kterou ročně absolvuje okolo 12 000 návštěvníků.  Více na http://www.sampotours.com .

Čtyřhodinová plavba ledovou pustinou na lodi o délce 75 metrů, šířce 17 metrů poháněnou čtveřicí agregátů o výkonu 6000 kW je dle vzpomínek cestovatelů vskutku jedinečným zážitkem, který ještě umocní koupání mezi krami v ledové vodě, ve které bude otužilcům zapůjčen speciální neoprenový overal. Součástí plavby je i oběd, na němž jsou na výběr typická regionální jídla v podobě sobího masa a lososové krémové polévky s chutným finským chlebem. Většina jednodenních zájezdů do Kemi obsahuje krom plavby i ledové safari s vyjížďkou na sněžných skútrech a návštěvu již zmiňované ledové pevnosti.

Cena plavby je stanovena na 250 euro, vyjíždí se 3 - 4x týdně od konce prosince do poloviny dubna. Sněhový hrad pak nabízí ubytování od 280 euro za dvoulůžkový pokoj či 320 euro za novomanželské apartmá. Otevřeno je od února do poloviny dubna a k návštěvě je pak doporučován právě začátek února, vzhledem k dobré viditelnosti polární záře. Do Kemi létá pravidelná letecká linka z Helsinek.  

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: http://www.sampotours.com a www.snowcastle.netDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Víte, že? Norsko - za krásami severu IV.
Publikováno: 5.2.2012
Nejsevernější bod Evropy, místo, kde slunce nezapadá a kus drsné země, která však odnepaměti lákala dobrodruhy ze všech končin světa... Je však skutečně tím nejsevernějším bodem právě mys Nordkapp?

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Laponsko – Arktikum, sněhový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikováno: 29.12.2021
Pokud zavítáte do laponského Rovaniemi (městečko známé především svojí Santovou vesničkou) a vyzkoušíte si jízdu v psím či sobím spřežení i všechny další možné sněhové aktivity a stále máte času nazbyt, nabízejí se zde další zajímavé výlety.

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.
Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.

Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa
Publikováno: 22.1.2012
Třetí pokračování norského putování věnujeme výčtu NEJ míst. Navštívíme nejvyšší horu, nejdelší fjord, největší jezero i vodopád a další zajímavosti této severské země.

Víte, že? Norsko - za krásami severu III.
Publikováno: 29.1.2012
Za jedním z nejpůsobivějších míst norského království se musíme vydat až na daleký sever. Přístav Tromsø je pak jedním z mnoha míst, kde se cestovatel může pokochat úchvatným představením v podobě polární záře.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X